Gyvūnų ženklinimas ir registravimas startuoja ir Šilutėje

Gyvunu zenklinimasYpač didelį ažiotažą sukėlusi šiemetinė naujovė, kad visi šunys, katės ir namuose auginami šeškai privalo būti paženklinti mikroschema ir registruoti Gyvūnų augintinių registre, startuoja. Specialistai apmokyti, pirmasis augintinis – Šilutės gyventojo šunelis, jau turėjęs mikroschemą, į naująjį registrą jau įtrauktas ir Šilutėje, sistema veikia gerai.

Dabar budresni turės būti tie, kas ketina pirkti ar gauna dovanų kačiuką ar šuniuką – verta pasidomėti, ar gyvūnėlis turi mikroschemą ir yra įrašytas į registrą. Antraip finansinė šių procedūrų našta guls ant naujojo šeimininko pečių.

Ženklinimas ir registravimas – ne tas pats

Visi iki 2015 m. gruodžio 31 d. atvesti gyvūnai turi būti paženklinti ir įregistruoti iki 2017 m. balandžio 1 d., bet ne vėliau kaip iki perdavimo kitam savininkui.

Tie augintiniai, kurie gimė šiemet, turi būti paženklinti ir įregistruoti per 4 mėnesius nuo atvedimo, bet irgi išskyrus tuos atvejus, kai jie perduodami kitam savininkui. Ir jaunesnius augintinius perduodant naujajam savininkui jie jau turi būti paženklinti ir įregistruoti.

Ženklinimas ir registravimas reikalingas siekiant nustatyti rasto, nuskriausto ar agresyvaus gyvūno savininką.

Ženklinamas gyvūnas kartu bus vakcinuojamas nuo pasiutligės, o Gyvūnų augintinių registre bus nurodyti visi jo vakcinavimo duomenys, tad savininkas turės visą reikalingą informaciją dėl skiepijimo pabaigos termino.

Perduodant gyvūną kitam savininkui jo perregistruoti nereikės, jo naujajam savininkui užteks užpildyti prašymą dėl savininkų pakeitimo, kurį pasirašys abu savininkai. Duomenis Gyvūnų augintinių registrui reikės pateikti per 7 kalendorines dienas nuo gyvūno perdavimo.

Žemės ūkio ministerijos atstovas Rimantas Krasuckis pažymi, kad reikia atskirti ženklinimą ir registravimą. Augintinį paženklinus, jį būtina įregistruoti per 7 kalendorines dienas, o tais atvejais, kai gyvūnas bus paženklintas, bet neįregistruotas, jis bus laikomas bešeimininkiu ir paimamas į prieglaudą.

Gyvūnus ženklins tik veterinarijos gydytojai, jie taip pat gali ir registruoti gyvūną. Šilutės rajone tokių specialistų yra 14. Pasak Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko Edmundo Cipario, visi jie jau pasiruošę naujovei, tad nesusipratimų neturėtų kilti.

Kaina gali skirtis

Ne paslaptis, kad didžiausias augintinių šeimininkų rūpestis yra naujųjų procedūrų kaina. Pasak E.Cipario, veterinarijos gydytojai gali nustatyti skirtingas ženklinimo ir registravimo kainas. Tai priklausys nuo kelių faktorių: mikroschemų gamintojų kainos, atvykimo pas gyvūno šeimininką kaštų ir kt. Visgi spėjama, kad paženklinimo kaina svyruos apie 15 eurų.

Elektroninėje erdvėje jau skelbiama, jog iniciatyvos padėti žmonėms ženklinti, registruoti ir vakcinuoti nuo pasiutligės gyvūnus mažesne kaina imasi visuomeninės organizacijos.

Nevyriausybinis sektorius kuria tam reikalui skirtą interneto svetainę, kurioje žadama dėti informaciją apie tuos veterinarijos gydytojus, kurie sutiks gyvūnus paženklinti už 15 eurų, kad žmonės žinotų, į ką naudingiau kreiptis.

Dar viena iniciatyva – susitarti su veterinarijos gydytojais, kad ženklinimo mokestis būtų imamas už pirmus du gyvūnus, o jeigu žmogus laiko jų daugiau, kiti galėtų būtų paženklinti nemokamai.

Ministerija praneša, kad LR administracinių teisės pažeidimų kodekso 110 straipsnyje numatyta, jog gyvūnų ženklinimo ir registravimo reikalavimų pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 29 iki 116 eurų. Tačiau kol kas tokiomis sankcijomis negrasina – siūlo palaukti, kol procesas įsibėgės ir gyvūnų savininkai patys pajus jo naudą.