Kelionės lėktuvu su vaikais: ką būtina įsidėmėti?

Įsibėgėjant vasarai vis daugiau žmonių su atžalomis pradeda ruoštis kelionėms į mėgstamas atostogų šalis. Kad kelionė būtų sklandi, patariama iš anksto pasidomėti galiojančiais saugumo reikalavimais konkrečioje šalyje, į kurią vykstama, taip pat oro uoste taikomomis taisyklėmis.

Formų pildymas – prieš atvykstant

Pasak Lietuvos oro uostų Keleivių patirties valdymo skyriaus vadovės Rasos Petraitienės, ruošiantis išvykai patariama pasidomėti formomis, kurias būtina užpildyti dar prieš atvykstant į šalį. Jos galioja ne tik suaugusiems, bet ir vaikams.

Visi asmenys, dar prieš atvykdami į Lietuvą, turi užsiregistruoti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje ir užpildyti elektroninę anketą. Panašias formas yra įvedusios daugelis turistų pamėgtų šalių, tad siekiant išvengti nesklandumų, rekomenduojama apie jas pasidomėti iš anksto.

Antžeminio aptarnavimo bendrovės pastebi, jog daugėja atvejų, kai tikrinant dokumentus privalomos formos nebūna užpildytos vaikams. Tokiu atveju jos pildomos oro uoste, o tai lemia eiles, lėtesnę registraciją.

Pasidomėti reikalavimais

Nors nuo liepos 1 d. saugų ir laisvą piliečių judėjimą lengvinantis ES skaitmeninis COVID pažymėjimas prieinamas visose ES šalyse. Valstybės narės turi teisę taikyti individualius reikalavimus. Tai reiškia, kad COVID-19 pažymėjimo turėjimas nebūtinai automatiškai užtikrina patekimą į norimą šalį, tad prieš rengiantis kelionei patariama išsiaiškinti tuo metu galiojančius šalies reikalavimus – ar šalis atvira turistams, ar reikia pildyti keliautojo anketą, ar reikalinga saviizoliacija atvykus, kokiam laikotarpiui, ar vykstant į šalį reikia COVID-19 testo ir t.t. Šią informaciją gali suteikti ne tik oro bendrovių, kurių bilietai perkami, atstovai, bet ir oficialios valstybės institucijos, ji lietuvių kalba randama „Re-open EU“ interneto svetainėje arba programėlėje.

Keliaujančiam vaikui ir suaugusiajam būtina turėti galiojantį asmens dokumentą. Vaiko gimimo liudijimas nėra keliauti leidžiantis dokumentas. Jeigu vaikas skrenda tik su vienu iš tėvų arba su lydinčiu asmeniu, priklausomai nuo šalies, į kurią skrendama, gali tekti turėti notaro patvirtintą kito tėvo ar abiejų tėvų sutikimą. Vykstant į šalį, kurioje reikia vizų, privaloma gauti vizą ir vaikui.
Keleiviai raginami atvykti į oro uostą likus mažiausiai 2 valandoms iki skrydžio. Taip būtų išvengiama skubėjimo, būtų laiko išspręsti kylančias problemas.

Kad laukimas neprailgtų, Vilniaus oro uoste įrengta laisvalaikio erdvė „Play and Read“ (liet. „Žaisk ir Skaityk“). Joje galima rasti žaidimų zoną, skaityklą, krėslus bei kitas laukimą palengvinančias veiklas. Mažieji gali išbandyti žaidimus, sieną piešimui ir spalvinimui, paskaityti knygų.