Į kalėdinį paukščių stebėjimo maratoną – užlietais pamario keliais (foto)

Pempė stripinėjanti per Kalėdas. / Vytauto Jusio nuotr.Virš galvos pro beržo šakų rezginį spėju žvilgsniu sugauti – virtinė žąsų, kaip pavasarį, traukia link Leitės slėnio ir Kūlynų zoobotaninio draustinio. Stabteliu, važiuodama Šilutės rajono keliu Juknaičiai- Sausgalviai, praveriu automobilio langą ir grožiuosi.

Kalėdų pirmąją dieną padangėje stebėti migruojančių paukščių virtines ir taip arti virš galvos girdėti jų sparnų šnaresį – nėra įprastas, kasmet besikartojantis reiškinys. Atvirkščiai.

Pernai gruodis Vakarų Lietuvoje gerino visų laikų sniego gausos rekordus, Šilutės rajone slūgsojo pusmetrio gylio sniego storis. Net ugniagesių, greitosios pagalbos automobiliai daugiabučių kiemuose klimpo.

facebook fotkes2010 Žiema Šilutės rajone

Gamtininkai tada organizavo patys ir kvietė į talką piliečius gelbėti nuo bado miško žvėris, kurapkas ir visus žiemoti likusius paukščius. Jų mitybos bazė tapo nepasiekiama. Net plėšrieji sparnuočiai, neįstengdami sumedžioti smulkmės, iš bado tai šen, tai ten rasti nugeibę…

O šiemet gruodis – lyg būtų lapkričio tąsa. Kelių laipsnių šiluma laikosi beveik ištisai – ir dienomis, ir naktimis.

Lietuvos Ornitologų draugija (LOD), penktus metus iš eilės organizuodama kalėdinį paukščių stebėjimo maratoną, būtent dėl to šiemet tikisi sulaukti daugiau dalyvių, nei pernai. Tada, sniegingą gruodį, atsiliepė tik13 dalyvių, jie užfiksavo likusias žiemoti 84 skirtingas sparnuočių rūšis.

Neabejingus gamtai, o ypač – paukščiams žmones LOD kviečia ir šiemet dalyvauti Kalėdiniame paukščių stebėjimo maratone.

„Tai puiki proga metų pabaigos švenčių laikotarpiu ne tik pasėdėti su artimaisiais prie bendro stalo, bet ir išeiti į gamtą bei užfiksuoti besikeičiančios gamtos akimirkas”,- skelbia savo interneto svetainėje maratono organizatoriai. Jie primena, jog 2007-ųjų gruodį šiose varžybose dalyvavo 17 dalyvių, kurie užregistravo 100 skirtingų paukščių rūšių. Pentinuotoji starta, tripirštis kiras, sibirinė gaga ir kiti pastebėtieji džiugino akį ir širdį.

2008 metais maratone dalyvavo 15 stebėtojų, tačiau jie užregistravo trimis paukščių rūšimis daugiau. Beje, tąsyk kalėdinis laikotarpis taip pat buvo šaltas, bet buvo pastebėtos visai neįprastos šiam metų laikui paukščių rūšys – ligutė, juodagalvė devynbalsė, pilkoji antis.

Užpernai varžybose dalyvavo net 18 stebėtojų, jie aptiko 103 skirtingas paukščių rūšis. Tikra sensacija tapo pirmąją Kalėdų dienų rasta ir antrąją Kalėdų dienų dalies maratono dalyvių Elektrėnų mariose stebėta nauja Lietuvai paukščių rūšis – mažasis kormoranas.

joomplu:2194joomplu:2195joomplu:2196joomplu:2197joomplu:2200joomplu:2201joomplu:2202

Visi, kas susidomėjo šiuo gamtos pažinimo ir atvangos joje ieškojimų maratonu, kviečiami į jį įsijungti nuo gruodžio 25 iki gruodžio 31 dienos (24:00 val.) imtinai. Varžybos yra individualios, todėl jei paukščius stebite keliese – kiekvienas dalyvis pamatytas paukščių rūšis registruoja atskirai. Iki sausio 6 dienos maratono rengėjai laukia pranešimų apie rezultatus.

Kalėdinis periodas – tai laikas, kai važiuojama aplankyti giminaičių ir draugų, o pakeliui pamatyti skirtingas teritorijas. Tad įdėmiau pasižvalgykime, ir pajusime gamtovaizdžio, kurį puošia sparnuotieji , teikiamą malonumą, praplėsime pažinimo ribas, ragina ornitologai.

Ventės rago vyriausiasis ornitologas Vytautas Jusys pamaryje pirmąją Kalėdų dieną matė pempę, lyg išties būtų pavasaris, o ne gruodžio pabaiga… Tiesa, užlietų kelių atkarpų pamario krašte dar labai daug, nors poplūdis jau ryškiai slūgsta. Vis tiek būkite atidūs…