Išankstinio balsavimo pažeidimų daugiausia Šilutėje

KOMSKIO PLAKATAIŠią savaitę išankstiniame balsavime Šilutės – Pagėgių apygardoje dalyvavo perpus mažiau rinkėjų nei prieš pirmąjį rinkimų turą.

Iš šalyje trečiadienį gautų 22 pranešimų apie išankstinio balsavimo tvarkos pažeidimus, net 8 – t.y. daugiau kaip trečdalis – buvo iš Šilutės – Pagėgių rinkimų apygardos. Dar 2 pranešimus dėl panašių pažeidimų policija gavo ketvirtadienį.

Pasak Tauragės AVPK spaudos atstovės spaudai Simonos Šniaukštaitės, pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal vieną iš šių pranešimų.

Ikiteisminiu tyrimu baigėsi ne Rinkimų įstatymo pažeidimų pranešimai, o pranešimas dėl turto sunaikinimo. Jį trečiadienį pradėjo Šilutės policija, į kurią kreipėsi vieno iš Šilutės – Pagėgių rinkimų apygardos kandidatų – pagėgiškio „tvarkiečio“ Kęsto Komskio komanda. Šio kandidato rinkiminiai plakatai prie krautuvės „Pas Stanislovą“ buvo suniokoti, ir policijoje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl šio turto sunaikinimo.

Policija sustiprino kontrolę

„Įtariamojo, plėšiusio K.Komskio plakatus, šiandien dar nenustatėme, įvykį tirsime toliau“, – trečiadienį po 20 val., pasibaigus pirmajai išankstinio balsavimo dienai, sakė Šilutės kriminalinės policijos vadovas Vaidas Petniūnas.

Dar vieną pranešimą, apie neva gautą dviejų žmonių atlygį už parduotą savo apsisprendimo teisę rinkimuose į Seimą vieno iš dviejų kandidatų naudai, Šilutės policija patikrino, sulaikiusi ir apklaususi du vietos gyventojus.

Jie abu neigė buvę papirkti ir po apklausos buvo paleisti. Ikiteisminis tyrimas dėl šio atvejo nebuvo pradėtas, bet aplinkybių tikslinimas tebevyksta.

„Gavome ir tokių pranešimų, kurių nei patikrinti, nei užfiksuoti pažeidimus neturėjome galimybės“, – trečiadienį sakė Šilutės Viešosios policijos vadovas Audrius Lukošius.

Anot pareigūno, telefonu vienas anonimas piktinosi, kad prekiaujama balsais, bet kur tai daroma, nenurodė. Kitas pilietis sakė, jog į išankstinio balsavimo vietas yra organizuotai vežami žmonės. „Pats patikrinau, bet nieko panašaus neaptikau“, – sakė A.Lukošius.

Šilutės policija išankstinio balsavimo dienomis pirmajame ture su įkalčiais  demaskavo du rinkėjų papirkinėtojus. Jų byla perduota teismui.

Nuo tada policija sustiprino budėjimą, kuris tęsiasi ir antrajame rinkimų  į Seimą ture. Jokių įtarimų apie pažeidimus nefiksuota trečiadienį tik pirmoje dienos pusėje. O vėliau jie pasipylė vienas po kito.

Bandė išsinešti biuletenį

„Šilutės naujienų“ žurnalistas stebėjo vaizdelį, kaip iš išankstinio balsavimo vietos vyras bandė išsinešti balsavino biuletenį.

Baigiantis balsavimo laikui, apie 19.45 val., atėjo balsuoti pagyvenusių žmonių porelė. Vyriškio elgesys iškart patraukė balsavimo komisijos narių dėmesį, nes nelabai rišlia kalba ėmė guostis, kad neturi atminties ir todėl norėtų balsuoti vienoje kabinoje su drauge. Išaiškinus, kad taip būtų pažeista tvarka, į kabiną nuėjo vienas. Kelias minutes pabuvo balsavimo kabinoje, murmėdamas, kad vienas pats čia nieko nesusigaudo. Iš kabinos išėjęs, patraukė link durų.

Komisijos narė Dalia Bernotienė sulaikė iš rinkimų salės bandantį išeiti pilietį, primindama, kad jis komisijai turi palikti balsavimo voką. Vyras teigė, kad voką išmetė į balsavimo kabinoje esančią šiukšliadėžę. Primygtinai paprašytas voką išimti iš šiukšlių dėžės ir atiduoti balsavimo komisijai, pilietis pakluso.

Išlanksčiusi suglamžytą voką, komisijos narė Ramutė Jagintavičienė pastebėjo, kad jis neužklijuotas ir tuščias. Tuomet pareikalavo į voką įdėti balsavimo biuletenį. Pilietis nesipriešino. Iš kišenės ištraukė perlenktą balsavimo biuletenį ir įdėjo į voką. Komisijos nariai voką užklijavo ir pridėjo prie visų kitų vokų.

Išeidamas pilietis kažką nerišliai burbėjo, kad komisijos nariai jam sutrukdė.

Vyriškio draugė balsavimo procedūrą atliko sklandžiai.

Bandymą išsinešti balsavimo biuletenį matę du partijos Tvarka ir teisingumas stebėtojai niekaip nesureagavo, socialdemokratų stebėtojas tuo metu buvo lauke ir incidento nematė.

Kieme tuo metu budėjo net 5 policijos pareigūnai. Tikriausiai vyras, pasikėsinęs išnešti balsavimo biuletenį, pakluso visiems komisijos narių reikalavimams tik todėl, kad žinojo, jog gali būti sulaikytas policijos pareigūnų.

Trečiadienį išankstinio balsavimo teise pasinaudojo Šilutės – Pagėgių rinkimų apygardos 255 piliečiai, dar 18 vokų su biuleteniais bus išsiųsta į Šilalės – Šilutės rinkimų apygardą. Prieš pirmąjį rinkimų turą, pirmąją išankstinio balsavimo dieną balsavo dvigubai daugiau Šilutės – Pagėgių apygardos rinkėjų – 630.