Iš pensininkės pomidorų pasipelnė valstybė, antstolė ir bankas

pomidorai 3Švėkšniškė O.Ž., norėjusi prie pensijos prisidurti kelis litus, Švėkšnos turguje nutarė parduoti apie 4 kilogramus savo šiltnamyje užaugintų pomidorų. Uždirbusi 12 litų, moteris neseniai dėl tų pačių pomidorų buvo priversta atsikratyti 92 Lt…

Kodėl? Nes pardavinėdama daržoves turguje, ji neturėjo verslo liudijimo…

Tokį močiutės pažeidimą įžvelgė ją nubaudęs policijos pareigūnas.

„Šilutės naujienoms“ pradėjus aiškintis, ar tikrai reikia verslo liudijimo prekiaujant pensininkei savo užaugintomis daržovėmis, pradėjo it yla iš maišo lįsti policijos pareigūno klaidos: senolė nubausta, remiantis negaliojančiu Šilutės r. savivaldybės tarybos sprendimu, o, pasak Valstybinės mokesčių inspekcijos specialistų, prekiaujant savomis daržovėmis verslo liudijimo net nereikia turėti.

Uždirbo valstybė, antstolė ir bankas

Paskutinį vasaros mėnesį švėkšniškė, nebesuvalgiusi šiltnamyje užaugusių pomidorų, 4 kilogramus jų išnešė parduoti į turgų. Sako, kad buvo pardavusi apie 3 kg, kai apie 10 valandą prie jos priėjo policijos pareigūnas ir pasakė, kad senolei negalima prekiauti turguje, pasiūlė susirinkti daržoves ir eiti namo.

„Neišsigandau jo, tik nustebau, kad varo mane iš turgaus. Sakiau, kad ir pernai buvau atsinešusi į turgų parduoti daržovių ir niekas neišvarė. Tai kodėl dabar turėčiau eiti namo?“ – pokalbį su pareigūnu „Šilutės naujienoms“ atpasakojo moteris.
Užsirašęs jos vardą, pavardę ir adresą, pareigūnas nuėjo. Švėkšniškė baigė parduoti pomidorus ir, uždirbusi 12 litų, grįžo namo.

Priešpiet į duris pasibeldė tas pats pareigūnas. Jis atkišo senolei pasirašyti protokolą, kuriame nurodyta, kad ji už neteisėtą prekybą vaisiais ir daržovėmis turgavietėje yra baudžiama 20 Lt bauda.

Moteris nesutiko pasirašyti dokumento, norėjo pati surašyti paaiškinimą, tačiau pareigūnas sakė neturintis laiko laukti ir paliko pažeidėjai savo pasirašytą Administracinio teisės pažeidimo protokolą.

Garbaus amžiaus senolė sako net nesupratusi, kad palikti popieriai – teisinis dokumentas. „Niekur nepasirašiau ir pamaniau, kad vyrukas persigalvojo – tikrai nebesikabinės dėl kelių pomidorų“, – dabar savo klaidą jau supranta švėkšniškė.
Toks naivumas jai kainavo jau nebe 20 Lt, o kone 5 kartus daugiau…

Spalio 12 dieną švėkšniškės, beveik užmiršusios tą incidentą, pašto dėžutėje atsidūrė laiškas, kuriame buvo antstolės reikalavimas per 5 dienas sumokėti 90,95 lito: 20 Lt – už prasižengimą valstybei, 70,95 Lt – antstolei už darbą.

Šįkart senolė nebedelsė – atvažiavo į Šilutę ir suskubo pasidalinti savo pensija su valstybe. Dar porą litų atidavė bankui, kuriame atliko pinigų pervedimą antstolei.

„Nepatingėjau paieškoti ne tokio godaus banko – viename norėjo už pavedimą iš manęs paimti net 5 litus“, – sarkastiškai šypsosi švėkšniškė ir sako, jog „džiaugiasi“, galėjusi taip paremti vargstančią valstybę, sunkiai dirbančią antstolę ir banką.
„Visi jie pasipelnė iš mano pomidorų, už kuriuos aš tegavau 12 litų…“, – atsidūsta moteriškė.

Kiek pažeidimų padarė pareigūnas?

Ši „kreivo teisingumo“ istorija paskatino redakciją pasidomėti, kokius dokumentus privalėjo turėti močiutė, nusprendusi turguje parduoti kelis pomidorus.

Policijos pareigūnas ATP protokole nurodo, kad močiutė prekiavo „neturėdama verslo liudijimo, taip pažeisdama Šilutės r. sav. tarybos 2005-09-15 sprendimo Nr. T1-787 patvirtintų „Prekybos ir paslaugų teikimo savivaldybės viešosiose vietose ir turgavietėse (prekyvietėse) taisyklių“ 13.1 punkto reikalavimus“.

Įdomiausia, kad Šilutės r. sav. tarybos 2005-09-15 sprendimas Nr. T1-787 seniai nebegalioja. Jau daugiau kaip 3 metus galioja 2010-03-25 patvirtintas naujas dokumentas – Prekybos ir paslaugų teikimo Šilutės rajono savivaldybės viešosiose vietose tvarkos aprašas (sprendimo Nr. T1-1304).

Ir naujajame dokumente, ir anksčiau galiojusiame iš viso nėra 13.1 punkto. Yra tik 13 punktas, kuris neturi nieko bendra su verslo liudijimais ar leidimais prekiauti: „13. Kompetentinga institucija per 3 darbo dienas nuo sprendimo panaikinti Leidimo galiojimą priėmimo išsiunčia raštišką pranešimą Leidimo turėtojui, nurodydama Leidimo galiojimo panaikinimo priežastis“…
Be to, anot Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (AVMI) paaiškinimo, prekiauti turguje savomis daržovėmis verslo liudijimas NEREIKALINGAS.

Komentuoja Klaipėdos AVMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Edita Cibienė:

„Gyventojai, parduodantys pačių užaugintas daržoves, uogas, gali prekiauti jomis ir neįsigiję verslo liudijimo, tačiau prekybos vietoje būtina turėti žemės nuosavybės (žemės ūkio paskirties žemės, sodų bendrijoje esančio sklypo, kt.) dokumento kopiją. Taip pat atkreiptinas dėmesys į tai, kad prievolė mokėti mokesčius atsiranda tiems pardavėjams, kurių savos produkcijos pardavimas viršija 155 tūkst. litų ribą.

Klaipėdos AVMI taip pat primena, kad miške surinktas žemuoges, vaistažoles, riešutus ar grybus parduodantys asmenys mokesčius moka tik gavę daugiau nei 10 tūkst. litų pajamų.“

Minimali rinkliava – tik 2 Lt

Pasak Švėkšnos seniūno Alfonso Šepučio, visi turgaus prekybininkai turi sumokėti vietinės rinkliavos mokestį. Minimalus jo dydis – 2 Lt.

Seniūnas sako, kad pasitaiko prekeivių, kurie prekiauti į Švėkšną atvyksta pirmą kartą ir nežino galiojančios tvarkos. Seniūnija pasirūpino, kad vietinę rinkliavą jie galėtų sumokėti ir turgaus dieną pačioje seniūnijoje.

„Stengiamės, kad žmonėms būtų patogu, kad jie nenukentėtų dėl nežinojimo. Visada paraginame žmones sumokėti rinkliavą“, – seniūnijos nuostatą išsakė A.Šeputis.

Policijos nuostata – kitokia: pensininkės močiutės irgi turi prisidėti prie „valstybės klestėjimo“. Kam gi jai priminti apie 2 Lt mokestį, kai galima išmelžti ir 20 Lt, ir kone 100 Lt…