Kas penkta surūkyta cigaretė – nelegali

Tarptautinės audito, mokesčių ir verslo konsultacijų bendrovės KPMG tyrimas rodo, kad nelegali tabako gaminių rinka Europoje pernai sugrįžo į rekordinį 2015 m. lygį. Lietuvoje kas penkta surūkyta cigaretė buvo nelegali, dėl to į valstybės biudžetą nesurinkta 95 mln. eurų.

Išanalizavus 38 Europos valstybių rinkas paaiškėjo, kad 2024 m. valstybių biudžetai prarado 19,4 mlrd. eurų pajamų, iš jų ES šalys – 14,9 mlrd. eurų. Ši suma prilygsta 2021–2027 m. ES saugumo ir gynybos biudžetui.

Pernai Europoje iš viso suvartota 52,2 mlrd., o ES – 38,9 mlrd. vienetų nelegalių rūkalų.

Prasčiausios tendencijos Prancūzijoje, kur per metus surūkyta 38 proc. nelegalių cigarečių. Toliau rikiuojasi Airija ir Jungtinė Karalystė, o Lietuva užima 4 vietą, per metus šalyje surūkyta 20 proc. nelegalių cigarečių.

Prastėjančias tendencijas lemia griežtėjanti draudimų ir apmokestinimo politika. Pavyzdžiui, Nyderlanduose dėl mokestinės aplinkos pokyčių nelegalių tabako gaminių vartojimas padidėjo daugiau negu 10 proc. Nelegalūs gaminiai sudaro 17,9 proc. visų Nyderlanduose surūkomų cigarečių.

Lietuvoje pernai suvartota 0,51 mlrd. nelegalių cigarečių, t. y., 19,5 proc. visos rinkos.

Lietuva išlieka kontrabandinių cigarečių iš Baltarusijos taikiniu, pernai iš šios šalies Lietuvą pasiekė 0,44 mlrd. vienetų nelegalių rūkalų.

Šiemet pirmą kartą fiksuotas vis didesnis nusikaltėlių dėmesys kaitinamojo tabako gaminiams. Lietuva atsidūrė tarp 10 Europos šalių, kur ši tendencija ryškiausia. Nelegalūs kaitinamojo tabako gaminiai platinami per socialinius tinklus ir kitas platformas, o tai apsunkina teisėsaugos pastangas pažaboti nusikalstamą veiklą.

„Phillip Morris International“ vyresnysis viceprezidentas Christos Harpantidis teigia, kad neteisėta prekyba tabako gaminiais kelia grėsmę Europos ekonomikai, visuomenės sveikatai, saugumui ir socialiniam stabilumui. Nepamatuoti politiniai sprendimai neigiamai veikia mokesčių surinkimą, darbo vietų kūrimą ir sąžiningą verslą.

ELTA inf.