Kaip pasirūpinti augintinių saugumu vaikštant tamsiu paros metu?

Policijos duomenimis, praėjusių metų sausį buvo užfiksuota 12 eismo įvykių, kuriuose dalyvavo, buvo sužaloti ar nugaišo šunys. Todėl saugaus eismo ekspertai akcentuoja, kad šaltuoju metų laiku atšvaitas gali išgelbėti ne tik pėsčiojo, bet ir su juo keliaujančio gyvūno gyvybę.

Saugos priemonės – ne tik užmiestyje

Vairavimo mokytojas Artūras Pakėnas pabrėžia, kad dažnas pėsčiasis nejaučia poreikio dėvėti atšvaitą, todėl net ir keliaudamas su dar sunkiau pastebimu keturkoju dažnai neįvertina grėsmės ir jo saugumui.

„Jei pėsčiojo paklausite, kodėl jis nedėvi atšvaito, sulauksite atsakymo, jog jis eina mieste, o atšvaitas reikalingas keliaujant tik užmiesčio keliais. Vyrauja mitas, neva judantiems mieste atšvaitas nereikalingas, todėl nereikėtų stebėtis, kad ir pasivaikščiojimu besimėgaujantys augintiniai dažnai pranyksta tamsoje. Tokie neteisingi įsitikinimai tampa skaudžių pasekmių priežastimis, nes vairuotojai negali tamsoje pamatyti kito eismo dalyvio“, – akcentuoja A. Pakėnas.

Prie nelaimių kelyje, per kurias sužalojami gyvūnai, prisideda ir neatsakingas jų šeimininkų elgesys. Priartėjus prie pėsčiųjų perėjos keturkojų šeimininkai turi tinkamai pasiruošti išėjimui į važiuojamąją kelio dalį, tačiau dažnai pavadėlis nebūna sutrumpinamas, o augintinis į kelią išbėga anksčiau nei pėsčiasis spėja įvertinti saugumą.

„Neapdairumas ir negebėjimas įvertinti eismo sąlygų – pagrindinės priežastys, kodėl įvyksta eismo nelaimės. Tamsiu paros metu vairuotojams sunku pastebėti be atšvaitų keliaujantį žmogų, todėl tikimybė, kad sėdintis prie vairo pastebės į kelią išbėgusį keturkojį dar mažesnė. Priartėdami prie važiuojamosios kelio dalies augintinių šeimininkai turėtų prisitraukti keturkojį ir į perėją įžengti kartu tik įsitikinę, kad tai saugu“, – sako A. Pakėnas.

Svarbu dėvėti tinkamai

Jam pritaria ir Renata Žilinskienė, „Kika“ atstovė, kuri pabrėžia, kad rūpinantis augintinio sveikata reikia pasirūpinti ir jo saugumu kelyje. Būtent dėl to sutemus svarbu, kad augintinis būtų aprūpintas jį pastebėti padedančiais elementais. Juos reikia ir tinkamai pritvirtinti.

„Kai kurie prisega atšvaitus prie antkaklių, petnešų ar pavadėlių. Tačiau tai nėra saugu, kadangi toks atšvaitas nėra pritaikytas gyvūnui ir jis gali nukristi jam atliekant judesius. Geriau būtų naudoti antkaklius ar petnešas, turinčius atšvaitų įsiuvus ir pavadėlius su šviesą atspindinčiais elementais. Tai užtikrins, kad augintinis nepames atšvaito, be to, juos lengva užmauti ant gyvūno ir nereikės kiekvieną kartą prisiminti atšvaitą pasiimti. Kitas sprendimas – įkraunami šviečiantys antkakliai, itin efektyvūs judant mažiau apšviestose gatvėse“, – aiškina R. Žilinskienė.

Tamsiuoju metų laiku naudingi gali būti ir šviesą atspindintys rūbai bei liemenės. Jie užtikrina augintinio matomumą, papildomai suteikia šilumos.

Atsakomybė

A. Pakėnas pabrėžia, kad dėl neatsakingos gyvūno priežiūros kilus eismo įvykiui, atsakomybė už jį teks šeimininkui. Kelių eismo taisyklės numato, kad gyvūnai turi būti pririšti taip, kad neišeitų į kelią ir nesukeltų pavojaus eismo saugumui. Ši taisyklė taikoma tiek naminiams gyvuliams, tiek namuose gyvenantiems augintiniams.

Artėjant pavasariui šeimininkai turėtų stebėti ne tik ar jų keturkojis draugas neįžengs į važiuojamąją kelio dalį, tačiau ir ar neužims dviračių tako. Atsakomybė už dviratininko ar paspirtukininko susidūrimą su gyvūnu taip pat tektų šeimininkui.