Užšalus ežerams ledas kaip magnetas pritraukia žvejus bei tiesiog aštrių pojūčių mėgėjus. Tuo tarpu kiti, bijodami įlūžti, niekada žiemą nėra stovėję ant ledo. Galbūt šie patarimai vieniems tokią baimę išsklaidys, o kitiems išgelbės gyvybę. Nustebsite sužinoję, kad žmogus lediniame vandenyje gali išbūti daug ilgiau nei mes visi manome. Tad kodėl žmonės neretai žūsta pirmosiomis minutėmis?
Delfi.lt įkėlė vaizdo įrašą, kuriame parodoma, kaip reikia elgtis įlūžus į vandenį. Reportaže aiškinama, kaip reikia kvėpuoti vandenyje, kaip išlipti.
„Vienintelė užduotis – suvokti, kad tu esi šiltas, kad tu gali judinti rankas ir kojas. Daugiau apie nieką nereikia galvoti, tik suvaldyti savo kvėpavimą ir stresą”, – sako Nedas Jasinskas, LSMU Ekstremalios medicinos katedros asistentas, gydytojas anesteziologas – reanimatologas.
Vaizdo reportažą galite žiūrėti čia.
Kaip elgtis ant ledo pataria ir Aplinkos ministerija:
Ant netvirto ledo kasmet įvyksta daug skaudžių nelaimių. Vieną jų įvyko ir neseniai – sausio 28 d. Kuršių mariose įlūžo 3 žvejai. Vieną jų pavyko išgelbėti, antrasis mirė, trečiojo dar nepavyko rasti.
Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo ir koordinavimo centras praėjusį sekmadienį sulaukė dviejų pranešimų apie 3 Kuršių mariose įlūžusius žvejus. Šie įvykiai nesibaigė tragedija ir žvejai buvo išgelbėti, bet parodė, kad išsiruošusieji žvejoti ant ledo nepakankamai pasirūpina savo saugumu.
Panevėžio apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Civilinės saugos skyriaus specialistai, siekdami, kad tokių atvejų būtų išvengta, parengė ir žūklės prekių parduotuvėse bei pamėgtose žvejų susibūrimo vietose išplatino išsamią atmintinę „Dėmesio – ant ledo nesaugu“. Šioje atmintinėje pateikiama trumpa informacija, ką turėtų žinoti žvejai prieš lipdami ant ledo, kaip elgtis įlūžus ir kaip prisišaukti pagalbą ištikus nelaimei.
Dėmesio – ant ledo nesaugu
Prieš lipdami ant ledo įsitikinkite jo tvirtumu, nerizikuokite savo gyvybe. Žvejoti ant vandens telkinių galima tuomet, kai ledas ne plonesnis kaip 7 cm, žvejojant grupei žmonių – 15 cm. Tvirčiausias ledas iš arti atrodo skaidrus, žalsvo ar melsvo atspalvio.
Negalima vienam eiti ant ledo neprašvitus. Eidami grupėje niekada neikite vienas šalia kito, eikite čiuožiančiais žingsniais neatitraukdami kojų nuo ledo paviršiaus ir statydami jas plačiai, kad kūno svoris pasiskirstytų tolygiai. Jeigu ledas po kojomis pradeda traškėti ar skeldėti, į krantą reikia grįžti tuo pačiu keliu, kuriuo atėjote.
Negalima gręžti daug ekečių arti viena kitos, kai ledas plonesnis kaip 30 cm. Žvejys turi turėti ne tik peikeną ar grąžtą, bet ir kamuolėlį virvės (6–15 metrų ilgio storesnę virvę su užristais per visą ilgį 0,5 metro mazgais), kurį labai patogu paridenti įlūžusiajam. Taip pat ant ledo visiems žvejojantiems privaloma turėti smaigus (neturintys smaigų ir ant ledo žvejojantys žvejai įspėjami arba baudžiami nuo 25 Lt iki 200 Lt dydžio bauda). Einant ledu reikia peikena bandyti ledo tvirtumą. Pakankamai tvirtas ledas, kuriuo jau galima vaikščioti, peikena prakertamas tik po dviejų-trijų smūgių į tą pačią vietą. Jeigu vanduo pasirodo po pirmojo stipraus smūgio – reikia grįžti!
Nelikite vienas žūkles vietoje (įvykus nelaimei niekas jums nesuteiks pagalbos), atvykus į žvejybos vietą, praneškite artimiesiems kuo tikslesnę savo buvimo vietą, nesiburiuokite vienoje vietoje, negerkite alkoholinių gėrimų.
Jeigu įlūžote – nepraraskite savitvardos, greitai ištieskite rankas į šalis, kad galėtumėte išsilaikyti, kvieskite pagalbą. Nesigriebkite už lūžtančio ledo kraštų, nes ledas lūžinės ir jūs prarasite jėgas. Neužšliaužkite ant ledo krūtine, nes jis lūžinės. Pabandykite atsigulti ištiestomis rankomis ant ledo ir apsiversti ant nugaros, stumiantis kojomis stenkitės iššliaužti.
Pastebėję įlūžusį žmogų, prieikite prie jo 10 m nuotoliu ir sustokite! Įvertinkite situaciją. Niekada negalima paduoti įlūžusiajam rankos, nes savo svoriu įlaušite ledą. Jeigu neturite jokių specialių gelbėjimo priemonių, reikia gultis ant ledo, tvirtai laikyti vienas kitą už kojų, padaryti gyvą „grandinę“. „Grandinės“ priekyje esantis žmogus nukentėjusiajam turi paduoti kokį nors daiktą ir padėti užsiropšti ant stipresnio ledo. Geriausia paduoti šaliką, diržą, paridenti virvės kamuolį, o jei netoli krantas – šaką.
Kviečiantis pagalbą telefonu 112 labai svarbu trumpai, bet tiksliai nusakyti: kas atsitiko ir kur esate, kiek yra nukentėjusiųjų, kokios pagalbos reikia, kas dar gali atsitikti. Jeigu tiksliai nežinote savo buvimo vietos, tuomet praneškite ką aplinkui matote ar neseniai matėte.
Rašyti atsakymą