„Įkalinti“ neįgalieji sulaukė solidžios pagalbos

busto pritaikymas_keltuvu_vaziuojaMetų pabaiga šiokį tokį palengvėjimą atnešė į kelių sunkią negalią turinčių jaunų rajono žmonių gyvenimus: Šilutės r. savivaldybės Socialinės paramos skyriaus rūpesčiu jiems už valstybės ir savivaldybės lėšas palengvintos gyvenimo sąlygos.

Trečiadienį kelių jaunuolių namus apvažiavę Socialinės paramos skyriaus atstovai apžiūrėjo juose padarytus patobulinimus ir išklausė jaunuolių bei jų artimųjų padėkas.

Džiugi naujiena yra ta, kad šiemet iš Valstybės biudžeto Šilutės savivaldybei pavyko gauti 10 kartų daugiau lėšų neįgaliųjų būsto pritaikymo darbams, nei buvo skirta metų pradžioje. Todėl pavyko atlikti žymiai daugiau bei brangesnių statybos darbų.

Šilutei skirta daugiau, nei planuota

Šių metų pradžioje būsto pritaikymo neįgaliesiems darbams iš valstybės biudžeto Šilutei buvo skirta 1852,92 Eur. Pagal nustatytą tvarką, 30 proc. prie šios sumos, tai yra 555,88 Eur, turi prisidėti Savivaldybė, tad bendra suma siekė vos 2 408,8 Eur.

Tačiau šįkart viskas baigėsi geriau, nei buvo numatyta.

Šiemet įsigaliojo naujas būsto pritaikymo neįgaliesiems aprašas, pagal kurį nustatytos prašymų priėmimo ir būsto pritaikymo darbų vykdymo datos. Tai – labai svarbu, nes būtent tos datos lemia, kada bus imtasi būstą pritaikyti neįgaliojo poreikiams iš valstybės ir savivaldybės lėšų.

Pavyzdžiui, jei pareiškėjas suskumba pateikti prašymą iki einamųjų metų pabaigos, jo prašymą svarstyti ir ieškoti sprendimų komisija imasi jau kitais metais. Bet jei žmogus tai padaro metų pradžioje, jo problemos sprendimas pagreitį įgauti gali tik kitais metais.

Šilutei tokia nedidelė suma šiemet buvo skirta todėl, kad į rajono Savivaldybę dėl būsto pritaikymo iki šių metų pradžios kreipėsi tik vienas šilutiškis. Šiemet Socialinės paramos skyriuje buvo įregistruoti dar kelių šilutiškių prašymai, kuriems įgyvendinti šiais metais jau lėšų būtų nebeužtekę.

Tačiau Socialinės paramos skyrius papildomai porą kartų kreipėsi į Neįgaliųjų reikalų departamentą ir… gavo papildomų valstybės biudžeto lėšų – iš viso 17 256,74 euro. Skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis sakė, jog tai tapo įmanoma todėl, kad kai kurios kitos savivaldybės neišnaudojo savosios lėšų dalies.

Palengvėjo šilutiškiui ir kintiškeibusto pritaikymas_keltuvas

Daugiau nei 10 metų viename Šilutės Gluosnių gatvės daugiabučių įkalintas gyveno dabar jau 25-erių sulaukęs Andrius Petrošius. Vaikinas paauglystėje nesėkmingai nėrė į vandenį – atsitrenkus į kliūtį lūžo stuburo slanksteliai, ir neįgalumas Andrių visam gyvenimui pasodino į vežimėlį. Visus tuos metus be tėvų ar draugų pagalbos Andrius negalėjo išvažiuoti į lauką.

Pernai rugpjūtį Andrius pateikė prašymą įrengti prie namo laukujų durų nuovažą, kad galėtų vežimėliu savarankiškai išvažiuoti į lauką. Tačiau įėjimą į namą apžiūrėjusi komisija beveik neturėjo vilties, kad vaikinui pavyks padėti. Mat bendrabučio tipo daugiabutis namas tuo metu buvo renovuojamas, todėl svarstyta, kad norint įrengti nuovažą, reikės keisti jau suderintą renovuojamo namo projektą. Manyta, kad tai bus labai brangu ar net neįmanoma, nes namo įėjimo laiptai buvo aukšti ir siauri, prie pat jų buvo įvažiavimas į kiemą, tad platinti laiptų nebuvo kur.

Bet pavyko geriau, nei buvo tikėtasi. Andrius su tėvais Socialinės paramos skyriaus komisijai pademonstravo, kaip jau pats, be niekieno pagalbos, gali išvažiuoti į gatvę. Prie įėjimo į daugiabutį įrengtas nuožulnus keltuvas, kurio įrengimui buvo panaudota 7829,20 Eur, iš kurių 5480,44 Eur buvo valstybės biudžeto ir 2348,76 Eur – savivaldybės biudžeto lėšos.

Laukdamas komisijos atvykimo Andrius su tėčiu kaip tik buvo susiruošęs keliauti į sporto klubą, tad tai ir padarė, nuvažiuodamas gatvėn naujuoju keltuvu.

„Esu laimingas. Dabar nebereikės laukti tėvų ar draugų, kad galėčiau išeiti iš namų“, – smagiai šypsojosi gyvenimo palengvinimo sulaukęs vaikinas.

Kintuose gyvenantys Gretos tėvai dėl būsto pritaikymo sunkia liga susirgusiai ir per kelerius metus neįgalia tapusiai dukrai į Savivaldybę kreipėsi šiemet. 21-erių merginai reikėjo pritaikyti vonios kambarį ir įvažiavimą į ją, taip pat pritaikyti įvažiavimą į namus.

Šiems darbams Gretos namuose panaudota 6429,24 Eur, iš kurių 4500,47 Eur buvo valstybės, o 1928,77 eur – Savivaldybės lėšos.

Daug kur darbai dar nebaigti

Dar keliems neigaliesiems būsto pritaikymo darbai dar nebaigti.

Komisija apsilankė Šilutėje, E.Kanto g., gyvenančios, sunkiai vaikštančios abiturientės Gintarės namuose. Mergina serga įgimta kaulų trapumo liga, yra patyrusi daugybę kaulų lūžių ir dar daugiau operacijų. Bet ji labai nori būti savarankiškesnė – seniai svajojo apie liftą, kuriuo galėtų nusileisti iš II aukšto į lauką.

Gintarės situacija taip pat buvo ne mažiau kebli, nes ji prašymą dėl būsto pritaikymo irgi pateikė tik šiemet. Tačiau gavus papildomų lėšų, gana solidžią sumą buvo galima skirti ir šiai merginai. Iš viso lifto įrengimas privačiame Gintarės šeimos name kainuos 13 774,65 Eur, iš kurių valstybės lėšomis bus kompensuota 6118 Eur, iš savivaldybės biudžeto – 6416,2 Eur. Likusią sumą šeimai teks sumokėti pačiai.

Statybos darbai tebevyksta. Vainute gyvena Antanas, irgi tik šiemet paprašęs pritaikyti gyvenamąją aplinką. Vyriškiui baigama įrengti nuovaža, kad ja galėtų patekti į savo gyvenamąjį būstą. Šių darbų kaina dar nebaigta skaičiuoti.

Katyčių seniūnijos Stubrių kaime gyvenantis Steponas šiemet paprašė pritaikyti vonios kambarį. Ir šios paramos kaina dar nesuskaičiuota. Tačiau ši šeima, turinti ir neįgalų sūnų, nėra iki galo sutvarkiusi savo būsto teisinės bazės. Todėl ketinama prašyti Savivaldybės administracijos lėšų, kurias sutaupė Socialinės paramos skyrius, pradėjęs aktyviau kontroliuoti piniginei socialinei paramai skirtas lėšas.

Prašymą reikia pateikti iš anksto

Socialinės paramos skyriaus vedėjas A.Šimelionis „Šilutės naujienoms“ sakė, jog neįgaliesiems labai svarbu nepavėluoti pateikti prašymą dėl būsto pritaikymo, kad būtų galima kitų metų biudžete numatyti lėšų tiems darbams atlikti. Paraiškų pateikimo laikas jau tuoj baigsis, bet dar negauta nė vieno prašymo dėl būsto pritaikymo.

Pernai Šilutės r. savivaldybės Socialinės paramos skyrius sutaupė 540 tūkst. Eur iš socialinėms pašalpoms skirtų lėšų. Dalis šių pinigų išleista įvairioms socialinėms reikmėms: socialiniams darbuotojams nupirkti kompiuteriai, vaizdo kameros, išmokėti atlyginimai. Bet apie pusę sutaupytos sumos buvo paskirta Savivaldybės skoloms padengti.

Šiemet per tris metų ketvirčius Socialinės paramos skyrius jau sutaupė apie 237 tūkst. eurų.