Karalienė Luizė sugrįžo į Švėkšną…

Iškart po Žolinės Švėkšnoje startavo 2020 metų SPARSE (Sparse - Supporting & Promoting Arts in Rural Settlements of Europe) Menų paramos ir sklaidos Europos regioninėse vietovėse sezonas, kurio kuratorė Švėkšnoje - Violeta Astrauskienė. Europinis projektas įgyvendinamas su Drevernos, Laukžemės, Neringos, Rietavo ir Švėkšnos bendruomenėmis. Tarptautiniai projekto partneriai estai, italai ir rumunai. Asocijuoti partneriai - norvegai, švedai ir britai.

Švėkšnos grafų Pliaterių parke Klaipėdos Šeiko šokio teatras atvežė ir parodė šokio spektaklį „Šachas Prūsijai. Luizė Mėmelyje“.

Su visa informacija apie profesionalių teatrų ir trupių kultūrinį maršrutą Vakarų Lietuvoje galima susipažinti FB paskyroje Žuvies akis.

Nuo ankstyvo ryto besiniaukstantis dangus vis grasindamas prapliupti lietumi susilaikė nelijęs, leido švėkšniškiams ir svečiams pasimėgauti neįprastu reginiu – šiuolaikišku šokio spektakliu „Šachas Prūsijai. Luizė Mėmelyje“.

Projekto SPARCE vadovė klaipėdietė Goda Giedraitytė, atlydėjusi Šeiko šokio teatro grupę kalbėjo, kad šis šokio spektaklis – istorinė ekskursija žiūrovams, ieškantiems netradicinės meno raiškos ir asmeniškai paliečiančios kiekvieną. Spektaklio siužetas – istorinė ekskursija po vietas, kuriomis prieš 200 metų vaikščiojo karalienė Luizė. Spektaklyje pasakojama apie karalienės ir Prūsijos karališkojo dvaro gyvenimą Mėmelyje 1807 metais, bėgant nuo Napoleono kariuomenės. Tikėtina, kad karalienė niekada nebuvo užsukusi į Švėkšnos dvarą, bet choreografė ir režisierė Agnija Šeiko su šokėjais sugebėjo taip meistriškai „žaisti“ parko erdvėse, kad žiūrovas to skirtumo nepajuto.

Spektaklis išskirtinis dar ir tuo, kad pateikiamas vaikštant po lauko erdves su ausinėmis, per kurias skamba istorinis – grožinis tekstas, ano laikmečio muzika, miesto – Mėmelio ir artėjančio karo garsai.

Žiūrovas tarsi pats įsikūnija į istorinio filmo herojų. Filmo, kuriame susiliejus vaizdui ir garsui išgyvena pateiktą reginį interpretuodamas jį savaip. Jausmas toks, lyg tik tau asmeniškai viskas pateikiama. Dalyviu tapęs žiūrovas, klausydamasis ištraukų iš karalienės Luizės dienoraščių, dvariškių pasakojimų, tampa tos istorinės aplinkos liudytoju. Karalienės mėgta violončelės muzika, šokėjų judesiai sukuria magišką jausmą. Poetiška ir informatyvi istorinė ekskursija, šiuolaikinis šokis, muzika ir istorine praeitimi alsuojančios Švėkšnos grafų Pliaterių parko erdvės paveikia žiūrovą taip, kad jautresniam ir ašara nurieda…

Unikalią kultūrinę pramogą dovanojusiam Šeiko šokio teatrui vadovauja jo įkūrėja A. Šeiko (Sarulienė). Šokio pedagogė, choreografė, šiuolaikinio šokio kūrėja, VšĮ Šeiko šokio teatro (anksčiau VšĮ Šokio teatras „PADI DAPI Fish“) vadovė, Klaipėdos universiteto Menų fakulteto, Suomijos Turku meno akademijos kviestinė dėstytoja, viena iš tarptautinio šiuolaikinio meno festivalio „PlaRtforma“ organizatorių, „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatė.

Jos kūrybiniai darbai kas kartą nustebina nauja forma, kontekstais ar paieškų kryptimi. Choreografei būdinga rinktis neįprastas erdves, įvietintą meną. Šeiko šokio teatras – šiuolaikinį šokį puoselėjanti organizacija, kurios veikla apima šokio ir muzikos spektaklių, įtraukiojo teatro, meno netradicinėse erdvėse, performanso žanrus bei šokio edukacijos, teatro laboratorijos kryptis. Aukščiausius scenos menų apdovanojimus pelnęs kolektyvas, savo veiklą pradėjęs Klaipėdoje, Lietuvoje per šešerius veiklos metus spektaklių geografiją išplėtė į daugybę skirtingų šalių. Kalbantis universalia šokio kalba be suvaržymų, cenzūros, apribojimų – politinių, kultūrinių, etninių religinių, socialinių.
Šią ekskursiją-spektaklį nedvejodami įtraukite į sąrašą „Svarbu pamatyti!“.