Indijos delegacija Rusnėje vėl aplankė M.Gandį ir H.Kalenbachą

paminklas gandiSpalio 2 dieną sukako dveji metai, kai Rusnėje, ant Atmatos kranto, buvo iškilmingai atidengtas paminklas Indijos nepriklausomybės patriarchui Mahatmai Gandžiui (Mahatma Gandhi) ir jo bendražygiui, rusniškiui litvakui Hermanui Kalenbachui (Hermann Kallenbach).

Paminklo statybos iniciatorė – žurnalistė, televizijos laidų vedėja ir labdaros fondo atstovė Edita Mildažytė į sukakties paminėjimą pakvietė žmones, kurie vertina ir gerbia M.Gandžio bei jo bičiulio H.Kalenbacho veiklą bei atminimą. Į minėjimą atvyko ne tik rusniškiai, bet ir Indijos ambasadorius, garbės konsulas Lietuvoje Radžinderis Kumanas Čaudharis, Lietuvos Respublikos ambasados Indijoje patarėja Diana Mickevičienė bei gausus indų studentų būrys.

Po minėjimo Rusnės kultūros namuose buvo atidaryta paroda „Dievo bitė“, kurioje demonstruojami vieno iš paminklo statybos sumanytojų, architekto a.a. Gintauto Vyšniausko piešiniai.

Minėjimo metu žurnalistė E.Mildažytė priminė, kad paminklo koncepciją sukūrė garsus Lietuvos skulptorius Romualdas Kvintas. Jis yra paminklo Vytautui Kernagiui Nidoje autorius, ne vienas jo kūrinys puošia Vilnių.PAMINKLAS GANDI_1

Lėšos paminklui statyti – 77 tūkstančiai eurų – surinktos daugiausia iš privačių rėmėjų. Didžiąją dalį pinigų – apie 44 tūkst. eurų – paaukojo Yusufo and Faridos Hamiedų labdaros fondas.

E.Mildažytė sakė, kad Rusnė jai yra tapusi lyg dar viena gimtine, kur ji dabar dažnai sugrįžta, čia turi nemažai artimų draugų.

Indijos ambasadorius garbės konsulas Lietuvoje R.K.Čaudharis sakė, kad abiejų tautų didžių vyrų draugystės ir bendros veiklos dėka Indija ir Lietuva yra artimos šalys. Paminklas jiems, pasak konsulo, yra geras pretekstas Indijos žmonėms sužinoti apie Rusnę ir ją aplankyti.

Lietuvos ambasados Indijoje patarėja D.Mickevičienė kalbėjo apie rusniškio H.Kalenbacho – išsilavinusio ir taikaus žmogaus – draugystės įtaką jo bičiuliui M.Gandžiui. Ji mano, kad jie abu subrandino idėjas apie neginkluotą ir nesmurtinę kovą prieš britų valdymą Indijoje. Tokią pat neginkluotos kovos taktiką taikė ir Lietuva, Atgimimo laikotarpiu siekdama išsivaduoti nuo Sovietų sąjungos PAMINKLAS GANDI_3okupacijos. D.Mickevičienė įsitikinusi, kad M.Gandžio kartu su H.Kalenbachu puoselėta nesmurtinės kovos taktika padėjo Lietuvai, todėl šis paminklas yra svarbus ne tik rusniškiams, bet ir visiems Lietuvos žmonėms.

Šilutės savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis džiaugėsi, kad paminklą lanko daug žmonių. Jis dėkojo rusniškiams ir ypač seniūnei Daliai Drobnienei, kad paminklo aplinka yra visada prižiūrėta ir tvarkinga.

Po minėjimo visi buvo pakviesti į E.Mildažytės vyro G.Vyšniausko (1958-2016) parodą „Dievo bitė“ – piešiniuose įamžintos autoriaus aplankytos bažnyčios. Menotyrininkas Saulius Pilinkus pasakojo, kad autorius yra aplankęs ir nupiešęs bent trečdalį Lietuvos bažnyčių. Tarp jų – ir Rusnės bei Šilutės bažnyčias.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.