Keramikų darbuose – ateities kristalizacija

parodaRugsėjo 2 d. (pirmadienį) 15.30 val. Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje atidaroma keramikos simpoziumo „Harmonija 2013” menininkų darbų paroda „Ateities archeologija”. Renginyje dalyvaus simpoziumo organizatorė, parodos kuratorė, keramikė Ona Kreivytė – Naruševičienė, darbų autoriai, Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininkė Edita Utarienė.

Keramikos simpoziumai „Harmonija” rengiami nuo 1999 m. Simpoziumų stabilumą lėmė nenuilstanti jų organizatorė ir įkvėpėja, vyresniosios kartos keramikė, nusipelniusi kultūros ir švietimo darbuotoja Ona Kreivytė – Naruševičienė. Jos dėka menininkai kasmet renkasi į kūrybines stovyklas Vilniuje ir Nidoje, kad kartu išbandytų rečiau naudojamas technikas ir būdus, padiskutuotų apie šiuolaikinės keramikos problemas.

Kiekvienas „Harmonijos” simpoziumas turi savo temą („Žaidžiame miestą”, „Kasdienybės fragmentai”, „Gyvenimo formos”, „Sąsajos”) ir konceptualius orientyrus. Dažniausiai tai – miesto ženklų, istorijos, kultūros, architektūros sąsajų paieškos. Žinoma, nepamirštant, kas vyksta aplink – čia ir dabar. Taip simpoziumų metu sukurti darbai tampa ne tik kultūros metraščiu, bet ir kasdienybės dienraščiu.

Pagrindinis simpoziumo „Harmonija” parodos „Ateities archeologija” leitmotyvas – laiko skaičiavimas. Keramiką įprasta sieti su praeitimi, archeologija, senovės civilizacijomis. Bet ne mažiau svarbus ir futuristinis keramikos matmuo. Keramikai randa daugybę būdų, kaip dabartyje kristalizuoti praeitį ir numanomą ateitį, – tai ir šiandienos įrašai, ir visiškai naujos, neregėtos formos, praeities aktualizavimas. Pasak dailėtyrininkės Laimos Kreivytės, „jei šukės, urnos, šumerų molio lentelės yra prabėgusio laiko saugyklos, tai veikiausiai galima projektuoti ir keramikines būsimojo laiko talpyklas”. Tokiu būdu leitmotyvu pasirinkus laiko skaičiavimą ir suvienijus vyresniosios, viduriniosios ir jaunesniosios kartos menininkus, meninės kalbos pagalba parodomos stilistinės ir technologinės idėjos bei vertybės, atskleidžiamos pagrindinės keramikos meno tendencijos, propaguojama profesionaliosios keramikos meistrystė.

Simpoziumų „Harmonija” parodos eksponuotos LR Parlamento galerijoje, Vilniaus miesto galerijose, Punske, Seinuose, LR ambasadoje Varšuvoje, Nidoje. Parodos Šilutėje organizatoriai bei partneriai – Lietuvos dailininkų sąjunga ir Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka, rėmėjai – Šilutės rajono savivaldybė, Kultūros rėmimo fondas.
Paroda veiks iki 2013 m. rugsėjo 28 d.