Karantinas Šilutėje: parinktos patalpos susirgusiems, leidimų savivaliauti nebus

Koronavirusas 2_ligonine_copyKoronavirusui vis labiau plintant Lietuvoje, blogiausiam scenarijui ruošiasi ir Šilutė. Jeigu Klaipėdos miesto ligoninės bus perpildytos, sergantys COVID-19 šilutiškiai bus gydomi atskirame ligoninės pastate, kuriame iki šiol įsikūręs Vaikų ligų skyrius.

Vykdydama Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) nurodymus, Savivaldybė paruošė ir karantinavimo patalpas. Žmonės, kuriems bus įtariamas koronavirusas ir jie negalės izoliuotis namuose, bus vežami į Rusnę. Nustačius pirmąjį koronaviruso atvejį rajone, aktyvuosis Savivaldybės ekstremalių situacijų operacijų centras, jo vadovu paskirtas Šilutės ligoninės vyr. gydytojas Viktoras Šileikis. 

Šiuos sprendimus priėmė Savivaldybės ir jos įstaigų vadovai, medikai, seniūnai, susirinkę į neeilinį Ekstremalių situacijų komisijos posėdį. Anot jų, per artimiausias dvi savaites paaiškės, kaip mes pasiruošę kovai su COVID-19 plitimu.

Užsidarė daug įmonių

„Situacija negerėja tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje, visų prašome į tai žiūrėti rimtai. Kai kurios valstybės iš pradžių neįvertino situacijos“, – posėdį pradėjo meras Vytautas Laurinaitis.

Šilutės, kaip ir visos Lietuvos gyvenimas keičiasi: uždrausti bet kokie renginiai, užsidarė sporto klubai, grožio salonai, ne maistu prekiaujančios parduotuvės. Įmonės nebepriima klientų savo patalpose, darbuotojai, jeigu yra galimybė, dirba iš namų, ima atostogas, nedarbingumo lapelius. Kavinės ir restoranai naudojasi leidimu maistą pristatyti į namus. Savaitgalį viešojoje erdvėje buvo galima matyti nuotraukų su tuščiomis prekybos centrų lentynomis, visgi, patys įsitikinome, kad nusipirkti buvo galima visko: mėsos, duonos, pieno, kruopų, saldainių, net ir to liūdnai pagarsėjusio dezinfekcinio skysčio. Prekybininkai sako, kad maisto produktų užtenka, tik darbuotojai nespėja pildyti lentynų.

Nuo pirmadienio nebedirba vaikų darželiai, mokyklos, vaikų ir neįgaliųjų dienos centrai. Dalinai užsidarė ir Savivaldybės administracija. Klientai priimami Vieno langelio skyriuje, kurio darbuotojai priima dokumentus, o jei reikia, iškviečia specialistus konsultacijai. Į antrą ar trečią Savivaldybės aukštus lankytojai nebeįleidžiami.

Meras V. Laurinaitis ragina mokyklų vadovus pagalvoti, kaip reiks organizuoti mokymosi procesą nuotoliniu būdu, pasibaigus dvi savaites truksiančioms moksleivių atostogoms.

Posėdyje nuskambėjo siūlymas Šilutėje įkurti budintį darželį, tačiau meras su tuo nesutiko. Anot jo, Vyriausybė liepė nutraukti visą ugdymo procesą, o savivaldybėms liepta nesavivaliauti. Meras sutinka, kad mažus vaikus auginantys tėvai turės problemų, jiems kils sunkumų, bet rizikuoti negalima.
Šilutės Visuomenės sveikatos centro vedėja Roma Jovaišaitė pritarė merui ir pridėjo, kad tėvai, kuriems iškils sunkumų su darbu, jie negalės dirbti nuotoliniu būdu, gali gauti nedarbingumo lapelį.

„Nereikėtų rizikuoti žmonių sveikata. Pasaulinė praktika rodo, kad vaikai gali sirgti lengva COVID-19 forma. Jie gali būti nešiotojai ir apkrėsti savo šeimas“, – sakė ji.
Socialinių paslaugų centro vadovė Reda Urbaitytė sakė, kad socialinės darbuotojos, dirbančios su riziką patiriančiomis šeimomis, dirbs nuotoliniu būdu, esant būtinybei, šeimas aplankys kartą per savaitę. Iki minimumo sumažinta ir lankomoji priežiūra į namus. „Darbuotojai dirba mažiau valandų, kas gali pasiima nedarbingumo pažymėjimus“, – sakė ji.

Bus gydoma ir Šilutėje

Savivaldybės ekstremalių situacijų operacijų centro vadovu paskirtas Šilutės ligoninės vyr. gydytojas V. Šileikis. Jis iš karto informuos, ką reikia daryti, nustačius pirmąjį koronavirso atvejį rajone. Vasario 10 dieną V. Šileikis dalyvavo Klaipėdos zonos medicinos įstaigų vadovų pasitarime, kur aptartos galimybės, kilus COVID -19 protrūkiui regione. Jo žiniomis, Klaipėdos universitetinė ligoninė garantuoja 200 vietų koronavirusu sergantiems žmonėms. Respublikinė ligoninė užsiminė apie panašų skaičių, Jūrininkų ligoninė tam nelabai turi sąlygų.

Jei atsitiks taip, kad nebeliks vietų Klaipėdos ligoninėse, užsikrėtę šilutiškiai bus guldomi į dabartinį Šilutės ligoninės vaikų ligų skyrių. Skyriuje yra 13 boksuotų palatų, jose galės būti gydoma po kelis asmenis, visame skyriuje – iki 30. Vaikų ligų skyrius bus iškeltas. Taip nutiks tik jeigu bus užpildytos Klaipėdos ligoninės.

V. Šileikis „Šilutės naujienoms“ sakė, kad Šilutės ligoninė turi 3 plaučių ventiliacijos aparatus ir 5 – 6 narkozės aparatus, kurie taipogi gali ventiliuoti plaučius.

„Tikimės, kad to nereikės, nes ventiliuoti plaučius turi Universitetinė ligoninė. Tačiau jei reikės, užtikrinsime gydymą ir mes, viskas paruošta“, – ramina vyr. gydytojas.

Pasak V. Šileikio, esant ekstremaliai situacijai medikai bus siunčiami tarsi į minų lauką. Priimtas sprendimas, kad medikams ir draudimai įsigalios, jeigu susirgs ta liga ir liks liekamieji reiškiniai. Ateityje už gydymą bus padengtos išlaidos, tai gerai, nes dar prasidėjus COVID-19 plitimui, apie tai niekas nepagalvojo.
„Reikės pagalvoti ir apie ligoninės darbuotojus, tuos, kurie eis į tą minų lauką. Žmonėms turės būti skirtos kompensacijos ir didesni atlyginimai“, – sakė jis.

Izoliavimas – Rusnės darželyje

Dar kovo 10 d. SAM, reaguodama į naujojo viruso grėsmę, visoms šalies savivaldybėms nurodė pasirūpinti specialiomis izoliavimo ir gydymo patalpomis. Jos skirtos ligoniams ir žmonėms, įtariamiems, kad serga, taip pat turėjusiems sąlytį su ligoniu ar galimai sergančiuoju tuo atveju, jeigu jų gyvenamosios patalpos neatitinka higienos sąlygų ir nėra galimybės izoliuotis nuo kitų žmonių.

Šilutės savivaldybėje tokios patalpos paskirtos Rusnės vaikų darželyje. Iškilus būtinybei bus izoliuojami asmenys, šeimos, kurie buvo kontakte su koronavirusu sergančiais žmonėmis. Patalpos jau paruoštos naudojimui. Patogu, kad pastate yra atskiri įėjimai, Savivaldybė užtikrins, kad čia veiktų internetas, gal bus televizorius. Dar nenuspręsta, kaip šie žmonės bus maitinami. Meras pasiūlė surasti tiekėją, kuris sutiktų 3 kartus per dieną atvežti maistą vienkartiniuose induose.

Savivaldybės vadovai ragino socialinius darbuotojus, seniūnus ir visus neabejingus žmones rinkti informaciją, kas buvo išvykę į tas valstybes, į kurias nerekomenduojama vykti ir pranešti. Tai būtina, kad specialistai žinotų kiek dar patalpų karantinavimui ruošti.

Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė Lina Stanišauskienė sakė, kad yra paruoštas vienas greitosios pagalbos automobilis vežti galimai užsikrėtusius šilutiškius į Klaipėdą.

„Kai yra toks ligonis, greitoji gauna informaciją iš dispečerinės, kad reikia važiuoti į židinį. Tada medikai apsirengia spec. apranga, persėda į specialų automobilį ir juo veža“, – pasakojo ji.

Neoficialiomis „Šilutės naujienų“ žiniomis, pastarąją savaitę į Klaipėdą tyrimams buvo išvežta keletas šilutiškių, tačiau jiems koronavirusas nepatvirtintas.

Savivaldybė iš Valstybės rezervo yra užsisakiusi apie 700 l dezinfekcinio skysčio, kuriuo savo atsargas papildys Savivaldybės įmonės.