Kam reikalingas naktį dirbantis lombardas?

lombardas fasadasŠilutėje veikia net šešios lombardų paslaugas teikiančios įmonės, bet tik vienas lombardas dirba ir naktį.

„Šilutės naujienų“ skaitytojas tokią naujai atidarytam lombardui suteiktą privilegiją pavadino… akivaizdžiu pasiūlymu vagims ir plėšikams: vokite, plėškite naktimis ir pavogtus daiktus iš karto neškite užstatyti į lombardą…

Gatvėse bus dar nesaugiau

Mūsų skaitytoją taip papiktino neseniai pačioje Šilutės širdyje – Lietuvininkų gatvės 51 name – atidaryto lombardo darbo laikas. Vyras teigė, kad lombardas dirba apskritą parą.

Vyriškis domėjosi, kas duoda leidimus tokioms įmonėms dirbti be apribojimų, kai Lietuvoje kasdien auga nusikalstamumas, kai vis daugiau žmonių plėšikų aukomis tampa tiesiog gatvėse. Anot jo, tampa nebeaišku, ar tokią veiklą leidžiantys valdininkai susigaudo šiandienos situacijoje, ar jie žino, kiek vogtų daiktų superkama lombarduose ir kiek žmonių kasdien tampa plėšikų aukomis.

Pasak vyriškio, naktimis dirbant lombardui bus dar pavojingiau Šilutės gatvėse pasirodyti naktį – tik ir lauk, kol koks svaigalams pristigęs pilietis išnirs iš už kampo ir pareikalaus atiduoti savo mobilųjį ar rankinę…

Policijai irgi neparanku

Šilutės r. policijos komisariato atstovė spaudai Nerija Ropienė sakė, jog policija irgi nepritaria, kad lombardas dirbtų per naktį, bet priminė, kad leidimus veikti tokioms įstaigoms išduoda Savivaldybės Ūkio skyrius.

Savivaldybėje veikia Narkotikų kontrolės komisija, kuriai vadovauja vicemerė Stasė Skutulienė. Pernai komisija kreipėsi į policijos komisariatą, prašydama informacijos apie situaciją rajone, apie problemas, taip pat – pateikti savo pasiūlymus nusikalstamumui mažinti.

Lapkričio 10 dieną komisariatas išsiuntė raštą, kuriame primenama, kad nusikalstamumas kasdien auga, kad daugelis nusikaltimų padaroma tamsiu paros metu arba naktį. Todėl nusikaltėliams yra ypač patogu, kad vogtus ar iš praeivių atimtus brangesnius daiktus jie tuoj pat gali realizuoti lombarde ištisą naktį. Taip gauti pinigai paprastai nedelsiant išleidžiami alkoholiui arba narkotikams.

Neribojama lombardų veikla, N.Ropienės nuomone, tik skatina nusikalstamumą.

Todėl komisariatas siūlė Savivaldybei apriboti visų lombardų veiklą, jų darbo laiką nustatyti nuo 8 iki 17 valandos.
Po to priimtas rajono Tarybos sprendimas, kad visi rajone veikiantys lombardai gali dirbti iki 20 val.

Naktimis rimti klientai neužsuka

Naktinis darbas stebina ir kitų Šilutės lombardų savininkus.

„Na, koks rimtas klientas eis į lombardą naktį?“ – klausia vieno lombardo šeimininkas. Ir pats atsako: „Joks“.
Kitos įmonės šeimininkas pasakoja nedirbantis sekmadieniais, o šeštadieniais – tik iki pietų. Nes per daug metų ir jis pastebėjo, kad lombardų paslaugų poilsio dienomis, anot jo, „normalūs žmonės beveik neieško“.

Šio verslo darbuotojai dar primena, kad pagal Lietuvos prabavimo rūmų, kontroliuojančių lombardų veiklą, nustatytas taisykles, lombardai auksą iš klientų gali priimti tik iki 20 valandos.

Tikrins, ar negudrauja

Savivaldybėje išsiaiškinome, kad minėtas lombardas priklauso UAB „Amikas“, registruotai Klaipėdoje.
Pasak Savivaldybės Komunikacijos skyriaus vedėjo Romualdo Eglinsko, praėjusiais metais Savivaldybė išdavė 2 naujus leidimus verstis lombardo veikla, vieną iš jų – „Amikui“.

„Šilutės rajono savivaldybės tarybos 2011-12-15 sprendimu, yra patvirtintas Sutikimo steigti lombardą tvarkos aprašas ir nustatyta, kad Savivaldybės teritorijoje veikiantys lombardai dirba nuo 8 iki 20 val. Apie tai raštu buvo informuoti visi lombardai dar 2011 m. gruodžio 28 d. ir pakartotinai – 2012-02-09 d.“, – sakė R.Eglinskas.

Jo žiniomis, kad Šilutės r. savivaldybės administracija dėl UAB „Amikas“ lombardo darbo laiko pažeidimo skundų nėra gavusi. „Dabar, gavus laikraščio informaciją, buvo patikrintas lombardų darbo laikas, skelbiamas viešai šių įstaigų reklamose. Jis atitinka Tarybos sprendimu nustatytą darbo laiką“, – teigė R.Eglinskas.

Tačiau šio lombardo vadovai savo veiklos taisyklėse yra nurodę, jog užsiima ir kita veikla, konkrečiai – priima prekes komiso pagrindais. O šiai veiklai, pasak R.Eglinsko, darbo laiką gali nustatyti patys verslininkai.

Ar Komunikacijos skyriaus vedėjas nemano, kad taip klaipėdiečiai tiesiog gudriai apėjo savivaldybės Tarybos nustatytas taisykles?

Anot R.Eglinsko, čia gali būti visokių niuansų. „Tačiau tikrinti dokumentus, įrodyti, kad naktį daiktai priimami ir į lombardą, yra Prabavimo rūmų, policijos ir kitų institucijų darbas“, – sako jis.

Mero pavaduotoja S.Skutulienė mano kitaip. „Dar kartą domėsimės šio lombardo veikla, nes gali būti, kad jo vadovai gudrauja. Savivaldybės Tarybos sprendimas galioja visoms savivaldybės teritorijoje veikiančioms įmonėms. Jei reikės, prašysime ir policijos pagalbos“, – pažadėjo S.Skutulienė.

Šilutiškiai perka naktimis?

Ant minėto lombardo durų išties matėme informaciją, jog įstaiga dirba iki 20 valandos. Bet pats „Amiko“ direktorius Egidijus Daugintis neneigė, kad yra ne visai taip.

Direktoriaus atsakymas buvo išties įdomus. Anot jo, lombardas naktį tikrai dirba, bet daiktų nepriima – juos tik parduoda. Negalintiems patikėti žurnalistams, kad kas nors ateina naktį pirkti telefonų ar muzikos centrų, E.Daugintis patvirtino: „Žinoma, ateina…“

Ar direktorius nemano, kad pažeidžia savivaldybės Tarybos nustatytas taisykles nepriiminėti daiktų naktį? Atsakydamas į klausimą, E.Daugintis pasitikslino, ką mes vadiname „naktimi“: „Negi 21 valanda yra naktis?..“ Jam atrodo – ne naktis.
E.Daugintis neigė šilutiškių informaciją, jog daiktai lombarde priimami visą naktį. Lombardo vadovas tikino, kad taip buvę tik tol, kol nebuvęs priimtas minėtas savivaldybės Tarybos sprendimas. O ateityje, esą, planuojama naktinį darbą visai nutraukti.
Ar jis bus nutrauktas, tikimės, mus informuos skaitytojai.