Į Lietuvą bei iš jos nelegaliai vežamos ir senos knygos, ir reti kaktusai

kaktusaaiiĮ mūsų šalį nelegaliai įvežamos ne tik cigaretės, bet ir… reti kaktusai. Su tokia reta siunta susidūrė Vilniaus muitinės pareigūnai – klaipėdietis nelegaliai iš Prancūzijos paštu bandė parsisiųsti penkis kaktusus.

O pirmadienį pro Klaipėdos muitinės pareigūnus neprasmuko siuntinys, kuriame – ne vieną tūkstantį litų kainuojanti knyga. Ji turėjo nelegaliai iškeliauti į JAV.

sena knygaaaĮtariama, kad paštu į JAV vėl ketinta išsiųsti išliekamąją vertę turinčią knygą

Pirmadienį, gegužės 20 d., Klaipėdos teritorinės muitinės Mobiliųjų grupių skyriaus pareigūnai tikrindami į JAV siunčiamas pašto siuntas, vienoje iš jų aptiko neįprastą siuntinį.

Kaip spėjama – tai XIX amžiuje išleista religinė knyga, kurios vertė gali siekti ne vieną tūkstantį litų.

Parašyta senoviniu slavų šriftu, oda aptrauktais mediniais viršeliais su užraktu ir preliminariais specialistų vertinimais išliekamąją kultūrinę vertę turinti knyga aptikta Klaipėdoje, AB „Lietuvos paštas“ Klaipėdos regiono paskirstymo skyriuje.

Kilus įtarimams, kad knyga siunčiama pažeidžiant LR Vyriausybės nutarimu patvirtintas Kilnojamųjų kultūros vertybių ir antikvarinių daiktų išvežimo iš Lietuvos Respublikos taisykles ir Kilnojamųjų kultūros vertybių ir antikvarinių daiktų, kuriuos išvežant iš Lietuvos Respublikos būtina turėti Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos leidimą, sąrašą, pareigūnai šią knygą sulaikė.

Tikslus knygos išleidimo laikotarpis ir jos vertė paaiškės po Kultūros paveldo departamento specialistų vertinimo. Manoma, kad jos vertė gali siekti ne vieną tūkstantį litų.

Tokio pobūdžio knygų Klaipėdos teritorinės muitinės pareigūnai sulaiko jau nebe pirmą kartą. Neįprasta, oda aptrauktais mediniais viršeliais, ir ne vieną šimtmetį skaičiuojanti knyga 2012 metų lapkričio 12 d. buvo aptikta Šiauliuose, AB „Lietuvos paštas“ Šiaulių regiono paskirstymo skyriuje.

Dėl šio įvykio Muitinės kriminalinės tarnybos Klaipėdos skyriuje yra pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Muitinė primena, kad draudimai siųsti paštu tam tikras prekes yra nustatyti Pasaulinės pašto konvencijos 15 straipsnyje, o tam tikrų prekių siuntimo tvarka nustatyta šios konvencijos 16 straipsnyje. Todėl siunčiant pašto siuntas reikia pasidomėti siuntimo tvarkomis bei laikytis jų reikalavimų. Informacija apie pašto siuntas skelbiama ir Lietuvos muitinės tinklalapyje.
Iš Lietuvos išvežti kultūrines vertybes ir antikvarinius daiktus galima tik gavus Kultūros paveldo departamento leidimą.

Nykstančių kaktusų siunta neprasmuko pro muitinės kinologų kontrolę

Tikrindami pašto siuntas muitininkai aptiko iš Prancūzijos atkeliavusį paketą su kaktusais, kuriems įvežti reikalingi Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencijoje (CITES) nurodyti leidimai.

Atlikdami muitinį tikrinimą Vilniaus pašto skirstymo departamente muitininkai, kaip įprastai, dirbo su tarnybiniais šunimis. Belgų aviganio Debesėlio dėmesį patraukė smulkus paketas iš Prancūzijos. Jį atidarę pareigūnai rado penkis skirtingo dydžio (7 cm, 6,5 cm, 5,5 cm, 4,5 cm) žalius augalų, iš pirmo žvilgsnio panašių į kaktusus, ūglius.

Įtarę, kad šie augalai gali būti saugomi CITES konvencijos, pareigūnai įtarimų sukėlusį paketą sulaikė. Netrukus paaiškėjo, jog Klaipėdoje gyvenantis siuntinio gavėjas iš Prancūzijos nelegaliai bandė parsisiųsti Astrophytum Asterias Cactus ir Astrophytum Myriostigma Quadricactus rūšių kaktusus, kurie yra įrašyti į CITES konvenciją ir jiems gabenti reikia specialių dokumentų.

Jei siuntos gavėjas nepateiks muitinei CITES sertifikatų ir kitų reikalingų dokumentų, reikalingų šiems kaktusams įvežti į Lietuvą, sulaikyti augalai nebus naikinami. Tokiais atvejais muitinės pareigūnai juos auginti perduoda Vilniaus universiteto Botanikos sodui.

Muitinės departamentas primena, kad Lietuvos muitinės internetinėje svetainėje galima susipažinti su CITES konvencijos nuostatomis bei Prekybos laukiniais gyvūnais bei augalais taisyklėmis. Šios Taisyklės reglamentuoja nykstančių laukinių gyvūnų, augalų, jų dalių ar produktų, gautų iš laukinių gyvūnų bei augalų pardavimą, pirkimą, taip pat įvežimą į Lietuvos teritoriją, išvežimą iš jos ar gabenimą tranzitu, prekybos leidimų išdavimą ir jų kontrolės tvarką.

Taisyklėse taip pat išvardinti leidimai, kuriuos privaloma pateikti muitinės įstaigai įsivežant CITES konvencijos saugomus laukinės faunos ir floros egzempliorius ar gaminius iš jų.

Keliautojai, ketinantys įsigyti egzotiškų suvenyrų, pagamintų iš laukinių gyvūnų, augalų ar jų dalių, dar prieš išvykdami į kelionę tokių leidimų turėtų kreiptis į Valstybinę aplinkos apsaugos agentūrą.