Į Baltiją paleisti dar 6 išslaugyti ruoniukai

Į Baltijos jūrą paleisti dar šeši Lietuvos jūrų muziejaus Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre išslaugyti ruoniukai. Mokslininkai siųstuvų pagalba mato, kaip sekasi anksčiau šią vasarą į laisvę paleistiems augintiniams.

Liepos 29 d. laivu „NZ 55“ nuplaukus 20 km į Baltiją buvo paleisti 6 ruoniukai. Jie į reabilitacijos centrą pateko 12–13 kg svorio, o grįžo į gimtuosius vandenis sverdami virš 40 kg.

„Šiuo metu reabilitacijos centre slaugomi likę 3 pavasarį išgelbėti ruoniukai, kurie kol kas nėra pasirengę sugrįžti į jūrą. Jie dar nesugeba savarankiškai maitintis, todėl apie jų grįžimą galima galvoti vėlų rudenį ar kitų metų pavasarį“, – sako Jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjas Arūnas Grušas.

Birželio gale į jūrą buvo paleisti pirmieji 10 išslaugytų ruoniukų su pritvirtintais siųstuvais, kuriems įsigyti panaudota „Lidl Lietuva“ projekto „Duok ruoniukui penkis“ metu surinkta parama. “Stebime ruoniukus nuotoliniu būdu ir matome, kad beveik visiems puikiai sekasi. Jų pasiskirstymas Baltijoje platus – nuo Estijos iki beveik Danijos krantų. Analizuojame duomenis, matome, kad didžiąją dalį laiko jie praleidžia vandenyje, nardydami – tai susiję su maisto paieška. Dauguma ruoniukų bent keletą kartų buvo panėrę į daugiau nei 100 m gylį“, – sako muziejaus vyriausioji biologė Laura Lupeikaitė.

Neseniai Jūrų muziejus gavo liūdną žinią – estų mokslininkai informavo, kad vienas iš šiemet reabilituotų ruonių įsipainiojo į žvejų tinklus prie Estijos krantų ir žuvo. „Ruoniui įsipainiojus į tinklus jis nebegali iškilti į paviršių įkvėpti oro, todėl nuskęsta. Bent jau galėsime susigrąžinti siųstuvą, kurį panaudosime stebėti kitą reabilituotą ruonį“, – sako L. Lupeikaitė.

Siųstuvų duomenys – vienintelis būdas sužinoti, ar ruoniukas išgyveno, spręsti apie reabilitacijos efektyvumą, ruonių elgseną. „Turime tikslą duomenis surinkti apie 30 reabilituotų ruonių,  tada galėsime daryti išvadas. Šiemet turėjome apsiriboti siųstuvais 10 ruoniukų, nes jie itin brangūs“, – sako L. Lupeikaitė.

Kiekvienas „Lidl“ prekybos tinkle nupirktas „Duok ruoniukui penkis“ iniciatyvos daugkartinis maišelis tampa 0,05 eurų parama Baltijos gyvūnų reabilitacijos veiklai. Per 2 projekto metus išgelbėti 53 ruoniukai, surinkta daugiau nei 120 000 eurų paramos.

Pagal BNS inf.