H.Šojaus puoselėta vinkšna atgyveno savo amžių

MEDIS 3Renovuotas H.Šojaus dvaras dar labiau atsivers, kai UAB „Šilutės komunalininkas“ pašalins vieną iš kelių jo fasadą užstojančių medžių.

Vakar paskutinę dieną atgyveno didžiulė vinkšna, kurią, kaip teigia Šilutės muziejininkai, pasodino arba bent prižiūrėjo pats dvarininkas Hugo Šojus, 1889 metais įsigijęs Šilokarčemos dvarą.

Vinkšnai gali būti apie 200 metų

Vinkšnos – gana reti Lietuvoje medžiai. Gamtininkų teigimu, iki 40-50 metų amžiaus medžiai auga labai greitai, vėliau jų augimo tempai sulėtėja. Medis užauga iki 35 m aukščio, kamieno skersmuo gali pasiekti 2 metrus.

Muziejaus bibliotekininkė Roma Šukienė mano, kad šios vinkšnos amžius gali siekti ne mažiau 130 metų, nes prieš tiek metų dvarą įsigijęs H.Šojus iškart ėmė aplink sodinti parką. Šioji vinkšna arba jau augo, arba buvo pasodinta paties dvarininko.

H.Šojaus dvaro parko medžius tyrinėjęs šilutiškis architektas Egidijus Vidrinskas mano, kad didžiulė vinkšna galėjo augti dar iki H.Šojui įsigijant dvarą, todėl jos amžius gali siekti ir apie 200 metų. Daugiau vinkšnų parke architektas neaptiko, tačiau jų auga Šyšos pakrančių sąžalynuose.

Savivaldybės gamtosaugininkas Remigijus Rimkus „Šilutės naujienoms“ sakė neturintis galimybių patvirtinti šalinamos vinkšnos amžių, nes medžio kamienas prie šaknų yra išpuvęs – todėl neįmanoma suskaičiuoti rievių. Bet jis nemano, kad medis čia auga du šimtmečius.

Medžio aukštis siekė 25-28 metrus, tad jei vėjai jį būtų nulaužę, viršutinės šakos būtų užkabinusios net dvaro pastato stogą.

Šilutė išliks žaliuojantis miestasmedis paprastoji vinksna

Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus turi Kultūros paveldo departamento leidimą pašalinti šį grėsmę keliantį medį. Pasak seniūno, visus metus taikytasi parinkti tinkamiausią laiką tokiam medžiui šalinti. Vasario 5-oji kaip tik tokia ir pasitaikė: apšalęs sniegas dengė veją, tad buvo galima privažiuoti su technika, neišmaurojant žemės. Švietė skaisti saulė ir, svarbiausia, nebuvo jokio vėjo.

Medžio šakas genintys ir kamieną galabais pjaustantys komunalininkai turėjo labai atidžiai taikyti, kad medžio liekanos nekristų ant pravažiuojančių mašinų. Be to, vinkšna augo vos 4 metrai nuo paminklo miesto mecenatui H.Šojui, tad ir šį meno kūrinį reikėjo saugoti.

Seniūnas sakė, kad šiemet, jeigu tik orai leis, mieste dar reikės nupjauti apie 10 medžių. Tai daugiausia gluosniai, kaštonai, kurie jau savo laiką atgyveno ir turi būti pašalinti, kol nenuvirto ar nenulūžo patys ir nepridarė žalos.

Pasak R.Steponkaus, prieš kelerius metus įvykus nelaimei, kai vėtros nulaužtas medis mirtinai sužalojo moterį, dabar jau niekas nepriekaištauja, kad iš miesto gatvių šalinami pavojų keliantys medžiai. Juk komisija, kuri atrenka šalintinus medžius, neturi tikslo išnaikinti visų mieste esančių medžių, parenkami tik tie, kuriuos atėjo laikas pjauti dėl visų saugumo.

Seniūnas mano, kad Šilutė visuomet išliks žaliuojančių medžių miestu.