Internete – raginimai „neleisti babytei balsuoti“ ir priešintis „senelio Paksoido“ valiai

file59833201 63ba2ac4Internautai įvairiausiais būdais reiškia savo poziciją Seimo rinkimuose. Socialiniame tinkle „Facebook“ sukurtas puslapis „Neleisk babytei balsuoti“, čia žaibišku greičiu plinta ir nuorodos į neseniai įkurtą svetainę „paprotink artimą“, raginančią priešintis „dėdės Ruspaskich“, „senelio Paksoido“ ir kitų personažų valiai.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) narys Justinas Žilinskas šiuos interneto pokštus vertina dviprasmiškai.

Puslapio savininkai slepiasi Seišeliuose

Vos prieš kelias dienas veikti pradėjęs tinklapis paprotink.com „Facebooke“ trečiadienio rytą turėjo jau apie 4,7 tūkst. gerbėjų. Jame aiškiai raginama nepalaikyti trijų opozicinių partijų, jau besitariančių dėl naujos valdančiosios daugumos formavimo: „darbiečių“, socialdemokratų bei „Tvarkos ir teisingumo“.

„3 klounai jau sukirto rankomis ir ruošiasi valdyti Lietuvą 4 metus. Laiko liko mažai, bet tu dar gali tai pakeisti“, – teigiama paprotink.com.

Puslapio kūrėjai teigia, jog kiekvienas iš mūsų turi artimųjų, balsuojančių už „nenormalią partiją“. Paprotink.com lankytojų užduotis – į protą atvesti bent po tris tokius artimuosius.

O kad būtų patogiau protinti, pateikiamas šešių personažų sąrašas su aiškiomis aliuzijomis į „nenormaliais“ politines pažiūras. Į protą vesti raginama tuos rinkėjus, kurie panašūs į „senelį Paksoidą“, „tetą Violetą“, „draugę Socdemonę“, „dėdę Ruspaskich“, „pusbrolį Emigraitį“ bei „kolegą Apolitą“.

Visų šių personažų politines pažiūras puslapio kūrėjai detaliai aprašo. Paprotinti galima tiek žodžiu, tiek elektroniniu laišku minėtus personažus atitinkantiems draugams ar giminaičiams.

53369 238517866277952 2009899372 oBeje, tikrieji paprotink.com savininkai slepiasi po paslapties skraiste. Domenų registro portalo whois.com duomenimis, šį interneto adresą spalio 21 d. registravo Seišeliuose registruota kompanija „Offshore Hosting Solutions Ltd.“. Žinoma, Seišelių verslininkai neturėtų būti suinteresuoti rinkimų Lietuvoje baigtimi. O tikrųjų puslapio kūrėjų atsekti beveik neįmanoma.

Kyšo politikų ausys?

VRK narys J. Žilinskas DELFI teigė nenustebsiąs, jei paaiškėtų, kad paprotink.com – kurios nors Lietuvos politinės partijos kūrinys. Jeigu tai būtų įrodyta, iniciatyvos autoriams grėstų ir finansinės sankcijos.

„Teoriškai ir pagal turinį tai yra neigiama politinė reklama visiems ten surašytiems, ir jeigu būtų įrodyta, kad už sumanymo stovi konkreti politinė jėga, jai galėtų kilti atsakomybė, taip pat ir finansinė. Nes politinei reklamai būtinas subjektas – politinės kampanijos dalyvis“, – sakė J. Žilinskas.

VRK narys neslėpė nesitikintis, kad kuri nors partija prisipažins užsakiusi paprotink.com sukūrimą.

„Jeigu tai yra „visuomeninė iniciatyva” ar žmogaus, tiesiog turinčio tam tikras politines pažiūras, tuomet situacija kitokia. Teoriškai, jeigu tokia informacija skleidžiama be politinės jėgos užsakymo, jeigu ji neapmokėta ir pan. – tuomet tai traktuojama tiesiog kaip kažkieno nuomonė, pilietinė pozicija, o į tokią poziciją kiekvienas iš mūsų turime teisę“, – aiškino J. Žilinskas.

Vietoj balsavimo – kepti blynų

„Facebook“ puslapis „Neleis babytei balsuoti“ trečiadienį ryte turėjo beveik 1,8 tūkst. vartotojų auditoriją. Puslapio kūrėjai neslepia manantys, kad vyresnio amžiaus rinkėjai, užuot ėję į antrąjį rinkimų turą, valstybei būtų naudingesni namie.

„Socialinis studentų judėjimas, siekiant neleisti senoms močiutėms ir diedukams balsuoti antrąjame rinkimų ture! Sėdėkit namie ir kepkit anūkams blynus“, – taip savo tikslus apibūdina „Neleisk babytei balsuoti“ kūrėjai.

J. Žilinsko nuomone, teoriškai tokia veikla galėtų būti traktuojama kaip Baudžiamojo kodekso straipsnio, draudžiančio kliudyti rinkėjams pasinaudoti rinkimų teise, pažeidimas. Tačiau VRK narys pažymėjo nemanantis, kad kas nors iš šio puslapio lankytojų sumanys vaikyti senyvo amžiaus žmones nuo apygardų ar kitaip varžyti jų laisvę, taigi raginimą „neleisti babytei balsuoti“ esą reikėtų vertinti perkeltine prasme – kaip bandymą į rinkimus prišaukti kuo daugiau jaunimo.

file59833219 f00a45ab

delfi