Kas svarbu prekiaujant ir perkant maisto produktus turgavietėse

Šylant orams intensyvėja prekyba šalies turgavietėse. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) atkreipia dėmesį, kad pažeidimų prekiaujant produktais turgavietėse dar pasitaiko, fiksuojama ir nelegalios prekybos atvejų.

Specialistai rekomenduoja nepirkti maisto produktų, parduodamų šalikelėse ar prie parduotuvių, nes taip galima įsigyti nesaugų ar nekokybišką produktą. „Švėkšnos naujienų“ nuotr.

Tikrindami turgavietes VMVT inspektoriai stebi, kaip prekiautojai laikosi maisto saugos, higienos reikalavimų, ar užtikrina produktų atsekamumą, tinkamą ženklinimą.

Svarbu ir tai, kad prekiautojai maistu būtų pasitikrinę sveikatą, išklausę reikalingus kursus. Dažniausi pažeidimai – neužtikrinamas mėsos gaminių ženklinimas, maisto produktų tinkamumo vartoti terminų nesilaikymas, ne visi turi produktų įsigijimo dokumentus, būtiniausias higienos priemones.

Inspektoriai jau sulaikė ir uždraudė toliau į rinką tiekti virš 130 kg nesaugios produkcijos.

Netikėtas patikras, ypač savaitgaliais, kai prekyba aktyvesnė, VMVT planuoja tęsti. Todėl inspektoriai ragina įregistruoti veiklą ir laikytis visų saugos rekomendacijų.

Visi turgavietėse prekiaujantys asmenys privalo užsiregistruoti VMVT. Prekiautojas turi kreiptis į teritorinį VMVT departamentą ir tiesiogiai ar elektroninėmis priemonėmis pateikti nustatytos formos prašymą. VMVT departamento specialistai įvertinę duomenis užregistruoja prekiautoją.

Norint įsigyti tikrai saugų produktą reikėtų vengti maisto produktus pirkti prekyviečių prieigose, prie parduotuvių, šalikelėse. Pirkėjai turi būti atidūs, patariama įdėmiai skaityti ženklinimo etiketes, patikrinti, ar nepasibaigęs tinkamumo vartoti terminas. Reikėtų nepirkti gaminio, kurio etiketė arba jos dalis yra nuplėšta, ištaisyta, perklijuota, nes taip gali būti nuslepiamas tikrasis tinkamumo vartoti terminas.

Nereikėtų pirkti greitai gendančių produktų, jei matote, kad jie laikomi ne šaldytuve. Svarbu ir vizualiai įvertinti produktą: ar nepasikeitusi jo spalva, konsistencija, ar nėra nebūdingo kvapo. Visi maisto produktai privalo būti parduodami su etiketėmis.

Pastebėjus, kad įsigijote nekokybišką produktą, galima prašyti pakeisti jį, arba prašyti nuolaidos ar grąžinti už produktą pinigus. Tačiau į pardavėją reikia kreiptis tol, kol nesibaigė produkto tinkamumo vartoti terminas ir turėti pirkimo kvitą.

Pirkėjai teiraujasi, ar gali prašyti parodyti parduodamų prekių palydinčius dokumentus, siekiant įsitikinti, kad kainų etiketėje nurodyta kilmės šalis atitinka nurodytą lydinčiame dokumente, arba, kad tikrai ūkininkas prekiauja savo produkcija. Paprastai, jei pardavėjas sąžiningas ir jam nėra ko slėpti, jis parodo pirkėjui šiuos dokumentus, tačiau teisės aktai to nereglamentuoja. Tikrinti privalomus dokumentus gali tik kontroliuojančios institucijos.