Įžengėme į vasaros stichijų sezoną

Praėjusią savaitę žadėta smarki audra Lietuvą aplenkė, tačiau per 5 metų mėnesius gamtos jėgos gyventojų turtui jau pridarė nuostolių už 1,5 mln. eurų. Tai 18 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, rodo „Lietuvos draudimo“ duomenys. Didžiausią žalą, siekusią 30 tūkst. eurų, šių metų pavasarį sukėlė žaibo iškrova ir nuo jos kilęs gyvenamojo namo gaisras.

Visgi didžiausių gamtos stichijų žalų metas dar tik prasideda.

Praėjusios savaitės trečiadienio orų prognozė, kad Lietuvą užgrius neįtikėtino smarkumo audra, neišsipildė. Sulaukėme tik lietaus, kai kur su perkūnija, pasitaikė ir vėjo sustiprėjimų iki 15–18 m/s. Žadėtoji audra susiformavo į pietryčius nuo Lietuvos. Visgi, matant vaizdus, ko sulaukė mūsų kaimynai lenkai, belieka džiaugtis, jog Lietuva to išvengė.

„Tačiau meteorologams šiek tiek liūdna, kad prognozė buvo tiek daug pro šalį… Nors tokių situacijų, kaip birželio 19 d., būna labai mažai, tačiau tam tikras situacijos analizes Lietuvos ir Europos sinoptikams teks dar kartą pasidaryti”, – rašo LHMT.

„Vasaros sezonas labiausiai išsiskiria gamtos jėgų sukeltų žalų gausa. Pernai rugpjūčio pradžioje per vidurio ir šiaurės Lietuvą praskriejusi audra vien mūsų bendrovės būsto draudimo klientams padarė nuostolių už 5,6 mln. eurų. Tai buvo beprecedentis gamtos šėlsmas, kurio padariniai kai kuriose gyvenvietėse Panevėžio ir Joniškio rajonuose priminė karo mūšio lauką“, − sako Artūras Juodeikis, „Lietuvos draudimo“ atstovas.

Gamtos jėgų sukeliamų žalų gyventojų turtui dažnis ir bendra išmokų suma kasmet didėja. Per 3 pastaruosius metus gamtos stichijų sukeltų žalų skaičius išaugo 75 proc., ir 2023 m. jis siekė daugiau nei 12 tūkst. atvejų. Bendra žalų išmokų suma tuo pačiu laikotarpiu išaugo beveik 140 proc.

Patyrusiems žalą gyventojams patariama pirmiausia kviesti avarines tarnybas ir, jei yra galimybė – stengtis mažinti nuostolį. Reikia nufotografuoti sugadinimus ir kreiptis į savo draudimo bendrovę.

Pagal BNS ir LHMT inf.