Iš keleivių bagažo konfiskuojama dešimtys kilogramų maisto produktų

210 kg gyvūninio maisto produktų – tiek per vienos dienos keleivių asmeninio bagažo patikrinimus konfiskuota vien Vilniaus tarptautiniame oro uoste. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) primena, kad saugantis gyvūnų užkrečiamųjų ligų, draudžiama iš trečiųjų šalių į Europos Sąjungos teritoriją įvežti mėsos ar pieno produktų ir gaminių. Atsivežti draudžiama net ir nedidelius šių produktų kiekius savo reikmėms.

Visų į Lietuvą iš trečiųjų šalių atvykstančių asmenų bagažą tikrina Muitinės departamento arba Valstybės sienos apsaugos pareigūnai. VMVT duomenimis, nuo šių metų pradžios iš keliautojų bagažų jau konfiskuota beveik 1,4 tonos įvairių gyvūninių produktų.

„Šie draudimai jokia naujiena, bet reikia pripažinti, kad iš ne Europos Sąjungos šalių atvykstantys asmenys dažnai nežino galiojančių draudimų. Situaciją vaizdžiai atspindi patikrinimų statistika. Patikrinus iš Ukrainos ir Baltarusijos atskridusių keleivių bagažą Vilniaus tarptautiniame oro uoste, buvo konfiskuota 10 kg dešrų ir lašinių. Tačiau patikrinimai vyksta ne tik oro uosto, bet ir visuose valstybės sienos kirtimo punktuose.

Kasdien yra konfiskuojama nuo kelių iki kelių dešimčių kilogramų draudžiamų įvežti produktų“,- sakė VMVT direktorius Darius Remeika.

Anot VMVT direktoriaus, draudžiami produktai asmeniniame bagaže – reali grėsmė plisti ne tik AKM, bet ir kitų ligų sukėlėjams. Atlikti konfiskuotų maisto produktų tyrimai patvirtino – iš kaimyninių valstybių vežamuose mėsos gaminiuose buvo nustatytas AKM virusas.

Keliaujantys iš trečiųjų šalių turėtų prisiminti, kad nesilaikant nustatytų reikalavimų, draudžiami maisto produktai bus konfiskuoti, o jų savininkams gresia ir administracinė atsakomybė. Todėl visos pasienio kontrolės punktuose veikiančios institucijos stengiasi, kad keliaujančius žmones pasiektų informacija apie draudimus vežti mėsos ir pieno produktus dar prieš jiems kertant ES sieną.

„Viena prevencijos priemonių, mažinančių AKM plitimo galimybes – efektyvi kontrolė pasienyje. Tikrinamos ne tik komercinės siuntos, bet ir asmeninis keleivių bagažas. Pasienio postuose iškabinta informacija apie draudimus vežtis mėsos ir pieno produktus, pastatyti konteineriai, kad keliautojai turėtų galimybę išmesti produktus prieš patikrinimus. Artimiausiu metu visuose sienos kirtimo punktuose atsiras ir stendai su informacija keliautojams. Be to, informaciją apie draudimus teikia ir Lietuvos atstovybės užsienio šalyse“, – komentavo D. Remeika