Kitokios Kalėdos. Kaip jas sutiko pamariškiai Kalėdų Seneliai?…

Šilutiškis Antanas ir jo žmona Elytė Čerlinskai prieš kiekvienas Kalėdų šventes virsdavo Kalėdų Seneliu ir Sniego Karaliene. Įkūniję visų taip mėgstamus personažus, sutuoktinių pora nešdavo džiaugsmą tiek dideliems, tiek mažiems. Ir šiemet pora Klaipėdos drabužių valykloje išsivalė kostiumus, pasitikrino dainų repertuarą ir iki paskutinės akimirkos netikėjo, kad šv. Kūčias ir Kalėdas jiems teks sutikti tik... dviese. Tokios Antano ir Elytės žiemos šventės bus pirmos per daugiau kaip 20 metų!

Tuo tarpu švėkšniškis Jonas Girskis šiemet Kalėdų Seneliu pavirs pirmą kartą. Jis, padedamas žmonos Ingos ir vaikų Amelijos bei Adomo, arkliu pakinkyta karieta važinės po Švėkšną ir vaikams dalins saldainius. Žinoma, saugiai, be kontakto. Visa tai tam, kad koronavirusas nepavogtų Kalėdų.

Neleis pandemijai pavogti švenčių

„Kad pandemija iš vaikų nepavogtų šv. Kalėdų, Švėkšnos gatvėmis gruodžio 25 – 26 dienomis važinės Kalėdų Senelis, arklio tempiama karieta (arba rogėmis), ir muzikaliai, išradingai, o svarbiausia – saugiai, dalins vaikams saldumynus“, – skelbiama puslapyje sveksnosnaujienos.lt.

„Šilutės naujienos“ susisiekė su švėkšniškiu Kalėdų Seneliu. Jis – pedagogas, iniciatyvus bendruomenės narys Jonas Girskis, šiuo personažu pavirsiantis pirmą kartą. Vyras pasakojo, kad ši idėja kilo todėl, kad jo šeimoje auga ikimokyklinukai dvynukai. Jono vaikų, kaip ir daugelio kitų mažųjų, tikinčių stebuklingu personažu, šiemet darželyje neaplankė Kalėdų Senelis.

„Su žmona galvojome, jog kažką reikia daryti, juk neatimsime iš mažųjų tikėjimo Kalėdų stebuklu. Kaip Kalėdos be Kalėdų Senelio?..“, – pasakojo iniciatyvus tėtis.

J. Girskis kartu su tėčiu Antanu turi papildomą pomėgį verslą – arklį su karieta, kuriuo vežioja turistus po Švėkšnos lankytinas vietas. Jis pagalvojo, kad kumelė Liepa galėtų padėti ir kalėdiniu laikotarpiu – virsti Kalėdų Senelio elniu. Jono žmona Inga taps Snieguole, o Amelija ir Adomas – nykštukais. Beje, dvynukai žino, kad tikrasis Kalėdų Senelis susirgo korona ir tėčio paprašė jį pavaduoti.

Kadangi kontaktuoti su kitais negalima, juo labiau eiti į namus, Girskiai sugalvojo lauke susitikti su švėkšniškiais vaikais, pravažiuojant karieta.

„Pasileisime muziką garsiai, pasisveikinsime su šv. Kalėdomis. Kurie vaikai išeis, tiems švystelėsime saldainių, žinoma, be kontakto. Vaikai bus nykštukai, žmona Snieguolė“, – pasakojo Jonas.

Girskių šeima sugriežtinto karantino taisyklių nepažeis, nes dėl savo veiklos konsultavosi su Visuomenės sveikatos biuro specialistais. Jie patikino, kad važinėti rogėmis ir dalinti saldainius galima, svarbu saugiai, be kontakto, padedant saldainius ant žemės. Vietiniai verslininkai Rimas ir Regina Paulauskai žadėjo ir nuolaidą saldainiams padaryti.

„Dalinsime saldainius, sveikinsime su Kalėdomis, stengsimės, kad pandemija, kaip tas Grinčas, Kalėdų džiaugsmo neatimtų“, – žada šeima. Per Kalėdas Girskiai apvažiuos visas Švėkšnos gatves ir gatveles. Jeigu nespės pirmąją Kalėdų dieną, važiuos ir antrąją. Aplankyti prašė ir aplinkinių kaimų gyventojai, bet kadangi dienos trumpos, tai Kalėdų Senelis su padėjėjais apsiribojo tik Švėkšna.

Linki svarbiausio dalyko – sėkmės

Daug metų artėjant šv. Kūčioms ir Kalėdoms, šilutiškis Antanas su žmona Elyte, lyg burtų lazdele mostelėjus, virsdavo Kalėdų Seneliu ir Sniego Karaliene. Pasidabinę ištaigingais, visus metus tobulintais kostiumais, jie vaikščiodavo po namus, įstaigas ir džiugindavo didelius bei mažus šilutiškius.

„Visada šventės būdavo užimtos. Pradžioje ėjome pas draugus ir gimines, o vėliau pradėjome eiti visur, kur kviečia – į darželius, mokyklas, įvarius kitus renginius“, – prisimena Antanas ir Elytė.
Ir šiemet jie ruošėsi iki tos dienos, kai išgirdo, kad dėl griežtesnių karantino suvaržymų šia veikla užsiimti negalės. Jiedu sutinka su tuo, nes nenori nei patys susirgti, nei virusą kitiems išnešioti.
„Jausmas keistas: išsivalėme drabužius Klaipėdos valykloje, ruošėmės iki paskutinės dienos. Dabar ramūs sėdime namuose. Jei kas paskambina, paklausia, ar ateisime, atsakome, kad negalime“, – pasakoja Elytė.

Skambučių su užklausomis Elytė ir Antanas sulaukė labai daug, dažniausiai tai žmonės, pas kuriuos jie lankėsi ankstesniais metais. Teiraujasi ir pažįstami, draugai. Ir nors Kalėdų Senelis ateiti į namus ar kitas įstaigas negali, Elytė įsitikinusi, kad Kalėdos – stebuklų metas. Dovanas Senelis vis tiek sugalvos kaip išdalinti vaikams – ar per kaminą įmes, ar po egle padės, ar padėjėjams perduos…

Sakoma, kad šios šventės visiems bus kitokios, o Antanui ir Elytei ypatingos dar ir tuo, kad pirmą kartą per 20 metų jie prie Kūčių stalo atsisės tik dviese. Vaikai gyvena Klaipėdoje, tad irgi negalės atvažiuoti. „Savų švenčių iki šiol nebuvo, visada bėgte, šlapi nuo prakaito, visi laukdavo tada, kai prie stalo svečiai susirinkę. Personažo reikia tada“, – prisimena šeima, šias šventes praleisianti ramiai.
Antanas ir Elytė žino, kad visi vaikai laukia Kalėdų Senelio ir vertina jo pasirodymą. Šiuolaikiniai vaikai išsiskiria tuo, kad nemoka eilėraščių, prašo brangių madingų dovanų ir yra kur kas drąsesni, nei prieš 20 metų. „Šiuolaikiniai vaikai drąsesni, paklausia, kiek aparatūra kainavo, iš kur gavome. Vaiko nesimato nuo grindų, bet klausimus užduoda tokius, kad ohoho, reikia pagalvoti, kaip atsakyti“, – šypsosi Elytė.

Antanas ir Elytė artėjančių švenčių proga, ir vaikams, ir jauniems, ir seniems linki sėkmės. „Kai bus sėkmė, būsi sveikas, ir dovanų turėsi, ir pinigų, ir namiškiai bus sveiki. O jeigu sėkmės pritrūks, gali ir daug pinigų turėti, ir sveikatos, bet nelaimė gali atsitikti. Sėkmės. Tikėkime, kad kiti metai bus geresni ir galėsime susitikti kaip visada“, – visiems linki jie.