Keli kaimai susivienijo prieš vieną vagį

vagys bikavenuoseNet vienas žmogus visam dideliam kaimui gali įvaryti tiek baimės, kad sodiečiai vienijasi kovai prieš jį ir kreipiasi pagalbos į policiją – taip nutiko Vainuto seniūnijos Bikavėnų kaime.

Prieš porą metų užbaigęs 15-kos metų belangės „kadenciją“ į šį kultūriniais renginiais išsiskiriantį rajono pakraštį atvažiavo toks Vidas P., vietinių netrukus Skūteriu pramintas.

Nuo tada kaimas nebeturi ramybės: nesibaigiančios vagystės ir apiplėšimai bikavėniškius ir aplinkinių kaimų gyventojus įvarė į tokią neviltį, kad šie nutarė vienytis it kokie Tado Blindos laikų baudžiauninkai…

Bikavėniškiai trečiadienį pasikvietė Tauragės AVPK ir Šilutės r. policijos komisariato vadovybę ir ištisą valandą liejo visas susikaupusias nuoskaudas.

Pareigūnams beliko teisintis ir pažadėti, jog imsis priemonių padėčiai stabilizuoti. Savo ruožtu pažadą policijos atstovams davė ir kaimo bendruomenė: kad nuo šiol ramybės nebeturės ir pareigūnai…

Vagia iš kiemų ir parduotuvių

Susitikimą pradėjusi bendruomenės pirmininkė Marytė Matevičienė nelinksmai pajuokavo, jog trečiadienis, matyt, Bikavėnuose būsianti saugiausia diena per visus praėjusius metus, nes kaime pilna policijos. Čia suvažiavo Tauragės AVPK viršininko pavaduotojas Mindaugas Baršys, Šilutės r. PK vadovas Sigitas Mikutavičius ir Kriminalinės policijos l.e.p. viršininkas Antanas Urbelis, apylinkės inspektorė Aušra Skurdelienė, kiti pareigūnai.

Padėtis Bikavėnuose į blogąją pusę pradėjo keistis tuomet, kai buvęs kalinys apsigyveno kartu su jauna vietos moterimi. Neilgai trukus jis ėmėsi ankstesnių įpročių – iš kiemų ir namų ėmė dingti visa, ką įmanoma pakelti ir išvežti.

Kiek bikavėniškių per tą laiką rado ištuštintus traktorių ir automobilių kuro bakus, kiek iš kiemų dingo bidonėlių pienui ir kitų ūkio rakandų, o iš namų – telefonų, jau niekas ir nebesuskaičiuotų. Vienas per kitą žmonės pasakojo, kaip po nakties ar net dieną pasigenda ir kiemuose paliktų, ir namuose buvusių daiktų.

Ne mažiau guodėsi ir aplinkinių Aušbikavio, Žvingių, Gorainių kaimų gyventojai.

Kenčia ir verslininkai, mat ir į parduotuvę atėjęs Skūteris ima viską, kas po ranka pakliūva, o sumoka vos už

vieną kitą daiktą, kiti iš parduotuvės iškeliauja „už kelnių rumbo“. Ką kalbėti apie smulkius daiktus, kad, vietinių žiniomis, net skardą kugeliui kepti jis sugebėjo išnešti. „Gaila pardavėjų, kiek jos gali iš savos kišenės trūkumus dengti“, – sakė žmonės.

Žmonės bijo miegotivagys bikavenuose komisarai

Kaimai taip įbauginti, kad naktimis žmonės bijo užmigti. Ne vienas pasakojo pastebėjęs persuktus spynų kodus, tad spėja, kad šitaip bandoma jas atrakinti.

Ir trečiadienio naktį žmonės klausėsi nepaliaujamai lojant šunis visoje gyvenvietėje, tad ne miegoję, o spėlioję, kuriame kaimo gale tąnakt „dirba“ Skūteris…

Tiesa, „dirba“ jis ne vienas – apylinkėje yra dar keletas buvusių kalinių, kurie mielai jam padeda, nors iki tol buvo ramūs it avelės.

Kaime jau buvo ir apiplėšimų, o apiplėštieji pažino plėšiką.  Labiausiai žmonės baiminasi dėl savo vaikų, mat Skūteris į savo veiklą įtraukia ir jaunimą. Kadangi teisėto atpildo jis ir jo bendrai iki šiol nesulaukė, jaunieji jo padėjėjai, anot M.Matevičienės, pradėjo manyti, jog yra nebaudžiami.

Paskutinis lašas gyventojų kantrybės taurėje tapo vagystė po tradicinės Bikavėnų šventės „Grajikit, Bikavos žiogeliai“, kuomet dingo bendruomenei priklausantis elektros kabelis.

Įkaitais tapo šeima ir kaimynai

Namuose svetimų daiktų daug kartų matė ir Skūterio sugyventinės tėvai, pas kuriuos jaunieji gyvena. Stefa G. viešai kalbėjo ne kartą mačiusi, kaip išgėręs jos „žentulis“ laukia 1-2 valandos nakties, o tada, prie dviračio prisikabinęs vežimėlį, išsirengia į žygį. Po tų žygių namuose atsiranda visokiausių daiktų: ir kurą jis ne kartą iš namų pardavinėjo, ir žoliapjovių, ir elektrinių pjūklų namuose buvę ne vienas. Ir iš parduotuvės grįžęs iš už rumbo dešrą ir degtinę traukė…

„Už rankos niekas manęs nenutvėrė, nieko ir neįrodysit“, – atšaudavęs į visus sugyventinės tėvų bandymus gėdinti.
Buvo ir taip, kad už skolon paimtą degtinę atsiskaityti su pardavėjomis teko Skūterio sugyventinei Jurgai.

„Man svetimų daiktų nereikia“, – sakė ašaras braukdama Stefa G. Ji neslėpė, jog Skūterio gąsdinimų ne kartą girdėjo ir ji su vyru, ir dukra, buvo ir smurto. Tad baimė dėl savo ir šeimos narių gyvybių turi pagrindo, nes buvęs kalinys prie savęs visada turi peilį ir orinį šautuvą.

Net dujas kartą naktį girtas Skūteris buvo atsukęs. Tuomet jo sugyventinės tėvai kvietė policiją. Bet „žentulis“ spruko iš namų ir tiek jį tematė.

„Ginsime šią šeimą, nes tai dori žmonės, kurie jau patys bijo gyventi savuose namuose“, – visų susirinkusiųjų numonę išsakė bendruomenės pirmininkė.

Seniūnas mato erdvės policijos darbui

M.Matevičienė sakė, jog organizuoti tokį susitikimą su policija nutarta todėl, kad tiek vagysčių padaręs vyras iki šiol vaikšto laisvėje, o visų aplinkinių kaimų gyventojai yra tapę jo įkaitais.

„Norime ne pyktis, o išsakyti savo bėdas ir paklausti: ką turime daryti, kad tam žmogui būtų uždrausta rodytis mūsų ir aplinkiniuose kaimuose?“ – be užuolankų klausė M.Matevičienė.

Susirinkusieji turėjo ir daugiau priekaištų policijai. Jų pastebėjimu, čia apsilankantys pareigūnai nežinia kodėl „pakuoja“ į parduotuvę sūnaus atvežtą šiek tiek po darbų išgėrusį vyrą ir „kiša jam į burną alkoholio matuoklį“, nors šis prie vairo nė nesiruošia sėsti. Vietos verslininkai įžvelgia ir trukdymą verslui, mat būta atvejų, kuomet gyvenvientės kelyje budėjęs pareigūnas sustabdė ir prie įvažiavimo į parduotuvės stovėjimo aikštelę pastatė vilkiką. Vietinių nuomone, taip sąmoningai trukdoma atvažiuoti klientams.

Prisiminti atvejai, kai ilgapirščiai prisipažino padarę nusikaltimus, o po kelių dienų pareiškė nieko nebežinantys. O policijai to užteko, kad byla būtų nutraukta.

Patraukti baudžiamojon atsakomybėn nepavyksta net tų, kurių veiklą vietiniai yra nufilmavę, kurių namuose rasti vogti daiktai.  
Vainuto seniūnas Vitalijus Mockus tik pečiais traukė ir davė pavyzdį apie saugumą Vainute: miestelio centre, anot seniūno, du pieno bidonėliai mėtosi jau 2 mėnesius ir niekas į juos nesikėsina…

Seniūnas sakė suprantantis, kad visų vagišių nenugalės jokia policija, bet erdvės jos darbui šioje apylinkėje jis dar įžvelgia apsčiai. V.Mockus siūlė pasvarstyti, kaip į šios apylinkės reikalus bent trumpam įjungti gretimo Pajūrio apylinkės inspektorius, nes Šilutėje gyvenančiai inspektorei A.Skurdelienei ji labai toli.

vagys bikavenuose apylinkes inspektoriaiPolicija skambučių laukia ir naktį

Šilutės policijos vadovas S.Mikutavčius tikino, jog policija yra atvira tokiems susitikimams, o padėtį Bikavėnuose pavadino šeimos tragedija, kokių Lietuvoje yra tūkstančiai.

Šiemet, pasak S.Mikutavičiaus, policija į šią Vainuto seniūnijos pusę jau važiavo 110 kartų. Iš šio skaičiaus maždaug pusę pažeidimų nustatė pati policija. Oficialiai užregistruotos tėra 5 vagystės, duomenų, kad policija būtų neatvykusi, kai buvo kviečiama, neturima. Vadinasi, gyventojai apie nusikaltimus nepraneša.

„Pagal statistiką išeina, kad Vainuto seniūnija – viena iš saugiausių“, – sakė komisariato viršininkas. Tiesa, čia užregistruota apie 120 teisės pažeidimų – tai yra 2 kartus daugiau nei per tą patį praėjusių metų laiką.

„Kur kiti pareiškimai? Kodėl 112 telefonu neskambina pardavėjos, kai parduotuvėje vagiliauja Skūteris?“ – klausė jis.

Anot S.Mikutavičiaus, policija žino situaciją Bikavėnų apylinkėje ir į nusikalstamą veiklą įtrauktų bikavėniškių vaikų pavardes. Akivaizdu, kad žino ji ir vietinių baimes, nes S.Mikutavičius išsitarė dar išvakarėse sulaukęs skambučio, kurio autorius į telefoną šaukė, esą Skūteris tuoj visą kaimą išpjaus… Bet komisariato vadovas žino, jog kaimo siaubas tuo metu buvo gydomas.

Bikavėniškių atsiprašymo ir garsaus atsidusimo „ačiū Dievui“ policijos vadovas sulaukė pranešęs, jog šunis ištisą naktį kaime lodė ne vagys, o policija.

„Rašykit bent anonimiškai, skambinkit man nors ir naktį – mes visą parą tarnyboje. Duokit informaciją visokiausiais būdais net dėl smulkių dalykų. Mums nėra smulkmenų, bet juk mes ne ekstrasensai, jei jūs nesakot – kaip sužinosim padėtį?“ – kreipėsi į salę Šilutės policijos vadovas.

Jis patikino, jog šį kartą policija išgirdo bikavėniškius, patruliavimą apylinkėje sustiprins, o policijos vadovai bus laimingi, jei ir ateity bus pakviesti kalbėtis.

S.Mikutavičius priminė, kad nei teismui, nei prokuratūrai neužteks žodžiu pasakyti, jog žmogus vagis. Kaltės įrodymui reikia svarių įrodymų, nukentėjusiųjų pareiškimų.

Vis dėlto pareigūnams teko pripažinti, kad ir policijos darbe yra broko.

Policija ramiai nebegyvens

Tauragės AVPK viršininko pavaduotojui M.Baršiui teko aiškintis ir dėl to, kad jau pradėtos bylos nutraukiamos neva dėl įrodymų stokos arba dėl to, kad kažkas paliudija, esą vagis vagystės metu buvęs namuose. Ir šis policijos vadovas priminė, kad policija tik renka įrodymus, o bylas nutraukti –  ne jos galioje, tą daro kitos institucijos.

Salėje pasigirdo balsų, jog gal vertėtų patiems vykdyti teisingumą, jog kaimas tikriausiai dar pajėgus vieną vagį nugalėti… M.Baršys kvietė „dirbti per policiją ir turėti abipusį ryšį“.

„Na, dabar laikykitės, pareigūnai, jūs dabar ramiai nebegyvensit“, – pažadėjo bendruomenės pirmininkė. O saviškius ji pakvietė dar padiskutuoti, kuo visi galėtų prisidėti prie policijos pastangų ir savojo kaimo ramybės.  „Kas pamatys kaime Skūterį – tegu iš karto renka policijos telefoną“, – vieningai nutarė kelių kaimų gyventojai.