Įvairūs mitai apie graikų Dievus

Daug apie Graikų dievus sužinome iš mokyklos, tačiau ar tai viskas, ką verta žinoti?

Kas tie Graikiškieji dievai, kuo jie ypatingi ir kitokie? Jie vaizduojami kaip turintys ypatingų galių ir nemirtingi. Graikų dievai yra nemirtingi laike, nors mūšyje jie gali būti sužeisti ir žūti. Jie gali pakeisti gyvus dalykus, paveikti dalykus, kurių žmogus nekontroliuoja, ir personifikuoti eilėraščius, tokius kaip meilė, saulė, kerštas ir vandenyno gelmės. Žmonės tiki, kad dievai valdo visas gyvenimo sritis. Išimtis yra ta, kad daugelis dievų turi vandens elementą. Dievų elitas, valdantis pasaulį, susideda iš trijų dievų kartų. Iš pradžių viešpatavęs Chaosas. Iš jo gimė pirmosios kartos dievai – Gaja („žemė“), Niktė, Tartaras, Erebas, Erosas; iš Gajos gimė Uranas ir Pontas. Antrąją dievų kartą sudarė Gajos vaikai (tėvai – Uranas, Pontas ir Tartaras), tarp jų titanai ir titanidai.Trečioji dievų karta buvo Olimpo dievai.

Olimpo dievų amžiuje herojai tarsi nugalėjo monstrus. Persėjas nužudė medūzas, Belerofontas – Chimerą, Melagras – Kalidono šerną 

Su monstrais turi kovoti ne tik mirtingieji, bet ir su dievais. Pats Dzeusas Tartarose kovojo su įvairiais monstrais, nugalėdamas titanus, kiklopus, taifūnus ir įkalintus milžinus. Moteriška dievybė, kilusi iš senovės deivės motinos pavidalo, įgijo naujų funkcijų. Hera tapo santuokos ir monogamijos deivė, Demetra globojo žemės ūkį ir t.t. Mitologijoje dievai ir herojai įgauna naujas formas. Ankstesnės grėsmės ir nesustabdomos jėgos tapo labiau orientuotos į žmones ir darnesnės.

Graikų mitologijos apimtis ir įvairovė yra didžiulė. Iš jo galime sužinoti apie baisius dievų nusikaltimus, žiaurų Trojos karą ir net vaikiškas Hermio išdaiga

O visų mitinių būtybių beveik neįmanoma suskaičiuoti. Įvairiose legendose, pasakojimuose ir giesmėse senovės graikų dievų išvaizda niekuo nesiskiria nuo žmonių, išskyrus keletą chimerinių būtybių iš Artimųjų Rytų (pvz., Sfinksą). Daugelis graikų dievų turi gimimo metus, tačiau kartu jie yra amžini. Dievai beveik nepažeidžiami, ligoti, nematomi, gali akimirksniu nukeliauti didelius atstumus, gali kalbėti per žmones, žinodami, kad jie to nežino. Kiekvienas turi unikalią išvaizdą, savo apsaugos sritį, asmenybę ir pomėgius, tačiau šie apibūdinimai kilę iš daugelio senovinių istorijų, kurios ne visada yra nuoseklios. Kaip ir jų kaimynai, graikai tikėjo į daugybę dievų, į visą dievų panteoną. Kiekviena dievybė globojo atskirą gyvenimo sritį, pavyzdžiui, Afroditė buvo meilės ir grožio deivė, o Arėjas – karo dievas. Kai kurios dievybės, kaip Dionisas ar Apolonas turėjo daugiau funkcijų ir buvo daugialypės asmenybės. Sunku būtų suskaičiuoti daugybę vietinių dievybių, kurios buvo garbinamos vienaip ar kitaip su jomis susijusiose vietose: upių dievai, uolų ir šaltinių nimfos. Labai gerbiami buvo ir vietinių didvyrių kapai. Daugiau įdomių ir naudingų skaitinių rasite spalvotaistorija.lt ir manosalis.lt.