Į „Misija Sibiras’18“ patekęs šilutiškis: „Kelionė į istoriją tik prasideda“

34146447 2093757550861871_6509334408116305920_nPrieš 12 metų gimęs projektas „Misija Sibiras“ ruošiasi išlydėti jau 17-ąją ekspediciją. Šiemet į Krasnojarsko kraštą išvyks net dvi ekspedicijos po 12 žmonių, kurias organizatoriai vadina „šiaurine“ ir „pietine“ komandomis pagal kelionės maršrutus.

Tarp atrinktų dalyvių – ir šilutiškis Matas Toliušis. Simboliška, kad jaunas vyras yra baigęs istorijos studijas, o dalyvavęs tokiame žygyje ir pats taps istorijos dalimi.

„Tai viena geriausių galimybių prisiliesti prie gyvosios istorijos ir būti dalimi jos tęstinumo“, – „Šilutės naujienoms“ sakė jis.

Kviečia susisiekti turinčius svarbios informacijos

12 metų gyvuojantis projektas skaičiuoja daugiau nei 140 sutvarkytų lietuvių kapinių, dešimtis Sibire sutiktų lietuvių ir tūkstančius žmonių,  prisidėjusių prie tremties istorijos   išsaugojimo Lietuvoje.

Šiemet organizatoriai sulaukė daugiau nei 950 atrankos anketų, iš kurių buvo atrinkti 80 žmonių. Jie savo jėgas išbandė įveikę 52 kilometrus, keliaudami Ukmergės apskrities miškais, pelkėmis ir laukais bei tvarkydami partizanų brolių Vytauto ir Felikso Bagdonavičių gimtąją sodybą. Žygyje dalyviams teko įrodyti ne vien savo fizinį pajėgumą, bet ir gebėjimą dirbti komandoje, savo psichologinį pasiruošimą. Po atsakingo atrankos etapo suformuotos galutinės „Misija Sibiras’18“ ekspedicijų komandos. 

Į Krasnojarską vyksiančios ekspedicijos planuoja tvarkyti kapines Abano, Bogučianų, Kansko, Nižnij Ingašo, Motygino, Užuro rajonuose. Tačiau tai labai priklauso ir nuo visuomenės pagalbos. Visus, turinčius svarbios informacijos apie šias vietoves, organizatoriai kviečia susisiekti el. paštu jauniems@jauniems.lt

Ilgametis „Misija Sibiras’18“ ekspedicijų vadovas Arnoldas Fokas teigia, kad kapinės šiose vietovėse yra nedidelės ir gali būti labai apleistos, todėl jas rasti bus sudėtinga. „Šiemet į Sibirą iškeliaus dvi, bet mažesnės ekspedicijų komandos. Tai leis nuveikti reikšmingus darbus, tačiau reikės įdėti dar daugiau pastangų, kad kapinaites surastume ir išsaugotume mūsų tautiečių atminimą“, – teigia jis. 34138208 2093755724195387_4382440880577970176_n

„Formuodami komandą visuomet atsižvelgiame ne vien į žmones, bet ir į tai, kaip jie jausis komandoje. Juk visi negali būti lyderiai lygiai taip, kaip visi negali būti vien užduočių vykdytojai. Šiemet komandas sudaro be galo įvairūs žmonės, tačiau jų visų laukia dar daugybė darbo čia, Lietuvoje, ruošiantis ekspedicijai, kuri išvyks liepos 17 d.“, – teigia projekto „Misija Sibiras“ vadovė Raminta Kėželytė. 

Studijavo istoriją, o dabar prie jos prisilies

Matas Toliušis užaugo Šilutėje. Baigęs Vydūno gimnaziją studijavo istoriją, o šiuo metu dirba edukatoriumi – gidu Kauno miesto muziejuje ir yra šimtmečio projekto LT1918 komandos narys.

Kraštietis sako, kad prie „Misija Sibiras“ gyvosios istorijos projekto jis prisideda jau antrus metus.

„Praeiti du bandomieji žygiai, susipažinta su daugybę šaunių žmonių, kuriuos vienija bendra idėja. Šiemet va – ir saulės smūgį per žioplą klaidą – kepurės neturėjimą gavau, nors atrodo ruošiausi atsakingai. Ir ankstesniais metais, ir dabar buvo ir yra gera būti viso to dalimi“, – sako jis.

Matas dėkoja visiems , kurie jį palaikė ir sakė „Matai, tau tikrai pavyks“, plekšnojo per petį ar pasakė kokį kitą gerą paskatinimo žodį.

Viena svarbesnių Mato gyvenimo kelionių į Krasnojarsko kraštą prasidės liepos 17 dieną ir truks maždaug porą savaičių. Grįžęs jis žadėjo su šilutiškiais pasidalinti įspūdiais, o mes jam galime palinkėti sėkmės!