Kas penkta cigaretė – nelegali, kontrabanda iš Baltarusijos – milžiniška

Tyrimas atskleidė, kad Lietuva lieka viena iš nelegalios cigarečių prekybos „lyderių“ ES. Jų rinka 2022 m. tebebuvo panašiame lygyje kaip ir anksčiau – kas penkta mūsų šalyje surūkoma cigaretė yra nelegali. Dėl to pernai šalies biudžetas neteko apie 80 mln. eurų pajamų – 1 mln. daugiau nei ankstesniais metais.

Nelegalią cigarečių rinką tiriantis pasaulinis profesinių paslaugų bendrovių tinklas KPMG įvertino padėtį 27-ose ES valstybėse, taip pat Jungtinėje Karalystėje, Norvegijoje ir Šveicarijoje bei Ukrainoje ir Moldovoje. Per 2022 m. Lietuvoje suvartota 2,63 mlrd. cigarečių, t. y. 0,2 mlrd. mažiau nei 2021. Iš jų 0,59 mlrd. vienetų buvo kontrabanda, klastotės ar legaliai įvežtos cigaretės iš kitų šalių. Pernai nelegalių tabako gaminių rinkos dalis Lietuvoje išaugo, sudarė 19,2 proc., 0,2 procentinio punkto daugiau nei 2021 m.

Problematiškiausių valstybių trejetas – Prancūzija, Airija ir Graikija, kur nelegalios cigaretės užėmė atitinkamai 32, 24 ir 21 proc. rinkos dalis. Jungtinėje Karalystėje nelegali cigarečių rinka buvo 21 proc., Ukrainoje – 20 proc. Lenkijoje tik 4,2 proc. surūkytų cigarečių buvo nelegalios.

Per paskutinius 5 metus nelegali cigarečių rinka Lietuvoje išaugo nuo 17 iki 19,2 proc. Lietuvos geografinė padėtis lemia, kad šešėlinė rinka greit reaguoja į mokesčių ir akcizų politikos bei pasiūlos ribojimo pokyčius, o pažaboti kontrabandą sudėtinga. Net 2022 m., kai sienoms su Rusija ir Baltarusija dėl migrantų krizės skirtas išskirtinis dėmesys, kontrabandos dalis iš ten mažėjo nežymiai.

Dauguma nelegalių cigarečių – 0,46 mlrd. vienetų, t. y. 77 proc., Lietuvą pasiekė iš Baltarusijos. Anksčiau šis rodiklis sudarė 83 proc. Dar 0,03 mlrd. cigarečių sudarė rūkalai iš Lenkijos. Gausius nelegalių cigarečių kiekius iš kaimyninės šalies lemia penkiagubas kainų skirtumas – Lietuvoje pakelio kaina vidutiniškai siekia 3,95 Eur, o Baltarusijoje – 0,7 Eur. Dalis kontrabandinių produktų per Lietuvą keliauja į Vokietiją, Airiją, Norvegiją, JK ir Belgiją.

Prancūzija vis labiau šiurpina nelegalių tabako gaminių mastais, ten suvartojama 47 proc. visų nelegalių cigarečių ES. Per metus Prancūzijoje surūkoma apie 8 mlrd. cigarečių klastočių, kurios gaminamos pogrindiniuose fabrikuose.

Istorija rodo, jog ekonominiu sunkmečiu žmonės labiau atsigręžia į šešėlinę rinką, o kaip tik šiuo metu infliacija smarkiai prislegia vartotojų perkamąją galią.

Suskaičiuota, kad visoje ES 2022 m. buvo suvartota per 35,8 mlrd. Cigarečių, valstybėms tai kainavo 11,3 mlrd. Eur per mokesčius negautų pajamų – net 8,5 proc. daugiau, nei 2021 metais. Situacijai suvaldyti tradicinių kontrolės priemonių nebepakanka, o finansinės įplaukos iš nelegalių cigarečių vis gausiau pildo nusikaltėlių kišenes.

Pagal BNS inf.