Į Lietuvą jau sugrįžo gandrai, Nemuno deltoje kitų „migrantų“ antplūdis

Net nelaukdami Gandrinių – Kovo 25-osios – praėjusią savaitę į gimtinę, nors dar ir gerokai sniegu apklotą, sugrįžo pavieniai gandrai. Tačiau Šilutės krašte jų dar neregėjo niekas. Užtat Nemuno deltos regioniniame parke vykdoma migruojančių paukščių sankaupų stebėsena ir pirmosiomis kovo dienomis čia fiksuotas tikras kitų „migrantų“ – gulbių ir žąsų antplūdis.

Gulbė. E. Lukošiaus nuotrauka.

Gulbių ir žąsų – tūkstančiai

Sausgalvių polderyje gulbių giesmininkių ir pilkųjų žąsų būriai stebimi jau nuo kovo pradžios. Šie paukščiai, grįždami iš žiemaviečių, užliejamose pievose apsistoja laikinai. Tačiau jų klegėjimas, pasak ornitologų, rodo, kad sparnuočiai aiškinasi santykius ir konkuruoja dėl teritorijos.

Iš Vakarų Europos grįžtančios gulbės ir žąsys pamario pievose ilsisi ir kaupia jėgas tolimesnei kelionei iki Arkties vandenyno. Nemuno deltoje paukščiai gali būti stebimi iki gegužės mėnesio, vėliau patraukia į perėjimo vietas už maždaug 3000 kilometrų.

Lietuvos ornitologų draugijos duomenimis, į Raudonąją knygą įrašytų gulbių giesmininkių ekspansija nuolat auga. Daugiausiai jų peri vakarinėje šalies dalyje. Rūšis tebegausėja, o tuoktuvių metu labai praturtina Nemuno deltos apsemtų pievų akustinį foną.

Nors perinčių gulbių giesmininkių  Lietuvoje daugėja, vis tik joms išlieka nykimo grėsmė dėl  veisimosi buveinių stygiaus.

Sugrįžo ir pirmieji gandrai

Nors orai tikrojo pavasario dar neprimena, tačiau jo šaukliai jau pasirodė. Laikoma, kad apytiksliai kovo 25 d. sugrįžta gandrai (gandro šventė), tačiau skirtingais metais būna visaip. Be to, ne visi grįžta vienu metu, nors daugelis gana punktualiai laikosi skrydžio „grafikų“.

Kaip rašo Žuvinto biosferos rezervatas, per paskutinį ketvirtį amžiaus vos penkis kartus gandrai parskrido didesne, nei penkių dienų paklaida, anksčiausiai 1997 m. kovo 4 d. ir vėliausiai – 1996 m.  balandžio 3 d. Įdomumo dėlei verta paminėti – praeityje gandrai parskrisdavo kiek vėlyvesnėmis datomis. Štai 1966 – 1985 metų laikotarpiu vidutinė gandrų parskridimo į Žuvintą data buvo kovo 27-oji.

Šiemet pirmieji sustirę gandrai užfiksuoti kovo 7 d. Anykščiuose ir kovo 8 d. Širvintų rajone.

Tačiau pamaryje gandrų dar nėra. Ventės ornitologijos soties vedėjas Vytautas Jusys sako, kad pernai pirmąjį gandrą pamatė kovo 15 d., ir tai buvo Klaipėdoje. Šiemet mūsų „kraštiečiai“ – sužymėtieji gandrai praėjusią savaitę arčiausiai dar buvo Izraelyje, o kai kurie dar tik Egipte ir Afrikoje. Taigi, jie visai neskuba į Lietuvą. Ir kas žino – gal todėl, kad iki kovo 25-osios dar daugiau nei savaitė…

V. Jusys, su kuriuo kalbėjomės būtent 40-ies paukščių dieną – kovo 10-ąją, spėja, kad šiemet mūsų – Pamario krašto gandrai gali gerokai vėluoti, nes pastarąją savaitę ir vėl spaudė nemenki šalčiai.

Parengta pagal Orai ir klimatas Lietuvoje ir Valstybės saugomų teritorijų tarnybos inf.