Keisčiausios sukčių apgaulės – nuo Holivudo aktorių iki astronautų, neturinčių pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus. Todėl šiuo metu ypač svarbu suprasti, kokiomis istorijomis jie gali bandyti įtikinti savo aukas.

„Holivudo aktoriaus“ dėmesys

Tinklalaidės „Trečia lentyna“ kūrėjas Arnas Gutauskas išanalizavo keisčiausius būdus ir schemas, kuriomis sukčiai bando užsidirbti pinigų visame pasaulyje. Neapsigaukite manydami, kad į sukčiaus pinkles patenka tik naivuoliai.

„Net ir neįtikinamiausius scenarijus, kuriuos išanalizavome, vienijo vienas dalykas – visuomet atsirasdavo žmogus, kuris patikėdavo ir prarasdavo pinigus. Kai kurios istorijos skamba net absurdiškai ir tai geriausiai iliustruoja, kiek manipuliacijų naudoja sukčiai ir kaip sprendimus priima žmogus, įviliotas į nusikaltėlio pinkles“, – sako A. Gutauskas.

Vienos populiariausių pasaulyje yra romantinės apgavystės, jų schema – suvilioti netikru socialinių tinklų profiliu ir emocingomis žinutėmis. Vogta nuotrauka, išgalvotas vardas ir už širdies griebianti istorija auką įtraukia į romaną, kuris galiausiai virsta košmaru.

Vieniša mama JAV Kentukio valstijoje daugiau nei metus manė mezganti rimtus santykius su populiaraus serialo „Stranger things“ aktoriumi. Moteris taip patikėjo sukčiaus žinutėmis, kad net nusprendė išsiskirti su vyru. Atsitokėti jai padėjo tik ištuštėjusi piniginė – nusikaltėliui ji pervedė daugiau nei 10 tūkst. JAV dolerių. Daugiausiai lėšų moteris pervedė pirkdama dovanų kuponus, kuriuos jis perparduodavo kitiems asmenims.

Japonijoje gyvenanti 65-erių moteris savo pinigus patikėjo tariamam Rusijos astronautui, kuris ją įtikino esantis kosmose ir neturintis pinigų grįžti į Žemę.

Panašių istorijų apstu ir Lietuvoje. Pernai garsiu krepšininku socialiniuose tinkluose apsimetęs vyras iš lietuvaičių išviliojo didžiules sumas pinigų, iš vienos – net 10 tūkst. eurų. Kita panevėžietė apie 3 tūkst. eurų pervedė JAV karininku socialiniuose tinkluose prisistačiusiam asmeniui.

„Sukčiai savo taikinį pasirenka išanalizavę informaciją socialiniuose tinkluose, renkasi įvairaus amžiaus žmones, ieškančius antros pusės ar draugų. Todėl žmogus praranda ne tik pinigus, bet susiduria ir su emociniais sukrėtimais. Labai svarbu apie šį metodą kalbėtis su artimaisiais, ypač tais, kuriems gali trūkti bendravimo“, – sako Lietuvos bankų asociacijos prezidentė dr. Eivilė Čipkutė.

Be dovanų ir be pinigų

Sukčiai mėgsta įsisukti ir į elektroninės prekybos verslą. Prieš šventes aktyviai kuriamos netikros internetinės parduotuvės bei netikri prekių skelbimai specialiose platformose, socialiniuose tinkluose. Tokia schema ypač aktuali kalėdiniu laikotarpiu, kai gyventojai daugiau laiko praleidžia ieškodami dovanų.

„Neapsigaukite pamatę neįtikėtinai gerą pasiūlymą, net jei patys suvedėte norimos prekės pavadinimą į paieškų sistemą. Nusikaltėliai išnaudoja įvairias reklamos priemones ir vietoje nuorodos į patikimą elektroninę parduotuvę aukai pateikia padirbtą. Mokėjimo kortelės duomenis suvedus suklastotoje interneto svetainėje galite likti ir be pinigų, ir be dovanų“, – sako A. Gutauskas.

Atidžiai vertinkite ir trumposiomis žinutėmis gaunamą informaciją. Sukčiai mėgsta apsimesti siuntų tarnybomis, grasina tariamomis baudomis ar mokesčiais.

A. Gutauskas ir pats apsipirko interneto parduotuvėje, įsigytas kelnes gavo, tačiau vėliau pamatė, kad nuo jo sąskaitos nuskaičiuota apie 300 svarų sterlingų. Prarastus pinigus pavyko susigrąžinti informavus banką, tačiau dabar jis pataria pirkti tik gerai žinomose interneto parduotuvėse ar tokiose, kurios naudoja patikimas atsiskaitymo platformas.

Pagal BNS inf.