Per kelerius pastaruosius metus sparčiai įsibėgėjus daugiabučių namų renovacijai (visoje šalyje renovuota jau apie 1500 namų, o Šilutės rajone – apie 30), žengiama į aukštesnį etapą: savivaldybės raginamos pradėti kvartalų renovacijas.
Apie tai kalbėta ir neseniai Vilniuje vykusioje konferencijoje, kurioje dalyvavo ir Šilutės savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis.
Artėjant statybininkų dienai „Šilutės naujienoms“ direktorius išdėstė, kokių pokyčių artimiausiais metais – iki 2020-ųjų – sulauksime Šilutėje, kuriose miesto vietose taip padirbės statybininkai, kad jos taps „tikrais saldainiukais“. Šių vietų projektavimo ir statybų darbams iš viso bus skirta apie 7 milijonus eurų, tad kasmet Šilutė galės įsisavinti maždaug po milijoną.
Pajudėjo Šilokarčemos kvartalo projektavimas
Kas toji kvartalinė renovacija? Tai ištisų kvartalų kompleksinis sutvarkymas, kai renovuojami ne tik namai, bet ir modernizuojami nuotekų bei lietaus kanalizacijų tinklai, įrengiamas erdvių apšvietimas, aikštelės, remontuojami kiemai, takai. Žodžiu viskas, kur kasdien vaikšto kvartalų gyventojai.
Pats seniausias Šilutės miesto kvartalas yra Šilokarčemos, ir apie jo renovaciją kalbėta jau ne vienerius metus. Pagaliau Savivaldybė ėmėsi šio kvartalo renovacijos, įvyko projektavimo darbų pirkimas, tačiau, pasak S.Šepučio, jis buvo apskųstas. Teismai gali užtrukti dar kelis mėnesius.
Iš tų pačių 7 mln. eurų bus renovuotas bei modernizuotas ir Šilutės kultūros ir pramogų centras, kurio projektavimas taip pat jau pajudėjo.
Laisvės alėja iš pagrindų atjaunės
Žengiant toliau į miesto centrą irgi bus kuo pasidžiaugti, nes laukia Lietuvininkų ir Tilžės gatvių tvarkymas kartu su kraštotvarka (t.y. augmenija), apšvietimu ir prieigomis. Į tas prieigas įskaičiuojama ir Laisvės alėja – seniausias sovietmečio kvartalas, kuriame pirmieji namai pastatyti prieš gerą pusšimtį metų.
Bet ne tik dėl amžiaus šis daugiabučių rajonas gali pretenduoti į būsimą modernumą – jis atitinka reikalavimą, jog kvartalinė renovacija galima tik tuose kvartaluose, kuriuose yra bent vienas visuomeninės paskirties pastatas. Laisvės alėjoje toks pastatas yra – tai Šilutėssenelių globos namai.
Į Laisvės kvartalą atsiras nauji įvažiavimai: prie 6, 7, 8, 9 ir 10 namų privažiuosime nauja gatve iš Taikos gatvės, bus modernizuotas ir įvažiavimas iš V.Kudirkos g., kuriuo pasiekiami 1, 2, 3, 4 ir 5 daugiabučiai. Užtat nebeliks įvažiavimo į šį kvartalą iš M.Jankaus gatvės.
Be to, bus praplėsti visų šio kvartalo namų kiemai, įrengtas apšvietimas, bus įrengta daugiau vietų automobiliams. Šios alėjos gyventojai pasidžiaugti galės ir tuo, kad kiemuose po lietaus nebetyvuliuos balos, nes bus pakloti nauji lietaus nuotekų kanalizacijos tinklai. Iki šiol šiame kvartale buvo mišri (lietaus ir fekalinė) kanalizacija, pernai įrengti nauji buitinės kanalizacijos tinklai, o buvusi mišri kanalizacija dabar surenka tik lietaus vandenį. Į šiuos tinklus ir bus nuvesta visų namų lietaus kanalizacija.
Toks visų požeminių tinklų modernizavimas taip pat yra viena iš būtinų kvartalinės renovacijos sąlygų.
Pasak S.Šepučio, Laisvės kvartalo gyventojai intensyviai tvarkosi – iš 10-ies čia stovinčių daugiabučių jau 7 yra renovuoti ir nušvito naujomis spalvomis, dar prie dviejų statybininkai triūsia šiuo metu.
„Šio kvartalo žmonės taip aktyviai dalyvavo daugiabučių renovacijos procese, kad viso kvartalo renovacija bus jiems visiems dovana – kvartalas taps gražus kaip saldainiukas“, – sakė direktorius.
85 proc. lėšų tai „dovanai“ bus skirta iš ES struktūrinių fondų, 15 proc. pridės Savivaldybė iš savo biudžeto.
Visos Laisvės alėjos pokyčių projektavimas turėtų prasidėti kitąmet, o 2018-aisiais galbūt startuotų ir bent dalis statybų darbų. Jei pinigai nevėluos, galutinis statybos darbų terminas – 2020 metai – neturėtų keistis.
Vaizdą gadins 5-asis namas
Tikras šios alėjos „šašas“ jau daug metų yra 5-uoju numeriu pažymėtas daugiabutis namas – buvęs bendrabutis, kuriame gyvena daugiausia skurdžios, nedirbančios šeimos, asocialūs asmenys. Šio penkiaaukščio išvaizda ir dabar šiurpina praeivius, bet namo administratoriui „Šilutės būstui“ niekaip nepavyksta prikalbinti jo gyventojus ryžtis renovacijai.
„Norėtųsi, kad ir šis namas būtų gražus kaip kiti, kad negadintų bendro vaizdo, tačiau Savivaldybė šiuo metu tikrai neturi tiek lėšų, kad jį renovuotų savo lėšomis. Be to, ką tada pasakytų kitų daugiabučių gyventojai, savo namų renovacijoms ėmę paskolas iš bankų“, – svarsto S.Šeputis.
Sutvarkius Laisvės alėją bus einama toliau: bus atnaujinta Atgimimo alėja iki H.Šojaus gatvės, renovuojamas Pirmosios gimnazijos kiemas ir dar toliau žengiama Kalinausko gatve iki pat jos susikirtimo su Klaipėdos gatve. Tad netolimoje ateityje bus galima be trikdžių įvažiuoti iš Kalinausko į Klaipėdos gatvę.
Iš tų pačių 7 mln. eurų bus tvarkoma ir H.Šojaus dvaro parko dalis iki Parko gatvės pabaigos bei nuo Žalgirio tilto iki miesto stadiono. Tai yra trečioji didelio projekto dalis.
Investuos į 5 tikslines gyvenvietes
Bet yra ir ne vienas smulkesnis miesto ir seniūnijų tvarkymo projektas, kurie bus vykdomi iš kitų finansinių šaltinių. Pavyzdžiui, rajono Tarybos komitetuose šią savaitę pritarė, kad Savivaldybė parengtų 5 gyvenviečių, turinčių mažiau nei po 1000 gyventojų, viešosios infrastruktūros atnaujinimo projektus.
Tikimasi, kad šių projektų įgyvendinimui Juknaičių, Gardamo, Vainuto, Saugų ir Laučių gyvenvietėms teks po beveik 200 tūkst. eurų teritorijų tvarkymui.
Priminsime, kad trys didžiosios, po daugiau nei 1000 gyventojų turinčios gyvenvietės (Žemaičių Naumiestis, Rusnė ir Švėkšna) tikslinėmis teritorijomis buvo paskelbtos jau anksčiau, ir jos tam pačiam tikslui gaus po 825 tūkst. eurų. Tad gražės ir nemažai seniūnijų centrų.
Taip pat politikai pritarė, kad Savivaldybė dalyvautų projekte „Ramučių gatvės Šilutės mieste pėsčiųjų ir dviračių tako rekonstravimas“.
Be to, iš Klaipėdos regiono plėtros programos eismo saugumui skiriamų lėšų apie 200 tūkst. eurų teks žiedinėms sankryžoms trijose dabar nesaugiausiose miesto vietose įrengti. Tokie žiedai atsiras M.Jankaus – Lietuvininkų – Tilžės, Gluosnių – V.Kudirkos – Cintjoniškių bei Cintjoniškių – H.Šojaus gatvių sankryžose.
Didėja tik piniginė statybų išraiška
Tad gal statybininkų dienos proga galime pasidžiaugti, kad statybos mūsų krašte sparčiai juda, statybos darbų daugėja, o statybininkai skųstis nedarbu tikrai negali?
S.Šeputis sako, kad statybos darbų daugėja tik pinigine išraiška, mat ir darbai, ir statybinės medžiagos vis brangsta. Tačiau statybos darbų apimtys Pamaryje nedidėja.
Pokalbiuose statybinių įmonių vadovai skundžiasi specialistų stygiumi, mat geri specialistai išvyksta į užsienius, o žemiausios kvalifikacijos statybų darbininkų trūkumo rajone nėra.
Rašyti atsakymą