Kampaniją „Už saugią Lietuvą“ papildė susitikimų turas po Lietuvą dėl vaikų gerovės

2Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotą nacionalinę socialinio saugumo kampaniją „Už saugią Lietuvą“ papildė susitikimų turas po Lietuvos savivaldybes, siekiant sklandesnio ir greitesnio globos namų pertvarkymo taip, kad vaikai gyventų šeimose arba kuo artimesnėje šeimai aplinkoje. Praėjusią savaitę aplankyta Šiaulių savivaldybė.

Prezidentės patarėjos Ramunės Guobaitės teigimu, labai svarbu, kad, laiku suteikus reikiamą pagalbą šeimai, kuo mažiau vaikų būtų iš jų paimama, o tiems vaikams, kuriems visgi saugiau augti ne jų pačių šeimoje, būtų užtikrinamos šeimos aplinkai artimiausios sąlygos arba pas globėjus, arba bendruomeninio tipo globoje, kur būtų užtikrinamas ne tik vaikų saugumas, tačiau jie būtų mokomi realių gyvenimo įgūdžių.

Pasak renginyje Šiaulių savivaldybėje dalyvavusios ministro patarėjos Kristinos Paulikės, gražus pavyzdys – praėjusią savaitę Šilutės rajone atidaryti bendruomeniniai namai „Gilės“.

„Tik įkūrus namus sulaukta nemažai vietos gyventojų skambučių su siūlymais prisidėti reikalingais daiktais ar kita pagalba. Bendruomenė šiltai priėmė naujuosius kaimynus. Turime suprasti, kad globojami vaikai, žmonės su negalia yra tokie pat visuomenės nariai kaip ir kiekvienas iš mūsų – geranoriški, kuriantys, siekiantys tikslų ir, gaudami reikiamas paslaugas, puikiausiai gali įsilieti į bendruomenę. Todėl negalima iš anksto atstumti, teisti, nesuteikiant šanso. Džiugu, kad visuomenė sąmoningėja, daugėja tolerancijos ir noro padėti“, – teigia K. Paulikė.

Susitikime akcentuota, kad pastaruoju metu į viešumą iškilę atvejai rodo, jog visuomenė ir tų globos namų darbuotojai sąmoningėja, praneša apie netinkamą elgesį, pavojų vaikams atsakingoms institucijoms. Taip pat išaugęs pranešimų apie smurtą prieš vaikus šeimoje skaičius rodo, kad pagaliau pradedame suprasti – vaikų skriausti nevalia, ar tai būtų mūsų vaikas, ar kaimynų, ar mūsų vaikų klasės draugas. Vadinasi, kaip visuomenė irgi einame teigiamų pokyčių link.

„Labai svarbi ir savivaldybių atsakomybė laiku ir kokybiškai planuoti socialines paslaugas, kad šeimos, taip pat globėjai sulauktų visapusiškos, efektyvios ir savalaikės pagalbos“, – teigia R. Guobaitė.

Susitikime aptarta pertvarkos ir vaiko teisių apsaugos situacija Šiauliuose, daug dėmesio skirta rengiamos teisinės bazės, socialinių paslaugų poreikio nustatymo, socialinių globėjų rengimo klausimams.

Šiaulių miesto savivaldybės nuotr.Šiuo metu jau reorganizuoti ketveri vaikų globos namai: Marijampolės vaikų globos namai „Putinas“, Pabradės vaikų globos namai, Panevėžio Algimanto Bandzos kūdikių ir vaikų globos namai ir Skalvijos vaikų globos namai. Be to, į bendruomeninius namus keliasi „Židinio“ globos centro (Lazdijų r.), Saugų vaikų globos namų (Šilutės r.), Kauno „Atžalyno“ globos namų vaikai. Svarbu tai, kad naujoje aplinkoje vaikai gali daug geriau įsilieti į visuomenę, taip pat išmokti daugiau savarankiškumo, o tai padės geriau pasiruošti ateičiai, nei gyvenant institucijoje. Vaikams ir toliau užtikrintas psichologo, neformaliojo švietimo ir vaikų užimtumo paslaugų teikimas, tik vaikai gyvena artimoje šeimai aplinkoje.

Su Šiaulių savivaldybės vadovais ir vaiko teisių apsaugos specialistais susitiko Prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjos Lina Antanavičienė, Ramunė Guobaitė, socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja Kristina Paulikė, SADM Vaikų skyriaus vedėja Dainora Bernackienė, VO „Gelbėkit vaikus“ vadovė Rasa Dičpetrienė, Labdaros paramos fondo SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugijos vadovė Liudovika Pakalkaitė.