Kalėdinis paukščių stebėjimo maratonas

Daugelio LOD narių prašymų ir šiais metais organizuosime 15 -tąjį Kalėdinį paukščių stebėjimo maratoną.

Gulbė. E. Lukošiaus nuotrauka.

Prašome dalyvauti laikantis visų COVID-19 saugumo reikalavimų, kviečiame dalyvauti visus – tiek patyrusius, tiek pradedančiuosius paukščių stebėtojus ar tiesiog žmones mylinčius paukščius. Kadangi skirtingose savivaldybėse sąlygos stebėti paukščius yra nevienodos, laimėjusiais laikysime visus dalyvius.

Panašūs renginiai Kalėdiniu laikotarpiu organizuojami visame pasaulyje. Viena seniausių pasaulyje gamtos apsaugos organizacijų „Audubon“ šiemet jau 122 kartą organizuoja Kalėdinį paukščių stebėjimo ir skaičiavimo renginį, pritraukiantį tiek tik retkarčiais paukščius stebinčius žmones, tiek ornitologus – mėgėjus ir profesionalus. Dar 19 amžiaus pabaigoje JAV buvo tradicija Kalėdiniu laikotarpiu sumedžioti kuo daugiau paukščių. Nuo 1900 m. stiprėjant gamtos apsaugos organizacijoms, pradėtas organizuoti Kalėdinis paukščių stebėjimo renginys – užteko tik pateikti savo stebėtų paukščių sąrašą. Nors taip renkami duomenys gali atrodyti padriki ir nevertingi, JAV mokslininkai, remdamiesi renginio duomenimis, jau yra atspausdinę daugiau nei 200 mokslinių straipsnių. Taigi kiekvienas, nors ir paprasto paukščio, stebėjimas yra labai vertingas.

Kaip ir kasmet, maratonas vyks nuo gruodžio 24 d. (00:00) iki gruodžio 31 d. (24:00). Stebėjimų teritorija – savivaldybė, kurioje leisite dienas minėtu laikotarpiu. Prašome nevažinėti po atskiras savivaldybes ir laikytis rekomendacijų. Varžybos vyksta individualiai, nesibūriuojama, kiekvienas dalyvis užpildo ir pateikia rezultatų anketos formą ir iki sausio 6 dienos siunčia el. paštu gediminas.petkus@birdlife.lt

Jei stebėjote įprastą tuo metų laiku paukščių rūšį, užtenka įrašo suvestinėje lentelėje. Jeigu stebėjimas įdomesnis (vėlyva registracija, neįprastas žiemojimas, reta rūšis Lietuvoje ir pan.), surašykite visus jų stebėjimo atvejus. Jei stebėjote labai retą rūšį, prašome pateikti duomenis Lietuvos ornitofaunistinei komisijai (LOFK) el. paštu lofkmail@gmail.com. Tik po LOFK patvirtinimo, rūšis bus įskaityta. Žuvę paukščiai nėra registruojami.