Kas trečia moteris patyrė smurtą. Stabdykite pakeltą kumštį!

moteru smurto_prevencijaNuo 1991 metų visame pasaulyje organizuojama tarptautinė socialinė akcija – „16 dienų be smurto“. Šis laikotarpis prasideda nuo lapkričio 25 d., kai minima tarptautinė smurto prieš moteris panaikinimo diena, ir baigiasi gruodžio 10 d., kai pažymima tarptautinė žmogaus teisių diena.

Toks simbolinis laikotarpio įrėminimas parodo, kad smurtas yra žmogaus teisių pažeidimas.

Lietuvoje ir Šilutėje šiomis dienomis vyksta nemažai prevencinių akcijų.

Smurtas prieš moteris yra aktuali problema visoje Europos Sajungoje. Nuo smurto kenčia kas trečia Lietuvos moteris.  Lietuvoje per pirmąjį šių metų pusmetį užregistruota daugiau nei 23 tūkst. pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje, statistikos duomenimis, kas trečia moteris yra patyrusi fizinį ar seksualinį smurtą. Šie duomenys tik iš dalies atspindi realybę, nes dažnai apie smurto prieš moteris atvejus nėra pranešama.

Rimta problema Lietuvoje yra ir tai, kad aukos dėl patirto smurto linkusios kaltinti save. Deja, tokia yra ir daugumos visuomenės narių nuomonė.

2010 m. „Eurobarometro“ atliktoje apklausoje net 86 proc. apklaustų lietuvių sutiko, kad smurto artimoje aplinkoje priežastis galėjo būti pačių moterų provokuojantis elgesys.

„Lietuvoje šis apklausos rodiklis buvo aukščiausias Europos Sąjungoje, todėl akivaizdu, kad požiūrį į smurtą prieš moteris privalu keisti“, – sako Europos lyčių lygybės instituto direktorė Virginija Langbakk.

Apskaičiuota, kad smurto prieš moteris artimoje aplinkoje nuostoliai Lietuvoje galėtų siekti 600 milijonų eurų per metus.

Jungtinės Tautos inicijavo pasaulinę kampaniją „Oranžinis pasaulis – pasaulis be smurto prieš moteris“. Oranžinė spalva pasirinkta kaip optimizmo simbolis, vedantis į pasaulį be smurto. Pasaulyje ir Lietuvoje lapkričio 25-ąją oranžine spalva buvo apšviesti kai kurie pastatai, akcijos dalyviai rengėsi oranžiniais drabužiais, dėvėjo kitą atributiką. Oranžinės suknelės logotipą Lietuvoje sukūrė Moterų informacijos centras.

Šiomis dienomis šalyje platinama daug informacinių leidinių apie smurto prieš moteris mastą ir žalą visuomenės saugumo požiūriu. Lietuvos soroptimisčių klubų sąjunga, kurios narys yra Šilutės Soroptimos klubas, irgi nori priminti pasauliui: smurtas prieš moteris ir merginas yra nelygybės ir diskriminacijos pasekmė. Per platų informuotumą jis gali ir turi būti sustabdytas.

Šilutės soroptimistės lapkričio 25-ąją mieste ir seniūnijose išplatino keliasdešimt informacinių plakatų.

Smurto prevencijos renginį Šilutėje rengia ir Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras, šių metų akciją pradėjęs su šūkiu „Matai smurtą – netylėk“. Šiuo šūkiu nori paraginti visus bendruomenės narius nelikti abejingus, jei mato smurtą savo gyvenamoje aplinkoje.

Kartu su Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuota kampanija „Už saugią Lietuvą“ Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras organizuoja Atvirų durų dieną Šilutės savivaldybėje.

Atvirų durų diena Šilutės rajono savivaldybės didžiojoje posėdžių salėje vyks gruodžio 5 d. 13 val.

13.00 Dalyvių registracija. Renginio pristatymas. Sveikinimai.
13.15 Filmas „Rutina“.
13.45 Smurtas artimoje aplinkoje. Problemos aktualumas ir pagalbos galimybės. Lektorė – Jurgita Cinskienė, Kretingos moterų informacijos ir mokymo centro direktorė, Specializuoto pagalbos centro projekto koordinatorė.
14.00 Suknelių istorijos.
14.15 Policijos pareigūnų vaidmuo, organizuojant pagalbos teikimą smurto artimoje aplinkoje aukoms. Kalbės Šilutės r. PK atstovas.
14.30 Socialinių paslaugų teikimas su smurto artimoje aplinkoje problema susiduriančioms šeimoms. Kalbės Šilutės socialinių paslaugų centro atstovė.
14.45-16.00 Diskusija prie Gerumo arbatos.