Į šventę kviečia ilgiausią kabamąjį tiltą turintys Lankupiai

lankupiu tiltas_pavasariLankupiai – du kaimai skirtinguose Minijos upės krantuose, priklausantys dviem rajonams – Klaipėdos ir Šilutės.

Rytoj, liepos 15 dieną, lankupiškiai saviškius ir svečius kviečia į šventę, kurios akcentas – pastaruoju metu išgarsėjęs kabamasis tiltas per Miniją. Neseniai šis tiltas, jungiantis skirtinguose Minijos krantuose esančius Lankupių kaimus, pripažintas rekordininku – ilgiausiu kabamuoju tiltu Lietuvoje. Agentūra „Factum“ prie Lietuvos kultūros fondo šį rekordą įtraukė į ketvirtąją Lietuvos rekordų knygą, šiuo metu ruošiamą spaudai.

 

Todėl ir Lankupių šventė pavadinta „Tiltas į namus“, nes lankupiškiai laukia sugrįžtančių vyrų, vaikų, giminių ir svečių. Jie ruošiasi, puošiasi, repetuoja, planuoja vaišinti keptu paršeliu, džiuginti koncertu.

Turi tiltą – rekordininką

„Ilgiausias kabamasis tiltas – 130 m ilgio, 1,4 m pločio – metalinis, lentomis dengtas tiltas per Miniją Lankupių kaime, jungiantis Klaipėdos ir Šilutės rajonus. Pastatytas 1900 m., remontuotas 2000 ir 2014 m.“ – toks aprašymas puikuojasi ant Lietuvos rekordo diplomo, kurį pasirašė agentūros „Factum“ prie Lietuvos kultūros fondo direktorius Vytautas Navaitis.

O, pavyzdžiui, kabamasis Pakalnės upės tiltas, vadinamas Beždžionių tiltu, esantis Rusnės saloje, yra tik apie 30 metrų ilgio.

Lankupių kabamąjį tiltą agentūrai „Factum“ pristatė Klaipėdos rajono savivaldybė. Pasak vicemerės Rūtos Cirtautaitės, kelias iki tilto pripažinimo rekordininku prasidėjo dar praėjusiais metais, lankant Priekulės seniūnijoje esančius kabamuosius tiltus. – iš viso Klaipėdos rajono savivaldybėje yra 4 unikalūs kabamieji tiltai, jungiantys Minijos krantus, nuo kurių atsiveria įspūdingi vaizdai į upę ir jos pakrantes. Kabamieji tiltai įdomūs adrenalino mėgėjams, nes pereiti virš vandens linguojančiu tiltu reikia drąsos. Šie tiltai gali būti naudojami ne tik susisiekimui, bet ir kaip puiki atrakcija turistams, kuri garsintų mūsų rajoną. Ypač dabar, kai išrinktas tiltas – rekordininkas.

Net 4 kabamieji tiltai Priekulės seniūnijos gyventojams reikalingi kaip susisiekimo priemonė, o Lankupių kaimą ilgiausias Lietuvoje kabamasis tiltas sujungia su Šilutės rajono Lankupių kaimu ir kitais kaimais pagal Minijos upę.

„Džiaugiamės, kad turime turizmo objektą, įvertintą Lietuvos rekordo diplomu. Reikia išnaudoti šią unikalią galimybę pritraukti turistus“, – sako ir Saugų seniūnijai priklausančių Lankupių seniūnaitis Valdemaras Urbonas. Ir kviečia visus aplankyti ilgiausią  tokį tiltą Lietuvoje – Lankupių kabamąjį tiltą, nuo kurio atsiveria kvapą gniaužiantys vaizdai ir į kraują plūsteli adrenalinas!

Turi ir technikos paminklą

Lankupiai turi dar vieną unikalų objektą – prieš maždaug 150 metų ant Karaliaus Vilhelmo kanalo pastatytą šliuzą.

1863 m. už valstybinių mokesčių rinkliavas pradėti Vilhelmo kanalo kasimo darbai, o siekiant išlyginti vandens lygio skirtumą, jo pradžioje buvo pastatytas kanalo šliuzas. Lankupių šliuzas – vienintelis šliuzas Lietuvoje, paskelbtas technikos paminklu.

Ties Lankupių kaimu prasidedantis Karaliaus Vilhelmo kanalas sujungia Minijos upę su Baltijos jūra. Kanalas yra 25,3 km ilgio ir 2-3 m gylio. Jis baigiasi Klaipėdos uosto Malkų įlankoje. Kanalo statybos tikslas kadaise buvo apsaugoti laivus ir plukdomus sielius nuo pavojingų audrų, kildavusių Kuršių mariose, prie Ventės rago, kur dažniausiai buvo apdaužomi mariomis plukdomi sieliai, laivai.

Šiandien Vilhelmo kanalas yra sparčiai populiarėjanti vandens turizmo trasa ir pramoginės žvejybos vieta. Lankupių šliuzas savo funkcijų galutinai nėra praradęs, tačiau pagal paskirtį naudojamas retai.

Tiesia šventinį tiltą į Lankupius

Priekulės seniūnijai priklausančių Lankupių bendruomenė – veikli ir bendruomeniška, joje veiklos randa įvairaus amžiaus žmonės. Pastaruoju metu, pasak V.Urbono, atgyja ir Šilutės krašto lankupiškiai.

Dar pernai aktyviausi abiejų Lankupių žmonės pradėjo sukti galvas, kaip atgaivinti tradicinę jų kaimo šventę. Parengę projektą Priekulės Lankupių bendruomenės nariai per Šilutės rajono savivaldybę iš vėjo jėgainių pelną gaunančių verslininkų gavo paramą – 4 000 eurų. Už juos įrengta vaikų žaidimų ir paplūdimio tinklinio aikštelės. Tai tęstinis projektas – šiemet lankupiškiai vėl gavo lėšų aktyvaus poilsio aikštelei suaugusiesiems įrengti.

Nacionalinė mokėjimo agentūra Lankupių šventei „Tiltas į namus“ skyrė 1 500 eurų. Šventė prasidės 11.30 val. sporto varžybomis. 14 val. numatyta eisena prie tilto, pano atidengimas, buvusių Lankupių kaimo gyventojų atminimo pagerbimas, vėliavos pakėlimas. Koncertuos Priekulės muzikos mokyklos jaunieji talentai, atvyks KASP Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės Gargždų 302 pėstininkų kuopos kariai su savo programa, dainuos Egidijus Sipavičius. Koncerto programos dalyvius vaišins „Brožių virtuvė“, o vakare susirinkusieji skanaus keptą paršelį.

Tik nebus fejerverkų poškėjimo. Užtat į Miniją bus paleisti popieriniai, vandens lelijų formos žibintai, kuriuos išlankstė auksarankė lankupiškė Rūta Butienė, su žvakelėmis.

Gimtojo kaimo šventės laukiantys lankupiškiai nuoširdžiai tikisi sulaukti buvusių kaimo gyventojų, giminių, draugų, svečių. „Tikime, kad juos namo parves nepaprastas tiltas“, – sako jie.