Kartu su operos solistu dainavęs kunigas išpildė daug metų puoselėtą norą

 zilinskis mikalauskas dainuojaLiuteronų evangelikų kunigas Mindaugas Žilinskis puikiai prisimena pirmąsias savo pamaldas Saugų bažnyčioje. Tuomet – prieš 15 metų – buvo stingdančiai šalta, o pro garais virtusį iškvepiamą orą sunkiai kas matėsi. Pamaldose dalyvavo 6 žmonės.

Prieš kelias savaites į baigiamąjį Saugų muzikos festivalio koncertą toje pačioje bažnyčioje susirinko apie 600 žmonių.

Prireikė 15-os metų, kad išsipildytų slapta M.Žilinskio svajonė – kalbėti, giedoti šioje bažnyčioje, pilnoje žmonių, ir visai nesvarbu, kad jie – skirtingų konfesijų.

Kai kunigas M.Žilinskis kartu su operos solistu Liudu Mikalausku užgiedojo giesmę, visi tie 600 žmonių liko sužavėti. Į internetą įkeltas dainos vaizdo įrašas sulaukė didžiulio dėmesio (vien „Šilutės naujienų“ „Facebook“ paskyroje per porą savaičių jis peržiūrėtas daugiau kaip 20 tūkstančių kartų). Žinia apie dainuojantį kunigą nuvilnijo per visą Lietuvą.

„Paskambinau Liudui ir pasakiau: „Kokią aš tau reklamą padariau!“, – juokiasi M.Žilinskis.

Apie festivalį svajojo daug metų

M.Žilinskis yra festivalio „Muzikos malūnas“ sumanytojas ir siela. Šio festivalio priešistorė siekia keliolika metų atgal, kuomet pirmą kartą Saugų bažnyčioje su choru „Cantate domino“ giedojęs kunigas įsitikino, kad vietiniams žmonėms reikia tokios muzikos.

Dabar su šypsena veide Mindaugas prisimena, kad tuomet buvo tik pradėjęs kunigauti, Saugose nieko nepažinojo ir labai baiminosi, kaip numatytas koncertas pavyks.
zilinskis su vilniaus choru
Jis tada pats, kaip sugebėjo, maketavo ir spausdino plakatus, kuriuos iškabino visose miestelio krautuvėse. Dar prisigamino lankstinukų, mažų popieriukų su informacija apie renginį. Dieną – dvi prieš koncertą kunigas žmonėms pats dalino lankstinukus, kvietė ateiti į koncertą.

„Kaip šiandien pamenu, kad likus dešimčiai minučių iki renginio pradžios suoluose sėdėjo 10 žmonių. Rankos pradėjo svirti, pagalvojau, negi niekas neateis. Paskui per 10 minučių suėjo apie 150 žmonių. Tuomet net prisėdau“, – atvirauja Mindaugas.

Jis sako, kad jo, kaip kunigo, tikslas yra ne festivalius organizuoti, bet padaryti pradžią, surasti aktyvius žmones, kurie patys suprastų, kad jie gali tai daryti, kad čia yra žmonių, kuriems reikia profesionaliosios muzikos.

Nori išsaugoti bažnyčią

M.Žilinskiui aktualus ir pačios bažnyčios, kuriai kitais metais sueis 160 metų, išsaugojimo klausimas.

Saugų parapija žmonių skaičiumi nėra didelė – Saugose ir Vilkyčiuose yra apie 300 žmonių, kurie turi ryšį su liuteronais. Tiems 300 prapijiečių tokios didelės bažnyčios net nereikėtų, bet vis tiek ją svarbu išlaikyti ir prižiūrėti.

„Noriu, kad bažnyčia tarnautų ne vien tik kulto reikmėms, bet ir bendruomenei: galėtų vykti įvairūs spektakliai, koncertai, repeticijos, susibūrimai. Galbūt ateityje atsiras ir ekspozicija“, – apie daug metų puoselėtą norą atvirauja kunigas.

Per paskutinį Saugų muzikos festivalio „Muzikos malūnas“ koncertą galbūt daugelis klausytojų nustebo ir sutriko, kai evangelikų liuteronų bažnyčioje suskambėjo dainos katalikų popiežiaus šv. Jono Pauliaus II poezijos tekstais. Tačiau M.Žilinskis yra kitokios nuomonės: jo tikslas visais būdais griauti sienas tarp skirtingų krikščioniškų konfesijų.

„Tokie maži akibrokštai griauna sienas. Bendrame renginyje supranti, kad nėra nei pykčio, nei pavydo, nei kitokių mąstymų. Tu gerbi kiekvieną žmogų tokį, koks jis yra. Ir jeigu šis koncertas nors penkiems žmonėms davė naudos ne tik muzikine, bet ir dvasine prasme, tai jau yra gerai“, – sako jis.

Anot kunigo Mindaugo, Saugose yra įvairių nuomonių apie festivalį – vieni žmonės patenkinti, kiti – nelabai, bet galutinis rezultatas buvo geras.

Kad visi festivalio koncertai buvo nemokami, kunigas dėkingas vėjo jėgainių parkui „4energia“. Jis džiaugiasi, kad bendruomenė, valdžios atstovai, vietinis verslas susivienijo. Žmonės patys surado pinigų, išvalė, papuošė bažnyčią ir sau pasidarė šventę, kuri atnešė dvasinės naudos ne tik saugiškiams, bet ir iš toliau suvažiavusiems klausytojams.

Susivienijo valdžia, verslas ir bendruomenė

IMG 8114Prie to, jog Saugose įvyktų festivalis, daug prisidėjo prieš pusmetį pradėjusi dirbti seniūnė Dalia Rudienė. Anot kunigo, pasikeitus seniūnei, atsirado ir kitoks požiūris į tai, kas čia vyksta.

M.Žilinskis paskambino seniūnei ir pasakė, kad yra galimybė rengti koncertus bažnyčioje, paprašė, kad ji sukviestų miestelio aktyvą. Į pasitarimą susirinko apie 10 žmonių – kultūros darbuotoja, tarybos narys, bendruomenių atstovai. Klausimas, ar mums reikia tokio „Muzikos malūno“, didelių dvejonių nesukėlė: visi sutarė, kad Saugoms reikia tokios kultūrinės veiklos. Kunigas buvo paskirtas šio festivalio meno vadovu. Jis sako, kad jo pareiga atlikėjams nurodyti ne kaip, bet ką dainuoti.

Birželį Saugų muzikos festivalį atidarė vienas profesionaliausių Lietuvos kolektyvų – valstybinis choras „Vilnius“, liepą dainavo operos dainininkė Ona Kolobovaitė, rugpjūtį, per Žolinę, vyko L.Mikalausko koncertas „Karolio Voitylos paslaptis“. Be to, šią vasarą Saugų bažnyčioje vyko ir spektaklis visai šeimai, grojo Kintų muzikos festivalio jaunimo orkestras.

„Saugų „Muzikos malūnas“ tarsi mažasis Kintų muzikos festivalio brolis“, – sako kunigas. Jis puoselėja norą, kad ateityje mūsų krašte vykstantys festivaliai susijungtų į didelį kamerinės muzikos festivalį, kuris būtų nebe rajoninis, bet regioninis – muzikos dvasinę galią parodytų ir kitų vietovių žmonėms.

Pažintis su Liudu

Kaip atsirado toks netikėtas kunigo ir operos solisto duetas?

M.Žilinskis pasakoja, kad prieš daugelį metų dainuodamas Klaipėdos chore „Cantate domino“ važinėjo po įvairias parapijas, apsilankė ir Tauragėje. Čia jį pastebėjo baigiamosiose klasėse besi-mokantis  šiandien garsus operos solistas L.Mikalauskas. Po metų jie susitiko evangelikų liuteronų jaunimo stovykloje Vanaguose, kurios vienas vadovų yra Mindaugas.

Stovykloje vykusio talentų šou metu grupelė jaunuolių parodijavo „Cantate domino“ chorą. Jie buvo apsimaukšlinę šiukšlių maišus ir giedojo dainas iš choro repertuaro. „Ir Liudas, tas „pacanėlis“, taip storai užgiedojo būtent mano partiją. Pagalvojau, kad parodijuoja mane“, – prisimena Mindaugas.

Kitais metais į stovyklą L.Mikalauskas atvažiavo jau kaip vadovas, vėliau vyko giedojimo seminarai Klaipėdoje, kelionės į Vokietiją. Mindaugo ir Liudo pažintis išaugo į gražų bendravimą, ir nors jie susitinka kartą ar du per 2-3 metus, tačiau iš kelių sakinių supranta vienas kitą.

Pamatė savo trūkumus

Likus mėnesiui iki Saugų „Muzikos malūno“ baigiamojo koncerto, M.Žilinskis paskambino Liudui ir pasakė, kad norėtų padainuoti kartu. Jie pasirinko giesmę „Širdį mano tu turi“, dviese parepetavo likus valandai iki koncerto.

Klausydamas giesmės įrašo, pasklidusio internete, kunigas suprato, kad su jo balso tembru – viskas tvarkoje, bet dainuoti solo trūksta patirties. „Kai chore dainuoji, gali stabtelti, atsikosėti, ne ten atsikvėpti, o kai dainuoji solo, tokios galimybės neturi“, – atvirauja jis.

Daugelis juokais Mindaugo klausia, ar po šio pasirodymo jis neketina pradėti solinės karjeros. Juokai – juokais, bet jie pakiša netikėtų minčių: kunigas atviras – jeigu kas nors pasiūlytų dalyvauti muzikiniame projekte, galbūt svarstytų tokią galimybę.

Mindaugas sako nesijaučia sužvaigždėjęs, jis ryžosi sudainuoti Saugų festivalyje dėl to, kad išbandytų save. Tik viliasi, kad dabar truputį kitaip bendraus valdžios vyrai, nes jis 10 metų beldėsi į jų duris sakydamas, kad Saugose gali vykti koncertai.

Ir kitais metais Saugose įvyks bent vienas profesionaliosios muzikos koncertas – Mindaugas jau tarsiasi su Rostropovičiaus choru iš Kylio (Vokietija). Galbūt vėl išgirsime dainuojantį ir jį patį.