Geriau rinktis tabletes
Pasak BENU vaistininkės Danutės Bubnienės, ekstremalioms situacijoms būtina pasiruošti, o namų vaistinėlėje reikėtų turėti vaistų nuo peršalimo, sudėtinių ar vienkomponentinių preparatų su paracetamoliu. Taip pat vaistų nuo virškinamojo trakto sutrikimų, slogos, kosulio, gerklės skausmo, alergijos.
„Vaistus geriau rinktis tablečių pavidalu – esant ekstremaliai situacijai, gali būti nepatogu gerti sirupus, lašus ar vaistus miltelių pavidalu, kuriuos reikia tirpinti. Gali iškilti problemų paruošiant vaistus, skysti vaistai stiklinėje taroje gali sudužti, o tabletes belieka tik praryti užgeriant vandeniu“, – pataria D. Bubnienė.
Pleistrai ir tvarsčiai
Anot Karoliniškių poliklinikos šeimos gydytojos Justės Latauskienės, vaistinėlėse reikėtų laikyti būtinus vaistus, kurių nors kelioms dienoms netekus iškiltų pavojus sveikatai ar gyvybei. Taip pat svarbu turėti antiseptiko, tvarsčių bei pleistrų, visad pravers drėkinantis ir priešuždegiminis kremai.
Verta pasirūpinti ir nereceptiniais tirpalais įvairiems odos sužeidimams, nudegimams gydyti bei kraujavimui stabdyti: turėti elastinio binto, o kraujavimo stabdymui svarbūs turniketai – jų reikėtų turėti bent du.
Greito išvykimo krepšys neturi būti sunkus, geriau rinktis mažesnes pakuotes. Reikėtų aiškiai sužymėti medikamentus, susipažinti su jų informaciniais lapeliais.
Patarimai sergantiems
Lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms ir tiems, kurie nuolat vartoja gydytojo paskirtus vaistus, reikėtų pasirūpinti jų atsargomis. Vaistai gali būti išrašomi 6 mėnesiams, tad atsargos turėtų būti didesnės, kad jų pakaktų bent pusmečiui. Lėtinėmis ligomis sergantys žmonės turėtų paprašyti vaistinėje parduoti keliomis dėžutėmis daugiau, mokant pilną jų kainą arba paprašyti gydytojo išrašyti atskirą receptą.
„Naudinga būti susipažinus su vartojamų vaistų veikimo mechanizmais, alternatyvomis. Esktremalios situacijos atveju gali būti prieinami tik vaistų analogai ar panašūs, bet ne identiški anksčiau vartotiems vaistams“, – pataria J. Latauskienė.
Ekstremalių situacijų atveju reikėtų su savimi turėti ir kiekvieno šeimos nario sveikatos istoriją, kurioje nurodytos diagnozės, vartojami vaistai, alergijos. Šie įrašai turėtų būti laikomi neperšlampamose įmautėse. Kiekvienam iš mūsų bet kurioje situacijoje yra naudinga išmanyti ir apie pirmąją pagalbą.
BNS inf.
Rašyti atsakymą