Judėjimo ribojimų atšaukimas nudžiugino ne visus

Nuo trečiadienio Lietuvoje atlaisvinta galimybė nevaržomai judėti tarp savivaldybių. Vis tik ne visų Lietuvos miestų ir rajonų atstovams šis sprendimas kelia džiugesį.

© DELFI / Rita Gečiūnaitė

Mažiausiai susirgimų koronavirusu pastaruoju metu fiksuojančių savivaldybių merai neslėpia nerimo. Situacija, jų teigimu, labai dinamiška, o į sudėtingą ir įtemptą epidemiologinę būklę sugrįžti nesinorėtų. Šiuo metu geriausi epidemiologiniai rodikliai yra Kelmės rajone, kur per pastarąsias 14 dienų 100 tūkst. gyventojų fiksuoti vos 8 atvejai, taip pat Plungės rajone, kur šis rodiklis siekia 43 atvejus. Tarp geriausiai su virusu besitvarkančių savivaldybių rikiuojasi Akmenės rajonas ir Šilutės rajonas.

Šiose savivaldybėse susirgimų skaičius per pastarąsias 14 dienų 100 tūkst. gyventojų siekė atitinkamai 49 ir 54. Plungės meras: į atlaisvinimą žiūriu su nerimu Plungės rajono meras Audrius Klišonis neslėpė, kad judėjimo tarp savivaldybių atlaisvinimas iš tiesų kelia nerimą.

Plungės meras: į atlaisvinimą žiūriu su nerimu

Plungės rajono meras Audrius Klišonis neslėpė, kad judėjimo tarp savivaldybių atlaisvinimas iš tiesų kelia nerimą.

„Turiu medicininį išsilavinimą, tai žiūriu į tą atlaisvinimą su nerimu. Ypač tos savivaldybės, kurios pagal spalvas yra juodos, ten, kur naujų atvejų skaičiai viršija 900 sergančiųjų 100 tūkst. gyventojų, situacija tikrai yra nekokia. Paleidus šį veiksmą visiškai laisvai, galime turėti padidėjimą ir vakarinėje Lietuvos dalyje.

Kai orai yra pagerėję, judesys tikrai bus didelis. Manau, kad šioje vietoje reikia pagalvoti. Kai Plungė spalio pabaigoje ar lapkritį buvo numeris 1 pagal sergamumą Lietuvoje, mes buvome uždaryti be jokių pretenzijų dėl to. Bet žingsnis po žingsnio išlipome iš tos situacijos ir visiškai nesinori į ją grįžti“, –  sakė jis.

Paklaustas, kas lemia gerą epidemiologinę situaciją, meras tikino, kad didžiausią duoklę reikia atiduoti žmonėms. „Vakarėlių, dūzgių tikrai nėra daug. Kitas dalykas – daroma ypatingai daug testavimo. Su testavimu Lietuvoje esame vieni iš lyderių. Testuojame vaikus, kurie nori grįžti į mokyklas, tai daroma kaupinių metodu. Tas grįžimas praktiškai yra saugus. Esame nustatę vieną atvejį pedagoginio darbuotojo. Jeigu būtume netestavę ir įleidę į kontaktinį ugdymą, jau iškart būtų daugiau nei 20 artimo kontakto atvejų. Tos priemonės jau ketvirtą savaitę leidžia išlaikyti pakankamai stabilią situaciją“, – teigė A. Klišonis. Jis pabrėžė, kad vakcinacija nėra paprastas veiksnys. Todėl šiuo metu Plungės rajonas laukia leidimo iš Vyriausybės, kuris suteiktų galimybę „AstraZeneca“ gamintojo vakcina skiepyti visus norinčius gyventojus.

Nerimo yra, bet didelės bangos nesitiki

„Viską parodo praktika. Prieš Velykas buvo labai stipriai sugriežtintas judėjimas tarp savivaldybių, bet skaičiai Lietuvoje vis tiek auga. Manau, kad tas savivaldybių izoliavimas kažkokį procentą gal ir davė teigiamą, gal mažiau užsikrėtė virusu, bet vienaip ar kitaip problemos tai neišsprendė. Dabar daug žmonių jau yra persirgę. Šis atlaisvėjimas, manau, didelės bangos nesukels. Kažkiek padidėti skaičiai gali. Kas važiuos pas gimines turėtų pasitikrinti. Kita vertus, žmonės susitikimų labai išsiilgę, tai gali būti labai įvairiai“, – tokios pozicijos laikėsi Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis.

Jo teigimu, Šilutės rajone esamą gerą situaciją palaikyti padeda testavimas. „Šilutėje visą laiką per dieną darydavome iki 100 ėminių ir vasario, kovo mėnesį tie skaičiai buvo dideli. Bet testavome aktyviai. Neturime didelės baimės ir vėl testuojame. Apmažėjo pačių norinčių pasitikrinti, bet galime paimti 100 ėminių per dieną, tai visi įmonių vadovai, gyventojai tai žino. Tikėkimės, kad viskas bus gerai, o kad tas procentas laikysis, yra natūralu. Paskiepytų gyventojų skaičius yra santykinai nedidelis“, – patikino V. Laurinaitis.