Kanteriškių kaimo mįslė – prie namų atsivėrusi „smegduobė“

duobe kantariskes 2Kanteriškių kaime (Juknaičių seniūnija) gyvenančios Kačerauskų šeimos kieme tarsi iš niekur prasivėrusi duobė žmones ne juokais suglumino ir išgąsdino. „Bijome, kad kokią naktį į tą smegduobę neprasmegtų visas namas“, – baisų scenarijų piešė sodybos šeimininkė Ieva Kačerauskienė.

Savivaldybės tarnautojai šeimai pataria duobės kol kas žemėmis neužversti, tačiau pasiūlyti realios pagalbos irgi negali. Net jei pasitvirtintų teorija, kad „smegduobe“ pakrikštyta baisybė atsirado dėl melioracijos sistemos defektų, suremontuoti vamzdyną vargu ar atsirastų pinigų.

Žemė įgriuvo staiga

Per 4 metrus nuo namo nutolusi duobė sode prasivėrė praėjusį penktadienį. Kol kas ji – ne itin didelės apimties, apie 50-80 centimetrų gylio. Iš pradžių šeimininkai į ją dėmesio nekreipė. Tačiau jau kitą dieną pastebėjo, kad duobė darosi vis didesnė, gilesnė ir plečiasi link namo bei asfaltuoto kiemo keliuko link. Negana to, net keliose vietose keistai ėmė dubti sodo pieva.
duobe kantariskes 3
„Galvojom su vaikais duobę žemėmis užversti, bet paskui baisu pasidarė, kad tai nebūtų smegduobė. Išsigandom, kad vieną rytą su visu namu duobėje neatsibustume“, – pasakojo namo šeimininkė I.Kačerauskienė.

Paskambinusi į „Šilutės naujienų“ redakciją moteris prašė patarti, kokie specialistai galėtų padėti išsiaiškinti, kodėl netoli namo prasivėrė duobė, ją apžiūrėtų ir patartų, kaip toliau elgtis.

Į Kanteriškes nuvykome kartu su Juknaičių seniūnu Valentinu Dylertu. Apžiūrėjęs duobę, seniūnas svarstė, kad ji galėjo atsirasti dėl „užlūžusios“ melioracijos sistemos arba žemę galėjo pragraužti iš kiauros vandentiekio sistemos atitekėjęs vanduo.

V.Dylertas sakė, kad panašios ir daug didesnės duobės kartais atsiveria dirbamuose laukuose, kuriuose įrengtos drenažo sistemos. Tikros smegduobės, kurios susidaro dėl karstinių reiškinių tirpių uolienų (gipso, dolomito, klinčių) sluoksniuose, anot jo, mūsų krašte mažai tikėtinos.

I.Kačerauskienė prisiminė, kad namą, kuriame dabar gyvena ji su šeima, 1967 m. pasistatė jos tėvai. Melioracijos sistema, esą, pro tą vietą, kur įkurtas sodas, ir kur atsivėrė duobė, nutiesta nebuvo. Žemė melioruota kitapus tvarto, gerokai toliau, gilyn į kiemą.

Pagalbos nebus?

Įminti duobės atsiradimo paslaptį patikėta Savivaldybės Kaimo reikalų skyriui.

Kduobe kantariskesaimo reikalų skyriaus vedėjo pavaduotojas Povilas Budvytis „Šilutės naujienoms“ sakė, kad norint įvertinti padėtį, sklypą ir joje atsivėrusią duobę, reikėtų ją apžiūrėti vietoje. Tačiau valdininkai tai galės padaryti tik gavę raštišką gyventojų prašymą. Žinant tikslias sklypo ribas, būtų galima rasti išsamesnius vietovės žemėlapius su melioracijos planais.

„Pažiūrėjau į 1:10000 mastelio žemėlapį. Matyti, kad Kanteriškėse pažymėtas melioruotas ir drenuotas žemės plotas, tačiau kol kas sunku pasakyti, ar būtent toje vietoje. Jeigu problema – tikrai drenažas, gali būti, kad vis tiek negalėtume jo sutvarkyti. Patys žinot, kokį gaunam finansavimą drenažo remontui“, – neslėpė P.Budvytis.

Galima alternatyva – drenažo tvarkymas pačių sklypo savininkų lėšomis. Tokiu atveju, pasak P.Budvyčio, Kaimo reikalų skyrius galėtų prisidėti duodamas visą reikalingą techninę dokumentaciją, kad būtų galima vykdyti remonto darbus.

I.Kačerauskienė sakė būtinai parašysianti minėtą prašymą – gal visgi pagaliau sužinos, ką daryti toliau.