Ką daryti dingus vaikui?

pokalbis-61606455Europoje kas 2-3 minutes gaunamas pranešimas apie dingusį vaiką, kasmet pranešama apie milijoną dingusių nepilnamečių. Todėl Europos Komisija šalis įpareigojo įdiegti bendrą karštą liniją 116000, kuri praėjusį savaitgalį pradėjo veikti Lietuvoje.

Pasak vienos iš projekto vadovių, Dingusių žmonių šeimos paramos centro  psichologės Kristinos Vrubliauskaitės, dažniausia tėvų klaida dingus vaikui – per ilgas delsimas nesiimant veiksmų.
 
„Tėvai per ilgai delsia. Reikėtų kiek įmanoma greičiau kreiptis į atitinkamas institucijas: policiją, mūsų karštąją liniją 116000“, – „Žinių radijo“ laidoje „Ryto espresso“ pirmadienį kalbėjo K. Vrubliauskaitė.
 
Pasak jos, kartais tėvai dingus vaikui vengia bendrauti su policija, o to esą daryti neturėtų. „Tėvai, negaudami atsakymų iš policijos, ieško kitur kažkokios pagalbos, kur jie galbūt gali ją gauti, bet policija, veikdama pagal savo procedūras, padeda daugiausia.“
 
K. Vrubliauskaitė pasakojo, kad karštoji linija skirta tėvams orientuotis, ką daryti, dingus vaikui, ir suteikti emocinį palaikymą tėvams.  „Tėvams labiausiai reikia išspręsti vidinius išgyvenimus, kaltės, pykčio jausmus. Reikia išklausymo, išsikalbėjimo.“
 
Jos teigimu, karštoji linija veiks ir su vaikų pabėgimais, ir pagrobimais, ir su pasiklydusiais vaikais bei klaidžiojančiais nepilnamečiais migrantais – kokiu nors būdu sieną kirtusiais migrantais vaikais. K. Vrubliauskaitė nurodo, kad atsivėrus šalių sienoms ir vykstant laisvai migracijai, dingus vaikui svečioje šalyje tėvai patiria dar daugiau streso, todėl šis numeris veiks visoje Europos Sąjungoje. Numeriu galės taip pat skambinti ir pasiklydę vaikai.
 
Paskambinus karštąja linija 116000, atsiliepia Bendrajame pagalbos centre dirbantis asmuo, kad galėtų būti fiksuojamas pranešimas apie dingusį asmenį ir nusiunčiamas pranešimas policijai. Norintiems konsultacijos, sujungiama su linijos konsultantu.
 
„Praėjusiais metais buvo dingę apie 800 vaikų nepilnamečių“, – statistiką pateikė psichologė.
 
Jos teigimu, Lietuvoje, kaip ir pasaulyje, apie 90 proc. dingusių vaikų būna pabėgę iš namų. Dažniausiai dingę nepilnamečiai, K. Vrubliauskaitės žiniomis, atsiranda.