Kintų bendruomenė kategoriškai nepritaria naftos gavybai miestelio teritorijoje. Dar kartą griežtą „ne“ gyventojai ketvirtadienį išsakė susirinkime su Šilutės rajono meru, rajono Tarybos nariais ir UAB „Minijos nafta“ atstovais.
Pasak kintiškių, naftininkų planai prieštarauja ir Šilutės rajono patvirtintam strateginės plėtros plano prioritetui – regiono turizmo vystymui.
Nepaisydami beveik dešimtmetį trunkančio aktyvaus gyventojų priešinimosi, „Minijos naftos“ vadovai nenuleidžia rankų. Bendrovės vadovai tikina, jog tenori, kad būtų pritarta mokslininkų parengtai poveikio aplinkai programai (PAV).
Kintai sieks kurortinės vietovės statuso
Nuo 2003 m. vasaros „Minijos nafta“ bando pasiekti, kad būtų pritarta jų parengtai poveikio aplinkai vertinimo programai. Prieš dvejus metus, atsižvelgdama į gyventojų protestus, šią programą atmetė Šilutės rajono taryba. Atsižvelgęs į šį sprendimą, Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentas (KRAAD) visai sustabdė PAV procedūras.
Naftininkai nepasidavė ir pradėjo teismų maratoną. Galiausiai šiemet Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas patenkino bendrovės skundą, įvertinęs rajono Tarybos sprendimą programą atmesti kaip nepakankamai motyvuotą. Teismas įpareigojo rajono Tarybą programą svarstyti iš naujo.
Taryba patarė abiem šalims vėl sėsti prie derybų stalo ir susitarti. Tik susitarus teikti rajono Tarybai norimą aplinkos poveikio vertinimo programą. Tačiau susirinkime kompromiso rasti nepavyko.
Dieną prieš susitikimą su naftininkais 142 Kintų bendruomenės nariai visuotiniame susirinkime vienbalsiai priėmė rezoliuciją siekti kurortinės vietovės statuso. Bendruomenės narių nuomone, naftos paieška ir gavyba nesuderinama su 2010 m. Šilutės rajono savivaldybės tarybos patvirtintu bendruoju planu, kur Kintų miestelio ir visos pamario teritorijos ekonominė plėtra yra orientuota į rekreaciją ir turizmą.
Kintiškiai perdavė rajono Tarybai prašymą nepritarti UAB „Minijos nafta“ naftos gavybos Gargždų licencinio ploto pietvakarinėje dalyje (Kintų objekte) poveikio aplinkai vertinimo programai ir apskritai neleisti naftos gavybos miestelio ribose.
Pasak Kintų seniūnijos seniūnaitės Dalios Barkauskienės, bendruomenė neatsisako toliau tęsti diskusijų, tačiau nori, kad naftininkai gręžinį darytų ne Kuršių marių pakrantėje, o toliau, už miestelio ribų. „Minijos naftos“ atstovai aiškina, jog jiems tai būtų per brangu.
Bendrovės „Minijos nafta“ generalinis direktorius Thomas M.Haselton ir vyriausiasis finansininkas Virgilijus Petuška bergždžiai įtikinėjo gyventojus, kad tenori atlikti išsamius žemės gelmių tyrimus ir patikrinti, ar geologų spėjimai teisingi. Naftininkai nepaneigė teiginio, kad radus naftą, paieškinis gręžinys taptų gamybiniu.
Siūlė kasmet mokėti po 100 tūkst. Lt
„Prieš 8 metus asmeniškai ir man, ir Kintų bendruomenei jie sakė, kad neturime jokių šansų pasipriešinti naftininkams. Jie pereis per mus kaip buldozeris. 8 metai – naftos nėra. Per tuos metus sutvarkėme paplūdimį, parengėme projektą ir šiemet gavome finansavimą įrengti Kintuose uostą, yra restoranas, kempingas, parduotuvės. Niekas nebankrutavo ir be naftininkų pagalbos. Jeigu prieš 8 metus būtume pasakę „taip“, šiandien neturėtume jokių šansų“, – kalbėjo Kintų bendruomenės tarybos narys, Šilutės kraštą išgarsinęs kelione aplink pasaulį jachta Andrius Varnas.
Buriuotojo teigimu, naftininkų siūlomi pinigai ir žadamos darbo vietos sušildys tik trumpai. Vėliau su naftininkais pašonėje turės gyventi vaikai ir anūkai, kurie už tai tikrai nepadėkos.
Prieš dvejus metus „Minijos nafta“ kintiškiams siūlė sumokėti 1,5 mln. litų už gręžinį ir kasmet po 100 tūkst. litų, nepaisant rezultato. Pinigais gyventojai nesusigundė. Dabar, pasak V.Petuškos, situacija pasikeitė ir „Minijos nafta“ pinigų nebesiūlo.
Šilutės rajono meras Virgilijus Pozingis ir dalis rajono Tarybos narių palaiko bendruomenės pusę. Po susirinkimo meras sakė išgirdęs, kad „Minijos naftos“ programoje niekas nesikeičia, bendrovė laikosi savo nuostatos. Tai padės rajono Tarybai apsispręsti.
„Šilutės savivaldybės politikai visada palaiko bendruomenę. Dar kitokio sprendimo nebuvo. Teismo sprendimas neįpareigoja Tarybos pritarti PAV. Tam mes turime savų argumentų. O „Minijos nafta“ turi teisę kreiptis į teismą“, – paklaustas, kokį Tarybos sprendimą prognozuoja, komentavo V.Pozingis.
Tarybos sprendimas dėl PAV bus priimtas balandžio 26 d. posėdyje.
Naftos gavyba neš ekonominę naudą
„Čia įvyko kažkoks šou. Kalbėta vien apie tai, kad mes turime išbraukti pirmąją aikštelę iš programos, – po susirinkimo piktinosi UAB „Minijos nafta“ vyriausiasis finansininkas V.Petuška. – Galima derėtis, kada yra noras derėtis.“
V.Petuška patikino, kad bendrovė nesiruošia atsisakyti vadinamosios pirmos aikštelės, nes nemano, kad tą reikėtų daryti. Pasak jo, ar ji kelia grėsmę žmonių sveikatai, turi nustatyti specialistai ir mokslininkai.
„Drausti galima tik po įvertinimo, jei ataskaitoje bus parašyta, kad čia to daryti negalima. Pavyzdžiui, įvertinus pasirodys, kad žmonės kentės nuo per didelio triukšmo, bus per didelė tarša, sužalotas dirvožemis, tuomet – negalima. Kai taip bus pasakyta, mes negalėsime dirbti. Bet tai reikia įvertinti, pagrįsti įrodymais, o ne emocijomis“, – kalbėjo V.Petuška.
Pagrindinis argumentas, kurį „Minijos naftos“ atstovas išsakė ir rajono Tarybos posėdyje – naftos gavyba neštų ekonominę naudą.
„Jei norite, kad žmonės neišvažiuotų iš Lietuvos, priimkite normalius sprendimus. Leiskite žmonėms dirbti. Prisiimkite atsakomybę, patvirtinkite programą ir leiskite kurti darbo vietas“, – sakė V.Petuška.
Vyr. finansininkas neslėpė, jog bendrovė per tiek metų į šį projektą investavo daug lėšų ir daug darbo, todėl nori patikrinti, ar toje vietoje yra naftos ar ne. Atlikti tyrimai rodo, kad gali būti, tačiau bendruomenė neleidžia patvirtinti PAV ir atlikti tyrimų. Vien į seismologinius tyrimus UAB „Minijos nafta“ jau investavo 8 mln. litų.
Rašyti atsakymą