Gyvūnas nėra tinkama Kalėdų dovana

dog-3894173 960_720Nors daugelis po Kalėdų egle svajoja rasti naminį gyvūną, tačiau tai nėra geriausia dovana. Gyvūnu turės rūpintis visa šeima, tai didelė atsakomybė ir įsipareigojimai. Augintinis visada privalės būti pašertas, prižiūrėtas, jei serga – nuvežtas į veterinarijos kliniką, vakcinuojamas nuo užkrečiamųjų ligų. Tad jei savo šeimos nariui planuojate padovanoti šuniuką, kačiuką ar kitą augintinį, prieš tai pasitarkite, įvertinkite gyvūno poreikius ir laikymo galimybes, nes tai įsipareigojimas ne vieniems metams.

Gavus tokią dovaną pirmoji emocija išties gali būti džiaugsminga, tačiau vėliau, pamačius, kad gyvūnu reikia rūpintis, neretai viskas pasikeičia. Geriausia, kad gyvūną įsigytų būsimas jo šeimininkas, įvertinęs visus „už“ ir „prieš“ ir išsirinkęs jį ne vedamas emocijų.

Šeimoje su vaikais būtina kalbėti apie tinkamą elgesį su augintiniu, mokyti suprasti, kad gyvūnas irgi jaučia skausmą, stresą, baimę ir nėra žaisliukas.

Nereikėtų pamiršti ir to, kad gyvūnui reikės papildomo laiko (šerti, dresuoti, tvarkyti jo erdves) ir nemažai lėšų pašarams, veterinarijos gydytojo paslaugoms, priežiūros priemonėms (guoliui, maisto dubenėliui, kraikui, pavadėliams, drabužiams, grožio paslaugoms). Galimi ir nuostoliai dėl apdraskytų baldų, patalynės, avalynės, laidų, sudergtų kilimų.

Gyvūno negalima ilgam palikti vieno, išvykdami ilgiau turėsite susitarti, kad juo pasirūpintų artimieji, nors ne visiems tai priimtina.

Lengvabūdiškai įsigytas gyvūnui patirs stresą, jei po to reikės jį perduoti kitam šeimininkui, atiduoti į globos namus ar pan. Paaiškėjus, kad šeimos narys alergiškas gyvūnams, ar tiesiog dėl didelio užimtumo negali tinkamai pasirūpinti augintiniu, jo priežiūra tenka giminėms. Todėl reikėtų atsakingai įsigyti gyvūną.

Ieškant vėžlio ar kito mūsų kraštui neįprasto gyvūno, rekomenduojama pasitikrinti, ar jis nėra įrašytas į invazinių Lietuvoje rūšių sąrašą ar Sąjungai susirūpinimą keliančių invazinių svetimų rūšių sąrašą. Šiuose sąrašuose minimus gyvūnus draudžiama parduoti, perkelti, įsivežti ar kitaip platinti. Be to, įsigyjant specialių poreikių reikalaujantį gyvūną reikėtų įvertinti, ar bus galimybių jam užtikrinti specialias sąlygas: tinkamus vivariumus su reguliuojama temperatūra, drėgme ar ultravioletinio spektro šviesa, tinkamus pašarus ir kt. Be to, kai kurių rūšių gyvūnai gali kelti riziką plisti bendroms žmonių ir gyvūnų ligoms.