Į Nemuno deltą kviečia festivalis gamtoje „Vidur vandenų“

festivalis nemuno deltoje 2A4586Paukščių gausa, kvapnia žuvimi ir vandens pramogomis garsėjantis kraštas susipažinti su lietuvininkų istorija, gamtos unikalumu ir siūlomomis pramogomis kviečia gegužės 16-17 dienomis gamtos šventėje Šilutėje ir Nemuno deltoje.

Smagus savaitgalis su šeima ar draugais unikalioje gamtoje suteiks daug naujų potyrių. Pagrindinė renginio programa – nemokama.

Paukščiai, žuvys ir kerintys vandenys

Šilutėje, kur įsikurs festivalio pagrindinis punktas, 13-18 val. veiks vietos amatų dirbtuvės, ūkininkų turgelis, lauks kitos lietuvininkų linksmybės. Su paukščių stebėjimo bei fotografavimo ypatumais supažindins garsus gamtos fotografas Marius Čepulis.
Lankytojus sveikins bei tradiciniu kafijos gėrimu vaišins vietos gyventojai – lietuvininkai.

Gamtininkai bei ornitologai šventės dalyvius lydės į paukščių stebėjimo išvykas. Siekiant išvengti paukščių trikdymo, ekskursijos bus vedamos nedidelėmis grupėmis (iki 10-15 žmonių). Į šias išvykas būtina išankstinė registracija www.bef.lt.
Mažiausius šventės dalyvius šventės organizatoriai kvies į skraidymo pamokas, bulvių mėtymo varžybas. Susidarius grupei, siūlys atskirą paukščių pažinimo išvyką.
festivalis nemuno deltoje stotis2
Naujo pažintinio tako pristatymas

Šventės metu bus visuomenei pristatytas Tulkiaragės pažintinis takas. Jis pasakos unikalią šios vietovės istoriją, kurią kūrė vanduo ir žmogus. „Lankytojai bus kviečiami ne tik pasižvalgyti po išskirtinę teritoriją, stebėti ten gyvenančius paukščius bei gyvūnus, bet ir pamąstyti, kaip kiekvienas mūsų suvokiame žmogaus ir gamtos santykį, kaip toks suvokimas daro įtaką mūsų veiksmams bei aplinkai“, – sako tako kūrimą koordinavusi Baltijos aplinkos forumo komunikacijos specialistė Rita Norvaišaitė. Ji taip pat priduria: „Šis takas – simbolinė padėka ūkininkams, kurie savo veiklą vykdo gamtai palankiu būdu, nepabūgę tam tikrų sunkumų ir nepatogumų“.

Didžiausia pasaulyje meldinė nendrinukė

Tulkiaragės pažintiniame take įsikūrė ir didžiausia pasaulyje meldinė nendrinukė. Šis globaliai nykstantis paukštis meninio paveikslo forma nutūpė ant restauruotos siurblinės, kuri nuo šiol veiks kaip paukščių stebėjimo bokštelis bei gyvoji gamtos mokykla.
Šventės metu lankytojai galės apsilankyti ne tik take, bet ir užsukti į pačią siurblinę – joje bus rodomas dokumentinis filmas apie retąjį paukštelį – meldinę nendrinukę.
Specialūs vietos gyventojų pasiūlymai ir pramogos

Festivalio pagrindinė programa prasidės šeštadienį 13 val., tačiau jau nuo ankstaus ryto ar netgi nuo penktadienio vakaro svečių lauks ir savo paslaugas siūlys vietos turizmo operatoriai. „Siūlysime tiek ir pavienes paslaugas (tokias, kaip pirtis, plaukiojimas valtimi, vakarienė, pažintis su apylinkėmis, žvejyba), tiek ir sugrupuotas veiklas – Mingės, Rusnės bei Kintų specialiuosius pasiūlymus“, – teigia turizmo operatorė Monika Dobrovolskytė.
Daugiau apie specialius pasiūlymus: www.upaite.lt/festivalis. 
 
Gegužės 16 d. naktį festivalio lankytojų Šilutės muziejuje lauks teatralizuota koncertinė programa „Karališkų žingsnių aidas“. Tai – dalis Muziejų nakties programos.
Daugiau informacijos jau greitai: http://silutesmuziejus.lt

Didins aplinkosaugos ir vietos bendruomenės gerovę

300x250-RGBFestivalis yra projekto „Atvirų buveinių geros būklės palaikymo mechanizmų sukūrimas Nemuno deltos regioniniame parke“ dalis. Jį iš dalies finansuoja Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinis mechanizmas. Projektu siekiama sukurti palankias sąlygas pievų palaikymui įtraukiant vietos bendruomenę.

„Norime į buveinių atkūrimą ir palaikymą įtraukti kuo daugiau vietos žmonių. Nebūtinai per tiesiogines veiklas, tokias kaip krūmų kirtimas, nendrių šalinimas ar šienavimas, bet ir per, iš pirmo žvilgsnio, mažai susijusias sritis – tautodailę, maisto gamybą, turizmo paslaugas“, – teigia šventę inicijavusios organizacijos – Baltijos aplinkos forumo – atstovai. Tik matydami tiesioginę naudą dėl paukščių ir dėl jų apsaugos prisiimamų įsipareigojimų, vietos gyventojai bus motyvuoti buveines atkurti ir jas palaikyti.

„Įgyvendinant projektą sudaromos sąlygos ekonomiškai pagrįstai užliejamų pievų gamtosaugai. Vietos ūkininkai galės naudotis projekto metu įsigyta pievų priežiūros ir vėlyvo šienavimo didelio pravažumo žemės ūkio technika. Ši įranga leis smulkiesiems regiono ūkininkams vėlyvuoju laikotarpiu be vargo  nušienauti užliejamas pievas bei išgabenti biomasę. Drauge su plėtojamais ekonominiais vietos bendruomenės ryšiais tai padės tinkamai prižiūrėti daugiau nei 790 ha šaltažemių ir išsaugoti globaliai nykstantį griežtai saugomą paukštį – meldinę nendrinukę“, – pasakojo Baltijos aplinkos forumo direktorius Žymantas Morkvėnas.

Beje, šią savaitę Nemuno deltoje vykstančio paukščių monitoringo metu specialistai pirmą kartą šiais metais išgirdo globaliai nykstančių meldinių nendrinukių giesmę.
Regioninio parko ekologės Kristinos Keterienės teigimu, Šyšos polderyje antradienio naktį aktyviai balsais varžėsi net 5 retųjų paukščių patinėliai. Specialistai dar praėjusios savaitės pabaigoje šių giesmininkų neaptiko. „Greičiausiai jie ką tik parskrido“, – teigė K.Keterienė.

Daugiau informacijos apie festivalį jau artimiausiu metu www.bef.lt