Katyčiai laukia naujo automobilio, mokyklos grindų ir autobusiuko

katyciai plaipaKatyčiai buvo paskutinioji seniūnija, kurion pasuko su ataskaitomis važinėjanti savivaldybės vadovų delegacija. Aktyvistų, kuriems rūpi, kas vyskta rajone ir kokių pokyčių galima tikėtis kaimuose, čia susirinko nedaug.

Tie, kurie atėjo, labiausiai piktinosi blogos būklės keliais, išsakė nepasitikėjimą policijos galiomis, prašė seniūnijai „džipo“ ir naujų grindų mokyklai. Bet nieko negaus…

Mokytojams pažadų nedalijo

Meras Virgilijus Pozingis iš karto prisipažino, kad dalis darbų, kuriuos katytiškiai savivaldybei užsakė pernai, liko neįgyvendinta.
Vos atvykęs jis gavo ir vietos pagrindinės mokyklos tarybos pirmininkės Virginijos Gečaitės raštą. Jį įteikusi mokytoja sakė, kad mokyklos vadovai jau nebežinia kelintus metus prašo skirti lėšų mokyklos grindų linoleumui pakeisti. Jis čia toks susidėvėjęs, kad užkliuvę jau ne kartą griuvo ne tik mokiniai, bet ir pedagogai. Mokiniams dėl to net nebeleidžiama pertraukų metu aktyviau pajudėti.

Iki šiol tik pažadus girdėję Katyčių mokytojai šį kartą neišgirdo nė tų. V.Pozingis be užuolankų pasakė: „Neprižadu, kad ir šiemet pavyks išspręsti šią problemą“.

Savivaldybės administracijos direktorės pavaduotoja Dainora Butvydienė irgi niekuo nedžiugino. Katyčių pagrindinė mokykla perversmų dar nepatirs, nes vaikų nors ir mažėja, bet ne taip smarkiai. Bet Stubrių skyrių lankantys vaikai nuo kitų mokslo metų privalės važinėti į Katyčius. Mokytojai, anot D.Butvydienės, kantrūs: kad ir algas susimažinę, kad ir neremontuotoje mokykloje, dirba ir džiaugiasi bent tuo, kad mokykla išlieka.

Šioje seniūnijoje, kuri kartu su Usėnais priklauso dviejų mažiausių seniūnijų grupei, yra tik 9 socialinės rizikos šeimos. Tad Katyčiai šiuo požiūriu pažangūs. Jų socialinėms darbuotojoms priskirtos ir kitų seniūnijų rizikos šeimos.

Seniūnijoje nėra apylinkės inspektoriaus

Šilutės r. policijos komisariato viršininko pareigas einantis Vaidas Petniūnas pasakojo, jog pernai per visus metus Katyčių seniūnijoje užregistruotos 23 nusikalstamos veikos, šiemet per tris pirmuosius mėnesius – jau 10. Ilgai sergantis Katyčių apylinkės inspektorius, anot V.Petniūno, jau nebežinia, ar grįš į darbą.

Katytiškiai irgi raginami burtis į saugios kaimynystės grupes ir su nusikalstamumu kovoti bendromis jėgomis. Jų taip pat prašoma, jei turi informacijos apie naminės degtinės gamybos fabrikėlius, pranešti kad ir asmeniškai V.Petniūnui.

„Šilutės vandenų“ direktorius Alfredas Markvaldas priminė seniai girdimas kalbas, jog ir Katyčiai kada nors gaus europinių pinigų valymo įrengimų ir nuotekų tinklų statybai. Jau laukiama, kada bus kvietimas teikti paraišką. Tose gatvėse, kur nėra vandentiekio, bus pakloti nauji tinklai, tad ir katytiškiai  gaus visapusę paslaugą.

Katyčiuose praėjusią žiemą buvo bene daugiausia peršalusių vandentiekio tinklų, todėl A.Markvaldas ragino dar kartą apžiūrėti įvadus į namus. Juos tvarkyti privalu ne vandentiekininkams, bet patiems namų savininkams.

F.Bajoračio viešosios bibliotekos direktorė Dalia Užpelkienė katytiškius pagyrė kaip vienus aktyviausių bibliotekos klientų. Čia daug skaitančių, o 142 žmonės bibliotekoje naudojasi ir elektroninėmis paslaugomis.

J.Ašmonas žino viskąkatyciai asmonas

„Ar kada nors turėsime gatvių pavadinimus?“ – toks klausimas girdimas kone kiekvienoje seniūnijoje. Gyventi it tarp dangaus ir žemės nusibodo ir katytiškiams. Meras ramino, kad pavadinimų lentelės jau pagamintos.

Daug klausimų apie rajono biudžetą ir savivaldybės skolas pažėręs katytiškis Juozas Ašmonas, regis, negirdėjo, ką svečiai pasakojo visą pusvalandį iki tol. Anot jo, biudžetas slepiamas, bet aišku viena – pinigų jame nėra. Bet seniūnė Juzefa Tamavičienė kažkodėl drįsta naujos mašinos prašyti… Lyg to būtų negana, ir ta senąja kažkodėl „po 10 sykių per dieną į namus zulinanti…“

Kliuvo ir pačiam merui. „Ar prisimenat, kai pernai vieną šeštadienį mes susitikom prie kapinių? Su šeima ir dar močiute atvažiavot valdiška mašina“, – rėmė prie sienos rajono vadovą J.Ašmonas. V.Pozingiui beliko tik truktelti pečiais ir pasiūlyti p.Juozui „turėti saiką fantazuojant“.

Meras tikino, kad seniūnė daranti teisingai, kad prašanti naujesnio automobilio. Šiuo metu automobilių trūksta trim seniūnijoms. Nutarta kreiptis į rajono Tarybą ir prašyti leisti nuomotis 3 automobilius.

„Kas per keliai? Ne keliai, o ištisi kanalai“, – toliau žėrė kritiką J.Ašmonas. Kliuvo nuo jo ir seniūnijos švenčių organizatoriams, asmeniškai jo nepakviečiantiems į šventę, ir visoms kitoms seniūnijos gyvenimo sritims.

Įrodinėjimai, kad visos biudžeto eilutės esančios paviešintos ir kad nuslėpti savivaldybė negali nieko, J.Ašmono neįtikino. „Aš žinau viską“, – konstatavo jis.

Meras parodytų ir blogesnių kelių

Kitas katytiškis – Robertas Petrošius – buvo konkretesnis. Vyras turėjo priekaištų tvarkai savivaldybėje: kreipęsis dėl numerio suteikimo jo sklypui, atsakymo sulaukė tik po 4 mėnesių.

Merui beliko teisintis, jog kartais „supuola tiek interesantų, kad net savivaldybės kompiuteriai nebepaveža ir būna gaila darbuotojų“.

Kelių būkle nepatenkintas ir pagrindinės mokyklos direktorius Algirdas Plaipa. Anot direktoriaus, dėl to kenčia ne tik gyventojai, bet ir mokykliniai autobusiukai. Į Akmeniškių kaimą autobusai važiuoja pirma – antra pavara, o apie nusigavimą į Krauleidiškius ar Užkamonį jis jau ir kalbėti nebenorįs. 

A.Plaipa sakė nuolat, kai tik ateina laikas greideriuoti kelius, girdintis vis tą patį pasiteisinimą – esą tuoj tuoj vėl bus skelbiamas konkursas šiems darbams atlikti. „Negi negalima tų konkursų organizuoti anksčiau?“ – klausė jis.

Meras ir į šį klausimą atsakė įprasta fraze: „Nėra pinigų“. Ir nebus, jei šiemet, kaip žadama, lėšos keliams bus sumažintos dar 20-čia proc. „Daugiau nei 2 kartus per metus kelių negreideriuosim“, – sakė rajono vadovas ir dar kartą priminė, kad patys ūkininkai, turintys galingą techniką, tų kelių nesaugo.

Dar meras patikino, jog galėtų katytiškiams ir Šilutėje parodyti tokių vietų, kur žmonės nei išvažiuoja, nei išbrenda. Ypač tose vietose, kur ką tik vykdyti vandentvarkos projekto darbai ir gruntas dar nesusigulėjęs.

„Džipo“ Katyčiai negaus

„Kada Katyčiai gaus „džipą“?“ – klausė A.Plaipa. Direktorius žino, kad socialinio darbo organizatorėms ir seniūnei važinėti po kaimus tenka daug.

„Pribrendusiu reikalu“ A.Plaipa pavadino ir mokyklos autobusiuko amžių – mokyklai būtinai reikėtų naujesnio, nes dabartinis naudojamas jau vienuoliktus metus.

V.Pozingis išreiškė viltį, kad per 3 mėnesius seniūnė turės naują automobilį, bet tikrai „ne džipą“. O mokykloms autobusiukus perka Švietimo ministerija ir mūsų rajone kai kurios mokyklos jų turi net po 2. „Mūsų savivaldybėje tų autobusiukų gal daugiausia“, – ramino meras.

Seniūnė J.Tamavičienė pranešė, kad šiemet visgi numatyta tvarkyti kelias gatves, pirmiausia tas, kuriose nėra jokios dangos ir kur gyvenantys žmonės vasarą negali net langų atidaryti. „Jeigu man kas leistų, visas rajono biudžetas sueitų į mūsų kelius, nes kai kurie iš jų 25 metus nėra žvyro matę“, – pareiškė seniūnė.

Seniūnijos vadovė užsiminė ir apie kitą problemą – kad netoli namų atvežti mokiniai iš autobusiuko net nelipa, reikalauja, kad vairuotojas, murkdydamasis per duobes, juos privežtų prie pat kiemo vartų.

Piktžaizdės – asocialūs asmenys

J.Tamavičienė pasvarstė ir apie tuos skaudulius, kurie į salę neatėjo. Žmonės, per 20 Nepriklausomybės metų taip ir nesugebėję prisitaikyti prie gyvenimo, nesuradę darbo, šiandien, anot seniūnės, jau yra praradę garbingą žmogaus vardą. „Tai mūsų piktžaizdės“, – apgailestavo seniūnė.

Pabaigoje katytiškiai įsivėlė į diskusiją, turėtų jie liudyti prieš greta gyvenantį, bet asocialų žmogų, jau užmušusį vieną žmoną ir žiauriai mušantį antrąją.

„Be jūsų liudijimų ir pagalbos aš negaliu jo imti ir uždaryti. Jūs matot, kas vyksta, bet kai atvyksta policija, niekas neliudijat. Tai kaip išspręsti problemą?“, – padėtį aiškino policijos atstovas V.Petniūnas.

Bet katytiškiai, regis, liko prie savo nuomonės – kišti nagus prie agresyvių kaimynų pavojinga, nes pats gali nukentėti.