Katyčių mokiniai ir mokytojos – Ispanijoje

Katyciu mokykla Comenius projektas Ispanija Katyi pagrindin mokyklos mokytojos ir mokins SevilijojeKatyčių pagrindinė mokykla kartu su Rumunijos, Turkijos, Lenkijos, Čekijos, Ispanijos, Italijos mokyklomis dalyvauja tarptautiniame Comenius daugiašalės mokyklų partnerystės projekte „Metų laikai – mokinių gebėjimų ugdymo šaltinis“.

Rugsėjį projekto dalyvių susitikimas vyko Lietuvoje, o praėjus mėnesiui Katyčių mokiniai bei mokytojai jau vyko į Ispaniją, Almonte miestą, kur organizuotas penktasis projekto dalyvių susitikimas.

Almonte – senas miestas Andalūzijoje. Projekte dalyvauja viena jo mokyklų – Ceip el Lince dvikalbė pradinė mokykla, kurią lanko apie 200 vaikų ir dirba 20 mokytojų. Šiam skaičiui priklauso ir vaikai, lankantys darželį.
Katyčių pagrindinei mokyklai atstovavo mokytojos M.Lukošaitienė, R.Jonaitienė, A.Visockė, I.Stankevičiūtė ir mokinės N.Grimailaitė, D.Gruzdovaitė, M.Simutytė.

Ruošiantis susitikimui mokyklos atliko namų darbus: parengė dainų apie metų laikus. Dalyvių prisistatymai buvo išradingi: italų mokiniai iliustravo dainas piešiniais, mažieji ispanai vaidino, o dainas, kurias pristatė Katyčių mokiniai, galima pamatyti mokyklos internetiniame puslapyje arba projekto svetainėje.

Pirmąją dieną dalyvių laukė vietinių mokinių, mokytojų ir tėvų sutikimas Ceip el Lince dvikalbėje mokykloje. Net patys mažiausieji, pasipuošę projekte dalyvaujančių šalių vėliavėlėmis, rikiavosi mokyklos koridoriuose. Buvo įdomu pasivaikščioti po mokyklą ir klases, pasisemti naujų idėjų.

Ceip el Lince mokykloje didžiausias dėmesys skiriamas ispanų kalbos bei matematikos mokymui, taip pat anglų kalbai. Dvikalbės mokyklos statusas leidžia tokias pamokas kaip pasaulio pažinimas, dailė ir kitas periodiškai vesti anglų kalba.
Mokykla nedidelė, joje kūrybiškai išnaudojamos turimos erdvės, gausu mokinių darbų. Į pamokas mokinius palydi tėvai, jie pasitinka ir po pamokų. Didelis dėmesys skiriamas tėvų įtraukimui į bendrą veiklą, tarpusavio santykių puoselėjimui, aktyvus tėvų dalyvavimas buvo jaučiamas visose susitikimo metu organizuotose veiklose.

Mokinių tėvai ir mokytojai pristatė Almonte populiariausius vaisius, daržoves, tradicinius patiekalus, organizavo kūrybines dirbtuves. Viešnagės metu susipažinome su krašto istorija, gamta, susitikome su miesto meru, lankėmės vyno muziejuje. Vynininkystė – tradicinis šio krašto verslas.

Už 14 kilometrų nuo Almonte įsikūręs miestelis El Rocio – unikali gyvenvietė, kurioje siekiama išlaikyti autentišką praėjusių amžių stilių: senoviniai namai, smėlio gatvės, užliejamose pievose besiganantys laukiniai arkliai. Miestelis garsus savo stebuklingąja šv. Mergele Marija – Rasos Mergele. Jos garbei kasmet rengiami atlaidai, jų metu į El Rocio suplūsta žmonės iš visos Ispanijos ir kitų šalių. Sakoma, kad šios šventės metu gyventojų skaičius nuo tūkstančio padidėja iki milijono.

Huelvoje, provincijos centre, pamatėme rekonstruotą uostą, iš kurio K.Kolumbas išplaukė ieškoti naujo kelio į Indiją, o atrado Ameriką, K.Kolumbo laivų kopijas, pažinome dar vieną tradicinį verslą – druskos gavybą. Huelva – jūrinis uostas, kurį nuo Atlanto vandenyno skiria tik 5 kilometrai. Potvynių ir atoslūgių metu užliejamose pievose susiformuoja druskos sluoksnis, kuris surenkamas.

Lankėmės Nobelio premijos laureato, rašytojo Chuano Ramono Chimeneso memorialiniame muziejuje. Svarbiausias jo kūrinys – knyga „Plateras  ir aš“. 2014 m. paskelbti Platero metais, nes minėta knyga išvydo pasaulį lygiai prieš 100 metų. Visų šalių mokiniai skaitė knygos dalį gimtąja kalba.

Sevilija – vienas didžiausių Ispanijos miestų, kuriame yra viena didžiausių pasaulio katedrų su 38 m. varpinės bokštu. Daugelį metų toje vietoje buvo musulmonų šventykla. Žlugus maurų valdžiai, išoriškai šventykla buvo tik nežymiai pakeista ir paversta katalikų bažnyčia. Katedroje yra ir K.Kolumbo kapas, įrengtas atsižvelgiant į paskutinę jo valią: nebūti palaidotam po Ispanijos žeme. Todėl K.Kolumbo karstą ant pečių laiko keturių Ispanijos regionų karaliai.

Vaikščiojome ir po Donjanos nacionalinį parką – didžiausią nacionalinį parką Ispanijoje, užimantį 543 kv. km. Jis prasideda Atlanto vandenyno pakrantėje, kur kyla smėlio kopos ir auga pušys, toliau driekiasi miškai, krūmynai, pelkės. Donjanos nacionalinis parkas – vienas svarbiausių Europos faunos ir floros rezervatų, čia gyvena retos gyvūnų rūšys, pavyzdžiui, karališkasis erelis ir lūšis, apsistoja daugelis migruojančių paukščių.

Susitikimo pabaigoje buvo aptarta tolesnė projektinė veikla bei susitikimas, kuris vyks 2015 m. kovo mėn. Italijoje.