Jei gavote sėklų siuntinį, kurio neužsakėte

Europos Komisija (EK) pranešė, kad pastaruoju metu ES valstybių gyventojai iš trečiųjų šalių paštu ar kitaip gauna įvairių rūšių sėklų siuntinių mažose fasuotėse, kurių neužsakė. Daugiausia sėklos atkeliauja iš Kinijos, Singapūro, Taivano, Vanuatu ir Malaizijos. Fasuotėse randama ne tik skirtingų rūšių sėklų, bet ir augalų bei žemių likučių, negyvų vabzdžių lervų ir grybelinių ligų požymių.

Tokia nežinomos kilmės ir neatitinkanti augalų sveikatingumo reikalavimų bei fitosanitariškai nepatikrinta sėkla yra tiesioginė priežastis, sąlygojanti invazinių rūšių, naujų augalų ligų ir piktžolių išplitimą aplinkoje. Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) direktorius Sergejus Fedotovas pripažino, kad ES valstybės kenčia nuo įvairių augalų ir kenkėjų invazijų, pridarančių žalos žemės ūkiui, miškams ir visai ekonomikai. Nežinomos sėklos gali atnešti į Lietuvą invazines augalų rūšis, augalų ligas ir kenkėjus.

Augalininkystės tarnyba prašo gyventojus pranešti tarnybai ar jos skyriui apie gautus sėklų siuntinius iš minėtų ar kitų šalių. Taip pat prašoma tokius siuntinius sunaikinti, geriausia sudeginti.

Nuo 2019 m. gruodžio 14 d. visus augalus, taip pat sėklas, yra draudžiama įvežti į Lietuvą ir ES iš trečiųjų šalių be fitosanitarinių sertifikatų. Asmenys ar ūkio subjektai, užsiimantys sėklos importu bei jos tiekimu rinkai, privalo būti registruoti Lietuvos fitosanitariniame registre.