Kaip atpažinti, kad vaikas susidūrė su priklausomybe?

Jaunimo tarpe sparčiai plintančios psichoaktyvios medžiagos šiandien prieinamos ir patiems jauniausiems. Priklausomybės ligų centro „Alfa centras“ įkūrėjas Vladislavas Pocius patarė, kokie ženklai išduoda priklausomybės požymius bei kokių žingsnių imtis įtarus, kad vaikas pradėjo vartoti neleistinas medžiagas. 

Pradeda keistai elgtis

Priežastys, kodėl pradedama vartoti neleistinas medžiagas, dažniausiai būna panašios, nes priklausomybių šaknys slypi nepatenkintuose lūkesčiuose ir poreikiuose. Visais laikais vaikai norėjo greičiau užaugti, išsiskirti klasiokų, draugų tarpe. Netinkamas elgesys paaugliams kartais būna tarsi dogma, jie mano, jei kažką darys kitaip, bus ypatingesni, „kietesni“ už kitus. Didelę įtaką vaikui daro socialinė aplinka, jį gali paveikti artimo žmogaus netektis, liga, tėvų skyrybos, nepriteklius, smurtas šeimoje bei kiti veiksniai.

Šiandieniniai paaugliai meta iššūkį visuomenei rūkydami elektronines cigaretes, vadinamas XXI a. rykšte. Didžiausią pavojų kelia tai, kad į el. cigaretes gali būti pripilama įvairių psichotropinių medžiagų priemaišų.

„Mes dirbame su vartojimo pasekmėmis, teikiame psichologinę pagalbą. Į centrą kreipiasi paaugliai bei jų artimieji pasakodami, kad vaikas pradėjo keistai elgtis ir kalbėti. Net praėjus kelioms savaitėms, kai nutraukiamas, el. cigarečių vartojimas, vaiko būsena nepasikeičia. Ir tai gąsdinantis reiškinys“, – sako V. Pocius.

Ypač svarbu užkirsti kelią vartojimui laiku, kol dar nėra susiformavusi priklausomybė. Alkoholio ir kitų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo Europos mokyklose tyrimo duomenimis, 2019 m. kas penktas Lietuvos mokinys teigė, kad 1–2 kartus per gyvenimą bandė kokių nors narkotikų. 2021 m. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) tyrimas atskleidė, kad jauniausi vaikai pradėjo rūkyti būdami 7 metų, o daugiausiai vartojusių narkotikus yra tarp 15–24 m. amžiaus.

„Vengimo“ liga

Įtarti, kad vaikas vartoja psichoaktyviąsias medžiagas galima, kai pasikeičia jo elgesys. Svarbu atkreipti dėmesį, jeigu kardinaliai pasikeičia vaiko emocinė būsena ir elgesys, sutrinka atmintis, staiga dingsta susidomėjimas sportu, mokslais, nutraukiamos iki tol buvusios svarbios veiklos. Tai gali būti požymiai, signalizuojantys apie priklausomybę.

Pastebėjus problemą svarbu nedelsiant kreiptis pagalbos. „Priklausomybės ligą aš vadinu „vengimo“ liga. Niekada nesulauksime tiesaus atsakymo, jeigu pakviesime vaiką pokalbiui ir klausime „man tavo elgesys kelia įtarimų, ar tu kažką vartoji?“. Net ir užkluptas vaikas visada ras pasiteisinimą, sakys, esą tai tebuvo vienas kartas, „nekaltas“ eksperimentas. Kalbėti su vaiku reikia. Bet tėvai neturi imtis gydytojo vaidmens. Rekomenduoju visuomet skambinti specialistams ir konsultuotis. Nėra universalaus plano, kaip prieiti prie vaiko ir jam padėti, kiekvienas atvejis individualus.“

„Alfa centro“ įkūrėjas pripažįsta, kad nuo šios grėsmės nėra apsaugotas nei vienas: „Pradžioje tau atrodo, kad viską darai saikingai, o vėliau prarandi kontrolę. Gydytis pas mus atvyksta ir paaugliai, ir suaugę, buvę profesionalūs sportininkai, verslininkai, politikai, vairuotojai. Su priklausomybe gali susidurti kiekvienas.“

Centro komandoje yra ir žmonės, kurie išbrido iš priklausomybių liūno, o šiandien tiesia pagalbos ranką kitiems. Viena centro bendruomenės užimtumo dalių – kasmet organizuojamos ekstremalaus bėgimo su kliūtimis varžybos „Alfa Run“, kurios padeda reabilitantams įgyti darbo įgūdžių, lengviau integruotis į visuomenę.

Pagal BNS inf.