Katyčių mokytojai ir mokiniai viešėjo Rumunijoje

katyciu mokykla comeniusKatyčių pagrindinė mokykla pirmą kartą dalyvauja tarptautiniame Comenius daugiašalės mokyklų partnerystės projekte.

Projektą “Metų laikai – mokinių gebėjimų ugdymo šaltinis” vykdo Rumunija, Turkija, Ispanija, Čekija, Lenkija, Italija ir Lietuva, o jo veiklą jungianti tema – keturi metų laikai, jų kaita gamtoje ir žmogaus gyvenime.

Sekdami metų laikus mokiniai susipažins su kitų šalių tradicijomis, kultūriniais ir gamtiniais ypatumais, tobulins anglų kalbos žinias. Projektą finansuoja Europos Komisija, jo trukmė – 2 metai.

Pirmasis visų projekto partnerystėje dalyvaujančių šalių susitikimas vyko Brašovo mieste, Rumunijoje. Jame dalyvavo ir Katyčių pagrindinės mokyklos atstovės: projekto koordinatorė, socialinė pedagogė Ina Stankevičiūtė, mokytojos Vaida Šarkauskienė, Danutė Plaipienė, mokinės Greta Armonaitė, Agnė Glemžaitė, Laura Glemžaitė. Kiekviena viešnagės diena buvo pilna neišdildomų įspūdžių.

Brašovas – vienas turtingiausių Rumunijos miestų, įsikūręs šalies centre, 160 km į šiaurę nuo sostinės Bukarešto. Miestą iš visų pusių supa žaluma ir miškais apaugę Karpatų kalnai. Brašovas pamėgtas turistų dėl netoliese esančių Poiana Brasov kalnų slidinėjimo kurorto trasų ir neblogai išsilaikiusių viduramžių pastatų.

Senamiesčio centrinėje aikštėje stovi senoji Brašovo miesto rotušė, kurią puošia didžiulis bokštas su laikrodžiu. Čia anksčiau vykdavo miesto tarybos posėdžiai, o dabar įsikūręs Istorijos muziejus. Netoliese stūkso įžymioji Juodoji bažnyčia, pastatyta 1477 m., didžiausias gotikinio stiliaus statinys nuo Vienos iki Konstantinopolio. Ši evangelikų liuteronų bažnyčia buvo pavadinta Juodąja po didžiulio gaisro, mieste kilusio 1689 m. ir sunaikinusio visus medinius statinius. Plyname lauke liko styroti tik juodos, aprūkusios mūrinės bažnyčios sienos, nes gaisras sunaikino beveik visą pastatą.

Aplankius šią bažnyčią, galima pasigrožėti didžiausiais Pietryčių Europoje esančiais vargonais, garsėjančiais ne tik dydžiu, bet ir nepaprastu skambesiu, sienų freskomis ir musulmoniškų maldos kilimėlių kolekcija. Senamiestyje išlikusi ir senoji miesto tvirtovė – Brašovo citadelė, gynybinė miesto siena su Baltuoju ir Juoduoju bokštais, Audėjų bastionas, Virvių gatvė – pati siauriausia gatvė Rumunijoje (1,3 m pločio), dveji miesto vartai.

Netoli miesto centro įsikūrusi ir šiame projekte dalyvaujanti bei jį koordinuojanti rumunų mokykla – Štefano Oktaviano Josifo gimnazija Nr.11, kuriai 2010 m. buvo suteiktas Europos mokyklos statusas.

Pirmąją vizito dieną į mokyklą atvykusius projekto dalyvius pasitiko mokiniai, laikydami visų projekto šalių vėliavėles ir jų kalbomis parašytus sveikinimo žodžius. Tautiniais drabužiais pasidabinę gimnazistai vaišino duona ir druska, mokyklos choras sugiedojo projekto šalių himnus, direktorė Tudorita Albu papasakojo apie mokyklą ir šalies švietimo sistemą.

Rumunijoje į mokyklą vaikai priimami nuo 7 metų, pradinis išsilavinimas – keturios klasės, po to dar keturios privalomo mokslo klasės, po kurių gaunamas pažymėjimas. Toliau – antroji švietimo pakopa, paprastai trunkanti dar 4 metus.

Aukštąjį išsilavinimą teikia valstybinės ir privačios aukštosios mokyklos, kolegijose mokslas tęsiasi 3, universitetuose – 4-6 metus.

Projekte dalyvaujančioje rumunų gimnazijoje mokosi 600 mokinių ir dirba 60 mokytojų. Mokiniai dėvi uniformas, pradinukų ir vyresniųjų mokinių uniformos skirtingos.

Pamokoms pasibaigus, pradinukai dalyvauja popietinėje edukacinėje programoje. Papietavę mokyklos valgykloje ir valandą nusnūdę miegamuosiuose, kuriuos atskirai turi kiekviena pradinukų klasė, o kiekvienas programoje dalyvaujantis mokinys – ir savo lovą, mokiniai dvi valandas ruošia mokykloje pamokas, gali pasikonsultuoti su mokytojais, dalyvauti šokių ar sporto treniruotėse.

Kiekvieną susitikimo dieną vyko įvairi projektinė veikla. Projekto dalyviai supažindino su savo šalimis, pristatė namų darbus. Buvo išrinktas projekto logotipas, kurį kūrė kiekvienos šalies mokiniai, ir pristatyti apklausos „Ką aš žinau ir ką norėčiau sužinoti apie projekto šalis partneres“ rezultatai.

Svečiai stebėjo, kaip vyksta pamokos, dalyvavo pamokose, ragavo vaisių, duonos ir pyrago, žiemai paruoštų tradicinių rumuniškų uogienių ir mišrainių. Vieną susitikimo dieną projektinė veikla buvo persikėlusi į Brašovo muzikos mokyklą, kur jungtinės komandos vykdė bendrą muzikinę veiklą.

Projekto dalyviai svečiavosi Brašovo apskrities savivaldybėje ir švietimo skyriuje, keliavo po apylinkes. Lankėmės pirmojoje Rumunijos mokykloje, įkurtoje 1399 m., kurioje saugomi žymūs senieji rumunų meno kūriniai, Juodojoje bažnyčioje, grožėjomės viduramžių pastatais, pasižvalgėme po Etnografijos muziejų, kur susipažinome su rumunų buitimi, tradiciniais amatais ir tautiniais rūbais.

Keliaudami po Brašovo apylinkes, aplankėme kalnų papėdėje įsikūrusį Rasnovo miestelį ir legendomis apie vampyrus apipintą įžymiąją grafo Drakulos Brano pilį, kalnų serpantinais kilome į Poiana Brasov slidinėjimo kurortą, lankėmės įspūdingos architektūros Rumunijos karalių rezidencijoje Peleš pilyje, gėrėjomės Karpatų kalnais.

Viešnagė greit prabėgo, atsisveikinome iki kito susitikimo, kuris vyks 2014 m. vasarį Lenkijoje.