Ir nykę, ir vėl atgimę „Dainoriai“ atšventė 20-metį

dainoriaiSavaitgalį gražų 20-mečio jubiliejų šventė gerai rajone ir visoje šalyje jau žinomas Švėkšnos seniūnijos Inkaklių kaimo bendruomenės etnografinis kolektyvas „Dainoriai“.

Susirinkę į šventę svečiai ir draugai ne vieną jaunųjų dainorėlių kartą jau užauginusiam kolektyvui linkėjo auginti naujas kartas, kurios tęstų unikalaus mūsų krašte kolektyvo darbus, puoselėtų krašto tradicijas ir perduotų jas iš kartos į kartą.

Kolektyvas ir geso, ir atgimė

Kuomet 1995-aisiais Inkakliuose susibūrė liaudies dainą ir šokį mylintys balsingi apylinkės žmonės, vargu ar kas būtų įtaręs, kad garsas apie šį ansamblį netrukus sklis ir po aplinkinius rajonus, ir po visą šalį.

Tuomet iki 10-ties narių turėjusio kolektyvo vairo ėmėsi Leonas Bartkus, gerai žinojęs, jog toks etnografinis ansamblis mūsų rajone – vienintelis, o ir visoje šalyje panašių tuomet vargu ar buvo. Pirmąjį koncertą inkakliškiai sudainavo tų pačių metų Vasario 16-ąją.

Vėliau „Dainoriai“ praleisdavo tik retą mūsų ar aplinkinių rajonų renginį, savaitę koncertus rengė ir Švedijos žmonėms. Daug svarių laimėjimų buvo pasiekta dalyvaujant įvairiuose konkursuose, Lietuvos ir tarptautiniuose festivaliuose, kur susidraugauta su įvairių Europos šalių kolektyvais.

Bėgant metams buvo visko: vieni sirgo, kiti ir anapilin iškeliavo. Vienu metu atrodė, kad kolektyvas jau nebeatgims. Bet liaudies dainą mylintys inkakliškiai nenurimo – kvietė draugėn kaimynus, naują kolektyvą senojo pagrindu kartu su L.Bartkumi burti ėmėsi Regina Birbalienė. Ir prieš porą metų „Dainorių“ dainos suskambo iš naujo. 

Keitėsi ir vadovai – per 20 metų prie kolektyvo vairo jų stovėjo net 7. Vadovavo Mindaugas Nogaitis, Violeta Rožėnienė, Andžela Mickutė, Ingrida Jakienė, šiuo metu dainuojanti gerai žinomame ansamblyje „Prūsai ilgi ūsai“, ir kiti. Beje, trankios pastarojo ansamblio melodijos buvusios „Dainorių“ vadovės iniciatyva buvo dovana inkakliškiams jubiliejaus proga.
O kai nebelikdavo jokio vadovo, visada gelbėjo švėkšniškis, buvęs pedagogas Juozas Andriekus.

Gretose – jau ir vaikų vaikai

Šiandieniniuose „Dainoriuose“ dainuoja 16 žmonių, tarp jų liko tik viena buvusio pirminio sąstato narė – buvusi mokytoja, dabar jau 84-erių sulaukusi pensininkė Genutė Vyšniauskienė. O kartu su ja į gretą visuose kaimo, seniūnijos ir rajono renginiuose stoja ne tik bendraamžiai ar šiek tiek jaunesni senosios dainos mylėtojai, bet ir jų visų auginti vaikai bei vaikų vaikai. Mažiausiems iš jų – vos po 5 – 10 metukų.

Šiandieniniam kolektyvui vadovauja Virginija Rukšnaitienė, o ilgą jo nueitą kelią žymi rašomo metraščio puslapiai.   
Rengdami savo šventę dainininkai pradžioje svarstė ją organizuoti kartu su kasmetine Inkaklių kaimo švente viduvasarį, bet visi sutarė, kad švenčių kaime nėra per daug, tad jų gali būti ir dvi.

Padėkos raštus už ilgametį tradicijų puoselėjimą jubiliejaus proga inkakliškiams įteikė savivaldybės vadovai, juos sveikino ir sulaukti dar ne vieno garbaus jubiliejaus linkėjo politikai, Kultūros skyriaus, Šilutės turizmo informacijos centro vadovai, kiti rajono etnografiniai ansambliai.

O vėliau visi kartu pavakarojo.