Kelionė arkliais iš Anykščių į Vainutą – A.Baranausko keliu

vainute baranausko zygisŽygis arklio traukiamu vežimu iš Anykščių į Vainutą – to dar nebuvo, bet bus gegužės pradžioje. Toks žygis sumanytas prisimenant 1853-ųjų pavasarį vykusią Lietuvos gamtos dainiaus Antano Baranausko kelionę į jo pirmąją darbovietę Vainute ir minint šios kelionės 160 metų sukaktį.

Gegužės 4-ąją iš Anykščių pajudėję žygio dalyviai Vainutą pasieks po savaitės – gegužės 11 dieną. Ta proga Vainute bus surengta unikali šventė.

Jaunas raštininkas, būsimasis poetas ir vyskupas A.Baranauskas 1853 m. iškeliavo į pirmąją savo paskyrimo vietą – Vainutą. Tad šitaip įamžinti šią kelionę sumanė A.Baranausko ir A.Vienuolio – Žukausko memorialinis muziejus.

Kartu bus pažymėtos ir dar dvi sukaktys: 50 metų nuo tada, kai 1963 m. buvo patvirtinta Lietuvos sunkiųjų arklių veislė, bei 35 metų Arklio muziejaus įkūrimo 1978 m. Niūronyse (šalia Anykščių) sukaktis.

Organizatoriai turi tikslą ne tik priminti žymiojo mūsų tautos dainiaus kelionę. Manoma, kad toks žygis padės atkreipti visuomenės dėmesį į patrauklų keliavimo per Lietuvą būdą – arkliais, atskleisti lietuviškų veislių arklių galimybes kinkinio kelionėms, paskatinti ūkininkus, poilsiautojus, kaimo turizmo sodybų savininkus naudoti arklius ūkio, turizmo, poilsio tikslais.

Suskaičiuota, kad per visą kelionę vežimu bus nuvažiuota arti 300 kilometrų. Prie Šilutės rajono ribos kinkinį, kuriuo važiuos Anykščių savivaldybės meras, pasitiks ir su juo į Vainutą pardardės mūsų rajono merė Daiva Žebelienė.

Savivaldybėje trečiadienį įvyko pasitarimas, kurio metu apsvarstytos šventės Vainute detalės. Visko, žinoma, neatskleisime. Pasakysime tik, kad gegužės 11-ąją organizuojama didelė šventė, kuriai vainutiškiai jau ruošiasi: tvarkoma aplinka, repetuoja kapelijų muzikantai. Apie tai informavo seniūnas Vitalijus Mockus ir Bikavėnų senųjų kaimo tradicijų centro vadovė Marytė Matevičienė.

„Mes visi didžiuojamės, kad mūsų krašte gyveno A.Baranauskas“, – neslėpė Vainuto vidurinės mokyklos direktorius Antanas Jonikas. Ir sakė manantis, kad tokioje šventėje turėtų netrūkti sūrio, naminės duonos, kastinio, trankios muzikos.

Galbūt svečius prie Vainuto ribos pasitiks vietinių gyventojų kinkiniai, vyks ir poeto užrašų skaitymas, parodą organizuoja bibliotekininkai, o klebonas Dainoras Židackas dar derins su Vyskupija, kurie renginio akcentai galėtų būti perkelti į bažnyčią. Mat bibliotekos direktorės Dalios Užpelkienės pastebėjimu, A.Baranausko namai ir buvo bažnyčia.