Jaunųjų filologų konkursas: kūrybos antplūdis Šilutėje

filologia-polska-slajdBalandžio 4-6 dienomis Vydūno gimnazija priims gausų būrį svečių – čia vyks 45-asis Lietuvos mokinių jaunųjų filologų konkursas. Gimnazistė Aistė GINTAUTAITĖ dalijasi informacija apie būsimą konkursą.

Vargu ar pavyktų suskaičiuoti tą gausybę žmonių, kurie kartą ar kelis dalyvavo Jaunųjų filologų konkursuose. Ne visi tampa profesionaliais literatūros ir kalbos puoselėtojais, nors konkurso rengėjai ir komisijos nariai jiems to nuoširdžiai linki.

Kartais linkėjimai pildosi: tik prieš keletą metų ir prozos, ir literatūros kritikos sekcijose laurus skynusi Vilniaus licėjaus auklėtinė Unė Kaunaitė pernai išleido romaną „Sudie, rytojau“, nominuotą Metų knygos rinkimuose. Škotijoje psichologiją dabar studijuojanti jaunoji rašytoja teigia: „Nenorėčiau, kad ši mano knyga būtų pirma ir paskutinė“.

Ugdyti mokinių filologinę kultūrą – toks svarbiausias konkurso, vykstančio jau 45-tą kartą, tikslas. Jaunųjų filologų konkursai yra keliaujantys – kasmet vyksta vis kitame Lietuvos mieste.

75 mokiniai su savo kūriniais pasklis po septynias Vydūno gimnazijos klasėse įsikūrusias sekcijas – prozos ir dramos; poezijos; literatūros mokslo ir kritikos; publicistikos ir eseistikos; tautosakos; vertimų bei kalbos. Visi kviestieji jau patyrė pergalės džiaugsmą – jie įveikė konkurso varžytuves savo rajonuose ar miestuose, tuomet jų darbai suplaukė į Vilnių, kur geriausius iš geriausių atrinko žinovų komisija.

Daugiausia dalyvių – net dešimties – laukiama iš sostinės. Šeši jaunieji filologai atvyksta iš Klaipėdos, po keturis -iš Panevėžio miesto, Kėdainių, Kelmės, Kretingos, Radviliškio rajonų, o keturiems Šilutės atstovams teks derinti ir dalyvių, ir šeimininkų vaidmenį.

Jau antrą kartą konkurse dalyvauja Šilutės Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos septintokas Lukas Arlauskas. Jaunasis kūrėjų sambūrio dalyvis rašo pasakas.

Didžiausios šūsnies kūrinių tradiciškai sulaukė poezijos sekcija.  Mažiausiai – vertimų. Šios sekcijos darbas prieš keliolika metų buvo nutrauktas, dabar bandoma tradiciją gaivinti.

Šių metų Jaunųjų filologų konkurso komisijai vadovauja rašytojas, literatūrologas, humanitarinių mokslų daktaras, Vilniaus universiteto docentas, „Metų“ žurnalo literatūros kritikos redaktorius Regimantas Tamošaitis, augęs ne taip jau toli Šilutės – Šilalėje.

Jauniesiems kūrėjams bus įdomu susitikti su rašytoja Laura Sintija Černiauskaite, pirmąjį pripažinimą pelniusią būtent Jaunųjų filologų konkurse, o dabar tapusia komisijos nare ir vertinančia mokinių prozą.

Konkurso dalyvių po jų darbų svarstymo bei aptarimo laukia prasmingi pasidairymai po Šilutės rajoną. Kintuose jaunieji filologai lankys ne tik ornitologijos stotį, bet ir Vydūno kultūros centrą, Rusnės saloje aiškinsis, kodėl vietiniai žmonės nebijo potvynių, Šilutėje dairysis vokiečių kultūros pėdsakų. Bus prisimintas Mažosios Lietuvos prijungimo prie Lietuvos devyniasdešimtmetis, linksminamasi etnografinėje vakaronėje.

„Mano kolegė Vaida Galinskienė kreipsis į svečius gimtąja lietuvininkų tarme, – pasakoja mokytoja lituanistė Laimutė Pakalniškienė. – Nedrįstame tikėtis, kad rasite Šilutėje „giliukį didelį stukį“ (laimės didelį gabalą), bet norėtume suteikti įdomios patirties bent kokį „stukiuką“.