Kada hemorojus pavojingas sveikatai? Gydytojų įžvalgos

Apie hemorojų kalbėti garsiai vis dar nedrąsu. Ši būklė dažnai laikoma gėdinga, nors ji itin paplitusi. Remiantis „American Society of Colon and Rectal Surgeons“ duomenimis, net apie 75 % žmonių per gyvenimą patiria bent vieną hemorojaus epizodą. Nors dauguma atvejų nėra pavojingi, yra situacijų, kai hemorojus tampa rimta grėsme sveikatai.

Ne kiekvienas hemorojus – nekaltas

Kaip aiškina proktologė dr. Giedrė Šimkutė: „Dauguma pacientų į mus kreipiasi per vėlai – kai simptomai tampa nepakeliami. Tačiau jei gydymas būtų pradėtas anksčiau, galima būtų išvengti komplikacijų. Ypač jei pastebimas kraujavimas“.

Hemorojus atsiranda dėl padidėjusio spaudimo tiesiosios žarnos kraujagyslėse. Gali būti vidinis (nematomas, giliai žarnyne) arba išorinis (matomas prie išangės). Bet abiem atvejais yra situacijų, kai uždelstas gydymas gali kainuoti daugiau nei tik nemalonų diskomfortą.

Kada hemorojus tampa pavojingas?

  • Nuolatinis kraujavimas

Lengvas kraujavimas tuštinantis – dažnas hemorojaus simptomas. Tačiau jei jis kartojasi dažnai arba tampa gausus – gresia lėtinė mažakraujystė.

Proktologas dr. Tomas Raudonis įspėja: „Kraujavimas iš išangės neturi būti ignoruojamas. Net jei tai“tik hemorojus“ nuolatinis kraujo netekimas sekina organizmą, mažina darbingumą, kelia širdies ir kvėpavimo sistemos rizikas“.

  • Staigus skausmas ir guzelis – gali būti trombozė

Jeigu atsiranda staigus, stiprus skausmas ir sukietėjęs mazgas prie išangės – tai gali reikšti išorinio hemorojaus trombozę. Tai – situacija, kai kraujas mazge krešėja, suformuodamas skausmingą darinį.
Trombozė dažniausiai reikalauja greito gydymo, kartais net chirurginio pašalinimo.

  • Uždegimas ir infekcija

Hemorojiniai mazgai gali uždegti ir supūliuoti. Ypač kai žmogus bando gydytis „liaudiškomis priemonėmis“, nenaudoja higienos arba bando išspausti mazgą. Infekuotas hemorojus gali virsti perianaline fistule, abscesu ar net sepsiu – gyvybei pavojinga būkle.

  • Nekontroliuojamas skausmas ir nuolatinis iškritimas

Vidiniai hemorojaus mazgai pažengusiose stadijose iškrenta iš išangės ir nebesugrįžta savaime. Tai vadinama ketvirtąja hemorojaus stadija. Pasak gydytojos G. Šimkutės: „Kai mazgai ne tik iškrenta, bet ir skauda, kraujuoja, o žmogus nebegali normaliai vaikščioti ar sėdėti – tai jau chirurginis atvejis“.

  • Kiti simptomai, kurie gali slėpti rimtesnę ligą

Dalis pacientų klaidingai galvoja, kad kraujavimas – visada hemorojus, tačiau kraujavimas, skausmas ar gleivės iš išangės gali būti žarnyno vėžio, polipų ar kitų ligų požymis, todėl svarbu nediagnozuoti sau pačiam. Tik gydytojas gali atskirti, kas yra hemorojus, o kas – rimtesnė diagnozė.

Kokie simptomai turėtų kelti nerimą?

Jeigu pastebite šiuos požymius, delsti negalima:

  • Kraujas tualetiniame popieriuje ar klozete daugiau nei vieną kartą.
  • Nuolatinis arba stiprėjantis skausmas ties išange.
  • Iškritę, nesugrįžtantys mazgai.
  • Pulsuojantis gumbas šalia išangės.
  • Karščiavimas ar šaltkrėtis kartu su išangės skausmu.
  • Kraujavimas kartu su svorio kritimu ar apetito stoka.

Ką daryti, jei įtariate komplikacijas?

Kreipkitės į šeimos gydytoją arba proktologą. Gydytojas atliks reikiamus tyrimus: apžiūrą, anoskopiją, kartais – kraujo tyrimus ar net kolonoskopiją.

Kaip sako dr. Raudonis: „Geriausias būdas gydyti hemorojų – pradėti tai daryti anksti. Kuo anksčiau, tuo mažesnė tikimybė, kad teks taikyti chirurgiją“.

Ar hemorojus pavojingas gyvybei?

Pats hemorojus, kaip kraujagyslių išsiplėtimas, nėra pavojingas gyvybei, tačiau jo komplikacijos gali būti rimtos, ypač uždegimas, stiprus kraujavimas ar infekcijos. Be to, hemorojus dažnai slepia kitas ligas, todėl ignoruoti simptomus – rizikinga.

Hemorojus pavojingas tada, kai jis kraujuoja, uždegamas, skauda arba neleidžia gyventi įprasto gyvenimo. Taip pat – kai slepia rimtesnes ligas. Nors daugelis bijo kreiptis pas gydytoją dėl gėdos ar diskomforto, delsimas tik blogina situaciją.

Kaip sako gydytoja Šimkutė: „Tai – ne gėdos, o sveikatos klausimas. Jei pastebite kraują ar jaučiate skausmą – tai nėra normalu. Gydome kasdien dešimtis tokių pacientų ir dauguma vėliau tik gailisi, kad neatėjo anksčiau“.